Nokta değil virgül

Nurhayat TALAY
11 Nisan 2019

Değerli Ege Telgraf Gazetesi okurları 4 yılı aşkın bir süredir her hafta sizlerle buluştuğumuz Aşçı Yamağı köşeme bu haftadan itibaren nokta değil virgül koyuyorum. Yeni projelere hazırlık dönemimde sizlerden uzak kalacağım için üzgünüm.

Veda yazısı yerine bu hafta sizlere son yazımda Sağlıklı Mutfak Güzelbahçe Yemekler-1 kitabımı tanıtmak istedim.

Başta annem Ülker Akın olmak üzere tüm ailemin büyüklerine armağan ettiğim bu kitap Güzelbahçe Belediyesi Kültür Yayınları arasında yer aldı. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’ye ve değerli ekibine de sonsuz teşekkürler ediyorum.

Beş kuşaktan beri Güzelbahçeliyim ve kitabımın yazılış sürecine gelince; Annemin çekmecesinde 40’a yakın yemek tarifi buldum. Sonra annemin vasiyeti aklıma geldi. 2011 yılından bu yana da akrabalarım, komşularım, üniversite hocalarından bilgi aldım, tarifleri topladım. Böylelikle 400 tarife ulaştım, kitap yapmaya karar verdim. Baskı maliyetleri çok yüksek, kişisel olarak bunu bastırmak imkansız göründü. Güzelbahçe Belediyesi’nin bu kitabın basımını üstlendi. Bu da benim için dünyanın en büyük armağanı oldu.

Başlangıç öyküsü

Birçok kitabı kaleme aldım ama bu kitabın başlangıç öyküsünü size anlatayım; birçok kitabın yazarı ve editörü olarak imza attım ama bu kitabın anlamı çok farklı benim için. Annem hayattayken aile tariflerini bir kitapta toplamak için yardım talep etti. Ama bir türlü fırsat bulamadık. Ani ölümünün ardından mutfakta tarif defterini buldum. Yaklaşık 40-50 tarif vardı. Kolları sıvayıp geniş bir araştırma yaptım. Akraba, konulu, gastronomi yazarları derken Evliya Çelebi ‘ ye kadar uzandım. Farklı olduğunu söyleyen derlediğim 400 tarifin tek kitaba sığmayacak iki cilt halinde yayınlamak gerekiyordu. Kitap baskı maliyetleri çok yüksek olunca elimde kala kaldı. Kızımın önerisi ile Facebook’ta bir sayfa açtım. Tarifleri birer ikişer yayınlıyorum. Daha beşinci tarife Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce çok sevgili arkadaşım meslektaşım Çağlayan Bilgen aracılığıyla beni davet etti ve kitabı bastırmak istediklerini söyleyince dünyalar benim oldu.

Tabii birçok tarif yeniden düzenlendi, fotoğraflandı ve ortaya böyle güzel bir eser ortaya çıktı. Bu eserin oluşmasında bizlere katkı sunan Sayın Belediye Başkanımız Mustafa İnce’ye teşekkür ediyorum. Bu tarifleri gelecek kuşaklara ulaştırmış olacağız.

İlk kitapta doğal matalar, yoğurt, peynir, turşu, sirkeler, ekmekler, çorbalar, zeytinyağlı ve etli yemekler yer alıyor. İkinci kitapta balık yemekleri, hamurişleri, tatlılar, reçeller, içecekler, düğün Yemekleri yer alacak. Mayıs ya da haziran ayında matbaaya girmesi planlanan ikinci cilt için hummalı çalışıyorum. Çünkü okurlardan birçok eksik tarif de geldi. Üçüncü cilde gitmeden işi toparlamak istiyorum.

Herkesin aklına şu soru geliyor: “Güzelbahçe küçük bir ilçe bu kadar zengin bir yemek kültürü nasıl olur?” Güzelbahçe küçük ama tabii ki göçlerle büyümüş, kültürel zenginliği mutfağına da yansımış aynı zamanda Çeşme Yarımadası başında olduğunu unutmamalı. Tüm Yarımada yemek kültürü burada hakim. Yani aslında kitap tüm yarımadayı kapsıyor. Zaten Çeşme yarımadası ile iç içe geçmiştir, ayırmak mümkün değil. Ben Güzelbahçeliyim, eşim Çeşmeli’dir mesela.

Hazırlıklarımızı tamamlayıp yeni projelerde yeniden birlikte olmak dileğiyle bu güne kadar beni hiç yalnız bırakmayan herkese sonsuz teşekkürler ve saygılarımla şuraya bir virgül bırakıyorum,

‘Bize büyük katkı sundu’

Düzenlenen tanıtım toplantısında 10 yılda 7 kitap yayınladıklarını anlatan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, gazeteci Nurhayat Talay’ın yazdığı yedinci kitapta birbirinden güzel leziz ve en önemlisi sağlıklı yemek tariflerinin yer aldığını söyledi. İnce, “Güzelbahçe’de yaşamış, Güzelbahçe’nin suyundan içmiş, havasını solumuş, o kentin benliğinden gelen ve beş kuşaktır Güzelbahçeli olan Nurhayat Hanım bu çalışmada büyük katkı sundu bize, kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Mantıdan pastırmaya Kayseri mutfağı…

Sıfır kalorili içecekler!