Nestor’un heyecanı sezona yetecek mi?

goztepenin-hedefi-evinde-galibiyet
Feyaz TATAR
2 Aralık 2021

Göztepe geçtiğimiz gün sahasında Fenerbahçe’yi ağırladı. Sahadan 1-1 beraberlikle ayrıldı ama İzmir medyası da ulusal basın da Göztepe’nin 2 puanı Fenerbahçe’ye hediye ettiğini yazdı, çizdi. Maçı direkt staddan izlemiş biri olarak söylüyorum, gerek toplu alanda, gerek topsuz alanda oyunu 90 dakika domine eden bir Göztepe izledik. Geçen hafta Galatasaray derbisini kazanan Fenerbahçe’nin, ligin sonuna demir atan Göztepe’yi çok rahatlıkla yeneceği konuşuluyordu, maalesef gerçekti de. Ancak hücumda 3, müdafada 5 defans oyuncusuyla oynamak Nestor El Maestro’nun en iyi taktiği olmuş. Daha önceki yazılarımda formasyonlar hakkında bilgi vermiş, ülkemizde dogmalaşmış formasyonların dışına çıkmaktan imtina edildiğini söylemiştim. Gaziantep FK’da Sumudica ile başlayan 5’li defans başarıyı getirmişti. Ancak yine söylüyorum, 5’li defans… Yani hücumda 3’lü, müdafada 5’li… Fenerbahçe’de Vitor Pereira takıma 3-4-3 oynatırken görece başarısız oldu ve 4-5-1’e döndü. Her şeyi elbette formasyonla değerlendiremeyiz, eldeki oyuncu grubunun en iyi oynadığı futbola göre formasyon yaratılır. Fenerbahçe’de iyi kanat bekleri olmadığı için Pereira’yı başarısız adledebiliriz. Ancak Göztepe bu konuda çok daha şanslı. 4’lü savunmada oynarken vasat bir sol bek olan Berkan Emir, kanat bek olarak oynadığında müthiş bir futbol ortaya koydu. Kanatta çok yalnız kalan Halil Akbunar, daha sık destek görmeye başladı. Şimdi asıl sorun, Nestor hoca kenardaki heyecanı ve enerjisiyle sezon sonunu görebilecek mi? Sonuç odaklı bir sporda Göztepe hala sonuca uzak bir görüntü çiziyor. Alınacak bir-iki mağlubiyetin ardından bu konu tekrar görüşülmeli.

YENİ BİRİ ŞART
Göztepe’nin bundan sonra maçlara aynı formasyonla devam edeceğini varsayarsak, orta sahada top dağıtıcı, bir nevi regista gibi oynayacak oyuncu ihtiyacı hasıl oluyor. Soner’e verilen bu rolün Göztepe’ye her maç -1 gol olarak yansıdığı görülebiliyor. Devre arasında yapılacak ilk transfer çalışması bu yönde olmalı hatta. Ya da şimdiden o bölgeye biri devşirilmeli. Obinna mücadele anlamında yalnız kalıyor, topu geri ve yana oynamak dışında sorumluluk almayan Soner ile Göztepe hızlı hücum yapamıyor.

HER MAÇA GİDİLMELİ
Alınacak ilk galibiyetin ardından takımın özgüveni daha çok artacaktır. Gün birlik olma vaktidir Göztepeliler. Fenerbahçe maçında doldurduğunuz Gürsel Aksel Stadı’nı her maç doldurmaya devam edin. Bir de lütfen maça çok sarhoş gelip kendi aranızda kavga etmeyin, kulübe de size de yakışmıyor.

chpden-29-ekim-icin-sosyal-medya-kampanyasi

Çok mezun, çok işsiz

lenin

Elveda Lenin!