Ocak ayı ile yenilenin

beslenme-ile-kas-kutlenizi-artirmak-mumkun
Deniz ZÜNBÜLCAN
4 Ocak 2021

2020 hepimiz için zorlu geçen bir yıldı ve geride bıraktık. Yeni yıldan beklentimiz her sene olduğundan çok daha fazla sağlıkla geçmesi. Ocak ayıyla beraber hem sağlığı iyileştirmek hem de yenilenmek için 5 ipucuna dikkat edin.

Probiyotiklerinizi tanıyın.
Probiyotikler bağırsak sağlığı için faydalı olan bakterilerdir. Bağırsak sağlığı ise kilo kontrolü, depresyonun önlenmesi, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için oldukça önemlidir. Ocak ayıyla beraber tazelenmeyi seçiyorum diyorsanız mutlaka probiyotik besinleri beslenmenize eklemelisiniz. Probiyotiklerden zengin besinler kefir, yoğurt, probiyotikli içeceklerdir.

Su tüketiminizi ihmal etmeyin.
Deri, solunum, idrar, dışkı yolu ile vücudunuzdan su ve sıvı kaybı olur. Kaybın ciddi seviyelerde olması ise tansiyon dengesizliği, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk hatta bayılmanın bile nedeni olabilir. Vücudunuzun su ve sıvı dengesini koruduğunuz zaman hem hastalıklardan korunduğunuzu hem cilt sağlığınızın hem de bağırsak sağlığınızın daha iyi olduğunu göreceksiniz.

Kendinizi tanıyın.
Bir kişinin öğün sayısının kaç olacağı en çok merak edilen konular arasında. Bu noktada kendinizi tanımanız çok önemli. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa beslenme düzeninizi buna göre planlamalısınız veya bu konuda bir beslenme uzmanından destek almalısınız. Buna karar verebilmek için ve öğün sıklıklarınızı doğru belirleyebilmek için öncelikle kan tahlillerinize yemek yeme durumunuza ve açlık aralıklarınızın belirlenmesine ihtiyaç vardır. Tüm bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra öğün aralıklarınız ve planınız belirlenmiş olur. Eğer internetten, sosyal medyadan, gazetelerden menüler, beslenme planları görüp kendinize uyguluyorsanız ocak ayıyla beraber bunu yapmayı bırakın.

Baharatlarla tanışın.
Baharatlar yemeklerinden tuzu azaltmak isteyen kişiler için oldukça önemli bir alternatiftir. Hem yemeklere lezzet katar hem de sağlığınıza sağlık. Kırmızıbiber içeriğindeki kapsaisin, karabiber piperin maddesi ile kan dolaşımınızı hızlandırır. Termogenizisi, yani ısı oluşumunu hızlandırır. Yağ yakımınıza olumlu etki yapar. Zencefil ve zerdeçal da yine hem bağışıklık sisteminizi güçlendirici hem de metabolizmanızı hızlandırıcı baharatlardır. Rahat sindirim içinse nane ve kakuleden faydalanabilirsiniz.

Bitki çaylarından destek alın.
Özellikle soğuk havalarda akıllara gelen bitki çayları aslında her mevsim hem keyif hem sağlık için tüketebileceğimiz içeceklerdir. Bu yıl hem zayıflamak hem sağlığınızı korumak istiyorsanız mutfağınızda bitki çaylarına da yer açmayı unutmayın. Rooibos çayı, açlığınızı daha kolay kontrol etmenizi sağlayacaktır. Oolong çayı, daha rahat kilo vermenizi yeşil çay da metabolizmanızı hızlandırmanızı sağlayacaktır. Nane çayı, iştahınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır. Beyaz çay, yağ yakımınıza destek sağlayacaktır. Tarçın çayı, kan şekeri dengenizi sağlarken kuşburnu çayı bağışıklığınızı kuvvetlendirme de etkilidir.

Virüs Noel babayı bile korkuttu!

Geçmişte dövizini bozanlar, “oyunu” bozamamıştı, bakalım bu kez ne olacak?