Ofsayt yok, üç korner bir penaltı

Metin AYDINOĞLU
11 Mart 2022
Maç oynanırken, kural mı değişir. Dere geçilirken, at mı değiştirilir. Memnun değil miydiniz ? Başka yollara mı saptılar, bilemem. O yolları ben bilmem. Kanuni yolları var, böyle değil. Ulu orta dank diye açıklamanın, ihraç etmenin anlamı ne ? Resmi bir kurumda hem de. Hepsini zan altında bıraktığınızın farkında mısınız ? Sezon sonuna kadar maç vermeyin, daha iyi daha adilane. Birkaç ismi istemedikleri için 13 isme birden kapıyı gösterdiler. Oldu mu böyle. Siz de aynı şekilde gidersiniz, hep böyle oldu. İçinde hakemliği beceremeyen, hakem olarak görmediğim, torpiller, baba, dayı, akraba saltanatı sürenler de olmasına rağmen. Bu olmadı, yakışmadı. Ama bu böyle olmaz, böyle ayrılık olmaz, böyle veda olmaz. İnsanlık onuruna yakışmaz.
NE YAPTILAR ?
Avrupa’da başka Türkiye’de başka maç yönettiği iddia edilen Cüneyt Çakır da var mesela içlerinde. O’nun için yapıldı bu düzenleme diğerleri de yandı deniyor mesela. Çakır’ın hakemliğini bugüne kadar hiç beğenmedim. Sadece ülkemizi Dünya Kupası’nda temsil ettiği için onur duydum, o kadar. İzmirli Alper Ulusoy kardeşim var. Yardımcı hakemimdi, beraber onlarca maça çıktık. Üzüldüm. Mesela Alper için ‘Ne yaptı da listeden çıkarıldı’ demek bile ayıptır, etik değildir. Suat Arslanboğa, Hüseyin Göçek, Abdükadir Bitigen ile Özgür Yankaya’nın hakemliklerini hiç beğenemedim, hakem değillerdi bence. Çok inişli çıkışlı, bu kadar sabredilmez. Buna rağmen böyle atılmayı hak etmiyorlar. Hakemliği beceremeseler de onların da çoluk çocuğu, ailesi, eşi, izzeti nefsi var. Böyle yapmaya hakkınız yok, ey MHK ey TFF.
METE KALKAVAN’A HELAL OLSUN
Listede adı bile yok, geçmiyor. Kendi isteği ve rızasıyla daha 5 yıl daha hakemlik yapabilecek konumda olmasına rağmen hem de göğsünde FİFA Kokartı olmasına rağmen. ‘Bu böyle olmaz’ dedi ve de şak diye hakemliği bıraktı. Kimseye eyvallah etmedi, tebrikler teşekkürler Mete Kalkavan, büyük adamsın. Onur varsa hakemlik var. Öyle olmalı, böyle biliyorum.
DERNEK NE İŞ YAPAR ?

Adı pek heybetli derneğimiz var, TFFHGD breh breh. Üye değilim artık. Faal iken veda ettim. Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği. İzmir Şubesi’nde yöneticilik de yaptım. Yaşadım, gördüm. Aidatları toplarlar, korona öncesi yılda bir kez şirin şipşirin balo yapılırdı. Herkeste gülücükler. Hakemlere küfür eden, saldıran, hakaret dolu demeçler veren ekâbir takımının ayağına kadar gidilir, davet edilir, kapılar da karşılanır, yollarına kırmızı halı sererlerdi. Onlardan para da alınmaz, yer içer giderlerdi. Ama cebinde parası olmayan öğrenci, yeni hakemden para alınırdı. İşte bu dernek yapardı. Şimdi böyle büyük olay var yine sesleri çıkmıyor. Üyesi olan hakemler atılıyor, adında hakem kelimesi olan dernekten, ses seda yok. Bu şuna benziyor. Takır takır aidatını ödeyen işçisi emekçisi işten atılınca, sendikanın izlemesi gibi.

AGÜLOĞLU AİLESİ SAHADA
Baba Abdülaziz Agüloğlu 15 yıldır, oğlu Arda Agüloğlu da 3 yıldır saha komiserliği yapıyor. Fedakârca, cefakârca, aşkla, sevdayla. Türkiye Futbol Saha Komiserleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Cüneyt Meralbaysal da arkadaşlarıyla birlikte baba-oğul Agüloğlu’nu aynı maça atadı. Çift kişi ile çıkılan Süper Amatör Lig Sami Gider Play-Off Grubu’ndaki Ege Üniversitesi Gençlik – İzmir Belediyespor maçında çok güzel görev yaptılar. Tebrik ediyorum, hizmetiniz için ayaklarınıza, yüreğinize sağlık.
ASKF’DEN EFKAN BAŞKANIMA
4-5 yıl önce idi sanırım yine bu sütunlarda yazmıştım. Liglere, gruplara emekçi spor insanlarımızın adının verilmesini tavsiye etmiştim. Faydam oldu mu bilemiyorum, olduysa helali hoş olsun. Bizim yaptığımız da bir hizmet. ‘Baak ben yazdım da yaptılar’ diyecek tiynette biri değiliz. 40 yıllık tecrübemizle faydamız olsun, isteriz. Ön plana çıkmak değil derdimiz, niyetimiz. Çok sevdiğim Sami Gider ağabeyimin, başkanımın adını yad ettik. Bundan güzel huzur olabilir mi ? Ruhu şad olsun. Veli ağabeyim de vardı ondan hiç haber alamıyorum Veli Demirel. Sevgili Efkan Muhtar kardeşim, tertemiz insanlar, o grupla bu kümeyle filan alakası olmayan düzgün onurlu kişilerin isimlerini vereceğim. Kendim için istiyorsam, namerdim. Özenle seçtim. Muammer Çam, Dr.Ercan Olut, Müberra Öktemer, Mustafa Özen, Nedim Ergün, Hüseyin Barışcan, Mithat Akçalı isimlerini öneriyorum. Karar sizin. Bu bir rica sadece.
İZMİRSPOR – ÇİĞLİ YEŞİLYURT’TA
İzmirspor’un lider Çiğli Belediyespor’la 13 Mart 2022 pazar günü oynayacağı maç saat Yeşilyurt Sahası’na alındı. Saat 14’de başlayacak. Teknik Direktör Levent Eriş,  ‘İzmirsporlu taraftarları, İzmirlileri, İzmirspor’u sevenleri maçımıza bekliyoruz. Bu maçı alıp grup liderliği yolunda en büyük engeli aşmak istiyoruz. Büyük düşünüyoruz, küçük düşünmek yok. Sabırla arzuyla yolumuza devam ediyoruz’ dedi.
BAL’DA NELER OLUYOR ?
9.Bölge 2.Grup’ta 3.Lig’i hedefleyen İzmirspor beklemede. 11. Haftada deplasmanda 2-0 yenildiği Aliağa FK müsabakası isim listesine cezalı konumda olan yönetici ve kulüp müdürü İsmet Oğul’un da listeye kaydedildiği, sahaya girmemesi gereken cezalı İsmet Oğul’un müsabaka isim listesini de imzaladığı iddia edildi. İzmirspor’un başvurusu üzerine durumu raporlanan maç dosyasının Türkiye Futbol Federasyonu’na gönderildiği, incelendiği belirtildi. Tabii ki de son kararı TFF verecek. Hayırlı uğurlu olsun, herkes için, hepimiz için. Adalet neyi gerektiriyorsa, o. Bekleyip göreceğiz.

Toplumun konuşma bozukluğuna etkisi…

‘Takipsizlik’ çevrecilere umut verdi