Okullar tatil

okullar-tatil
Haldun ÇIRAY
22 Ocak 2020

Başarı ise tatilde gelir…
MEB’in açıklamasına göre ülkemizde 18 milyon 108 bin 860 öğrenci var. Bu sayı okul öncesi, ilkokul ve ortaöğrenim örgün eğitimdeki sayıyı ifade ediyor. Bu sayının bir milyon 440 bin beş 577’si özel okullarda, bir milyon 579 bin 691’i açık öğretimde okurken 15 milyon 88 bin 592 öğrenci de resmi okullarda örgün eğitim almakta… Aktif öğrencilerin 878 bin 894 ü erkek, 700 bin797’si ise kız. Okul öncesi öğrencileri tatilde ev halkı ile olmanın sevincini yaşarken kendilerini daha özgür hissettiklerini ve okulu özlediklerini sanıyorum.
Okul öncesi eğitimde 1 milyon 564 bin 813 öğrenci bulunmakta. 5 milyon 267 bin 378 öğrenci ilkokulda , 5 milyon 627 bin 75 orta okulda, 5 milyon 649 bin 594’ü orta öğretimde öğrenim görmekte.
Orta öğrenimdeki öğrencilerin 3 milyon 250 bin 334’ü genel liselerde 1 milyon 793 bin 39’i meslek teknik liselerinde, 605 bin 869’u imam hatip liselerinde okumakta.
18 milyon öğrenciyi kimler eğitim okutuyor? Kıymetlimiz öğretmenlerimizin eğitimimizde kaçı yer yer alıyor?
Bahsettiğimiz 2018-19 yılında öğretmen sayısı 1 milyon 77 bin 307’ye ulaşmıştır. 51 bin 143 öğretmen okul öncesindeki okullarda 300 bin 732’si ilk okullarda, 354 bin 198’i orta okullarda 371 bin 234’ü orta öğretimde görev yapmaktadır.
Mevcut okullarımızın sayısı derslikleri okullardaki 3 bin pansiyonun detayına girip sizi sayılara gömmek istemiyorum. Ancak teknik okullardaki öğrenci sayısının genel liselerdeki öğrenci sayından az olmasını birazda sanayileşme konusundaki yapımıza bağlanması gerektiğini düşünüyorum. 18 milyon öğrencimizin on beş günlük bu sömestr tatilinden çok istifade ederek çıkacaklarını biliyorum. Her ne kadar okul stresi atılıyor olsa da okulun özlemini de hissederek tatilde de okumaya devam etmeliler.
Ee, günümüz dünyasının teknoloji dünyası olduğunu iyi bilen öğrenciler. Her biri bilgisayarın kullanımını ve onunla neler yapabildiklerini gayet iyi bilmekteler ve önemsemekteler. İlkokul hatta okul öncesi öğrencileri dahi basit birer bilgisayar olan telefon ve oyunları ile haşır neşir olmakla teknoloji ile çok işlerin halledilebileceği gerçeğini öğreniyorlar. Hatta ileriye dönük neler yapabilecekleri konusunda hayallerini genişleterek bu alanda kendi katkılarının olmasını düşüncelerine yerleştiriyor ve yeni buluşların zeminini oluşturuyorlar. Bu tatil uygulaması bir farklılık yaratabilir mi, zaman içinde anlaşılacaktır. Ancak tatillerde ailelerde planlı davranmalı. Bütün tatili gezme veya ders çalışma baskısına oturtmamalılar. Gezerken çalışmanın da olacağı tatildeki gezme ve çalışma konusu ise öğrencinin kendine bırakmalı asla baskıyı çağrıştıracak uygulamalar içinde olmamalılar.
Özgür irade ile gelen başarılı davranışlar öğrenciyi inanılmaz mutlu kendine güvenli kılacak başarıların kapısını daima aralık tutacaktır. Öğrencinin öğretmeni ile tatilde de ilişkili olmayı da ihmal etmemeli. Ailenin öğretmen öğrenci ilişkisine katılmayı başarmakla üç odaklı mutlu bir halka yaratmasında öğrenci için sayısız avantajların olduğunu unutulmamalı. Bu üç odaklı ilişki öğrenci üzerinde çok büyük fayda temin edecektir.
Tatillerin kahramanı öğrenciler yaratmak için şimdi ailelere iş düşürüyor, öğretmenler ile birlikte başarıya doymayan öğrenciler yaratılması için iyi tatiller.
Sevgili öğrenciler öğretmenler veliler ülke sizlerin mutluluğu ile mutlu olacaktır.

SGK’da kusurlu üçüncü kişi

Bilinçli aile, donanımlı çocuk