Normale döner miyiz?

izmir-normallesme
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
21 Şubat 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son Kabine toplantısının ardından Mart ayından itibaren ülkede kademeli bir geçişle normalleşme sürecinin başlatılacağını açıkladı. Kasım ayından bu yana korona pandemisi yüzünden dükkanlarını kapatan, işe gidemeyen, hizmet veremeyen onlarca farklı sektörde yüzbinlerce işsiz hayatın ne zaman normale döneceği konusunda umutsuz.

Daha iki gün önce kira ve çeşitli borçlarını ödeyemediği gerekçesiyle İzmirli bir müzisyen canına kıymışken kimse esnafa ve pandemi sürecinde işsizliğe mahkum olan insanlara yeterince destek verildiğini savunamaz.

Alsancak’ta gıda takviyeleri ve sporcu sağlığı ürünleri satan bir arkadaşımın dün Facebook’ta paylaştığı fotoğrafta Ticaret Bakanlığı’nın esnaf gelir kaybı başvurusunun reddedildiğini ve ne kadar zor durumda olduğunu anlatan cümleleri ile benzer durumda olan yüzbinlerce kişiyi ve ailelerini bir kez daha düşündüm.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre Türkiye’deki şehirler mart ayı başında 4 ayrı gruba ayrılacak. Kademeli normalleşme adı verilen bu dönemde şehirler düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandırılacak.

Salgın tedbirleri nedeniyle restoran, kafe vb. işletmelerin yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacak. Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlaması illerde vaka, aşılama ve diğer kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırılacak. Normalleşme takvimi vaka sayısına göre hızlı ilerleyecek.

Cumhurbaşkanının bir anda tüm Türkiye’yi heyecanlandıran bu açıklaması Bilim Kurulu üyeleri başta olmak üzere alanda çalışan bilim insanlarından olumsuz tepkiler aldı. Mutasyonlu virüsün konuşulduğu ve henüz salgınla mücadele istenilen seviyelere gelinemediğini savunan bilim insanları normalleşme adımlarıyla öngörülemez bir sürece doğru gidilebileceğinin uyarısını yapıyor

İZMİR’DE DURUM NE?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 8-14 Şubat haftasına ait il bazında Kovid-19 vaka sayılarına yer vererek, “Son basın toplantımızda illerimizdeki vaka sayısını paylaşacağımızı belirtmiştim. Bundan sonra her hafta başında 7 günün vaka sayısını ilan edeceğiz. Yerinde karar dönemindeyiz” ifadesini kullandı.

Bakanlığın “covid19.saglik.gov.tr” adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, her 100 bin kişide illere göre haftalık (8-14 Şubat) Kovid-19 vaka sayıları İzmir’de 44,39 oldu. Türkiye’nin diğer şehirleri ve bölgeleriyle karşılaştırıldığında olumlu bir tablo gibi görünse de hala İzmir’de rakamlar çok yüksek. Bir süre daha direnip bu süreci atlamaya çaba gösterirken, sosyal devlet olmanın gerekliliklerinin de karşılanmasını umut ediyorum.

Yüz ifadeleriniz kimliğinizdir…

cevre

Karaayıt atık depolama sahasındaki çevre felaketi