Nisan ayının gözde besinleri

turk-elmasina-uzak-dogu-ilgisi
Deniz ZÜNBÜLCAN
29 Mart 2021

Sağlıklı olabilmek için yeterli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Ancak besinleri tüketmenin önemli olduğu kadar besinleri mevsimlerinde tüketebilmenin de çok önemli bir yeri vardır. Çünkü bu sayede besinlerden vitamin ve mineralleri en yüksek seviyelerde alarak en yüksek verimi sağlamış oluruz. Sebze ve meyvelerin tüketilmesinin faydaları saymakla bitmezken her meyve-sebzenin de spesifik olarak etki ettiği hastalıklar veya önlediği hastalıklar vardır.

Nisan ayını karşılamaya sayılı günler kala bugünlerde haydi gelin nisan ayının gözde besinlerine bakalım!

Bakla: Protein, vitamin ve mineral içeriği oldukça yüksektir. Dopamin içeriği ile Parkinson hastalığına karşı koruyucudur. Ancak Parkinson ilacı kullanıyorsanız diyetisyeninize sorarak tüketmenizde fayda vardır. Kolesterolün düzenlenmesine olumlu etkileri vardır.

Bezelye: Potasyum, fosfor mineralleri ve B1, B2, B9, C vitaminleri içeriği yüksektir. Sinir sisteminin düzenli çalışmasında olumlu etkileri vardır.

Ebegümeci: Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, mide bulantısı ve kusma önleyici etkileri vardır. Boğaz ve bademcik iltihaplarına olumlu etkileri vardır. Cildi nemlendirir ve yumuşatır.

Hindiba: Safra kesesi ve karaciğer hastalıklarına karşı etkilidir. Mide sıvılarını düzenleyici, iştah açıcı ve kan temizleyici etkileri vardır. Müshil etkisi gösterebilir.

Isırgan otu: Kan şekerini düzenleyici bir ottur. İştah artırıcı, kan temizleyici ve idrar attırıcı etkileri vardır. Karaciğer, dalak, safra kesesi, solunum sistemi hastalıkları, mide krampları ve ülsere olumlu etkileri vardır. Böbrek hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarına karşı etkilidir.

Kuşkonmaz: Yüksek oranda folik asit içerir. Kalp atışlarını düzenler ve sinirleri yatıştırır. Yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Bağırsak sağlığına olumlu etkileri olan inülin maddesini içerir. Kan şekeri seviyesini düzenleyici bir sebzedir.

Semizotu: Omega-3 içeriği yüksek bir sebzedir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterol seviyesini dengede tutmada etkilidir. Aynı zamanda A vitamini içeriği de oldukça yüksektir. Bu nedenle göz sağlığına da olumlu etkileri vardır. Lif içeriği çok yüksektir. Kanı üre gibi maddelerden temizler.

Çilek: Bol miktarda C vitamini içerir. Yüksek kolesterol ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Böbrek ve idrar yollarına faydaları vardır. Diş eti sağlığına olumlu etkileri vardır. Ağız kokusunu önleyici ve boğaz ağrılarını gidericidir.

Yeşil erik: Vitamin, mineral ve lif içeriği oldukça yüksektir. Yüksek lif içeriğinin sindirime olumlu etkileri vardır. Regl düzenlenmesine yardımcıdır ve idrar söktürücüdür. Romatizma, kireçlenme, kansızlık yaşayan kişiler için tedavi edici besin olabilir.

Elma: Bağışıklık sistemini güçlendirerek bahar aylarında hava değişimleri yaşadığımız bu günlerde vücudu hastalıklardan koruyucu görev yapar. Aynı zamanda içeriğindeki güçlü antioksidanlar ve C vitamini ile kansere karşı koruyucu bir meyvedir. Lif içeriği yüksek bir meyvedir. Bu sayede doygunluk sağlamada önemli bir yeri vardır.

amca-bey

Türkiye’de çocuk tiyatrosunun kuruluş günleri-16 Yedi başlı ejderhadan şifreli mektup

Berktaş’ın akıllı üniversitesi, örnek proje seçildi!