Ödem atmanın püf noktaları

Deniz ZÜNBÜLCAN
7 Aralık 2020

Sıvının doku araları ve cilt arasında birikmesi durumu vücutta ödeme neden olmaktadır. Bu durumda kişi sıklıkla ellerde, ayaklarda ve bacaklarda şişkinlik yaşar ve vücutta ağırlık hisseder.

Ödem sorununuzdan beslenmenize dikkat ederek kurtulmanız mümkün.

İşte dikkat etmeniz gerekenler:

  • Tuz ve şekeri kontrol altına alın: Aşırı tuz ve şeker tüketimi, ödem oluşmasına neden olmaktadır. Sofra tuzu olarak tüketimini sınırlandırsanız dahi tuz içeriği yüksek paketli ürünleri tüketmekten de kaçınmalısınız. Aynı durum şeker içinde geçerlidir. Çay şekeri olarak kullanmıyorsanız bile tatlı tüketiminize, hamur işi tüketiminize dikkat etmeniz de fayda vardır.
  • Kalsiyum içerikli besinler tüketin: Süt, yoğurt ve kefir içerdikleri zengin kalsiyum sayesinde vücut sıvılarında mineral dengesini sağlayarak ödemin oluşmasını engeller. Her gün ortalama 2-3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketmek hem sağlıklı beslenmeniz hem de ödem sorununuzu çözmeniz için oldukça etkili olacaktır.
  • Potasyum ödeme savaş açıyor: Potasyumdan zengin besinler, vücut sıvılarında sodyum-potasyum dengesinin sağlanmasına yardım ederek ödeme karşı savaş açıyor. Kuru kayısı, muz gibi potasyumdan zengin meyveleri gün içerisinde tüketmek ödeme karşı sizi koruyacaktır.
  • Ananasa yer verin: Ananasta bulunan bromelain maddesi selülit oluşumuna neden olan proteinlerin parçalanmasında etkilidir. Bu sayede vücuttan su atımını arttırmaktadır. Ayrıca içerdiği yüksek lif ile bağırsakların düzenli çalışmasına, böylelikle vücuttan daha kolay su atılmasına da katkı sağlıyor. Özellikle ödem oluştuğunu hissettiğiniz günlerde 1 porsiyon ananas tüketmenizin olumlu etkilerini göreceksiniz.
  • Bitki çaylarından faydalanın: Biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı, funda yaprağı, mısır püskülü gibi bitkilerin çaylarından içmek de ödemin atılmasında faydalı olabilir. Ancak bu gibi bitki çaylarını uzun süreli kullanmamalısınız. Ve bu çayları tüketmeden her hangi bir hastalığınızın olmadığına emin olmalısınız.
  • En önemli ödem atıcı su: Ödem atmada en etkili yöntem aslında su tüketimidir. Yeterli su içmiyorsanız istediğiniz kadar ödem atıcı besinler ya da bitki çayları tüketin bu durumu çözemeyebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka günde ortalama 2-2,5 litre su içmek hem ödemi önlemek hem de ödem atımına yardımcı olmak için çok önemlidir. İçeceğiniz suyun içerisine çubuk tarçın, elma dilimleri, salatalık dilimleri veya taze nane yaprağı gibi besinleri eklemeniz de hem suyunuzun antioksidan kapasitesinin artmasına ve ödem atılmasına hem de tadının daha lezzetli olmasına yardımcı olur.

Tüm öneriler her hangi bir hastalığı olmayan, ilaç kullanmayan, gebe ve emzikli olmayan kişiler içindir.

libya

Libya’da 2021 yılı yeni dönem hazırlığı! 

izmirde-baraj-sulari-altinda-kalan-koyun-kalintilari-ortaya-cikti

Yağmur duası