Olay o kadar basit değil

derbide-saldiriya-ugrayan-altay-kalecisi-ozan-antrenmana-cikamayacak
Yunus KARAKAYA
2 Aralık 2022

İzmir Göztepe-Altay maçında çıkan olaylar yüzünden dünyaya rezil oldu. Türk sporuna itibar suikasti yapıldı. Yaşananları basit bir futbol maçında holiganların çıkardığı bir olay gibi düşünürsek büyük bir yanılgıya düşmüş oluruz. Bana göre her şeyi planlamışlardı.
Neresinden bakarsanız bakın bir terör eylemidir. Örgütlü ve planlanmış bir olaydır. Cinayete tam teşebbüsdür. Emniyet güçlerinin ve savcılığında yaşanan olaylar bu yönde derinlemesine incelerse yanılmadığımı da göreceksiniz. Ya  taraftarlar sahaya girseydi? Yaşanacak felaketin büyüklüğünü düşüne biliyormusunuz?

Fişekle adam yaralayan, kaleciye bayrak direğiyle saldıran kişi nasıl bir ruh halindeydi? İşaret fişeğini atanlar, o fişeğin sahaya sokulmasına aracı olan ambulans şoföründen taraftarına, bayrak direğiyle kaleciye saldıran kim olursa olsun yargılanmaları gerek.
Bu kişilere öyle bir ceza verilmeli ki bir daha kimse değil yapmayı, düşünmeyi bile aklından geçiremesin.
Tabii sahada görev yapan özel güvenliklere bu cezalardan nasibini almalı. Şiddete başvuranların gereken cezayı alacağına inanıyorum. Spor barıştır, kardeşliktir, centilmenliktir.

DAHA SIKI DENETLENMELİ

Sağlık için hizmet vermesi gereken özel ambulans şoförlerinin ve çalışanlarının durumu Göztepe-Altay maçında yaşanan olayların ardında tartışılmaya başlandı.
Özel ambulanlar  daha önce mülteci, uyuşturucu taşıma olaylarında gündeme gelmişti. Hatta İstanbul’da trafik sıkışıklığına yakalanmak istemeyen bazı uzanıklara bile VP hizmet veren ambulanslar bile yakalanmıştı.
İzmir’de Karşıyaka Spor Kulübü’nün taraftar grubu üyesi iki kişiden birinin hayatını kaybettiği, diğerinin yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin, tetiği çektikleri öne sürülen 2 şüpheli, ambulansla kaçarken Kocaeli’de yakalandığı medyaya yanşımıştı.
Daha önce maçlarda vukuat çıkardığı belli olan bir kişiyi bir maça görevlendiriyor ambulans şoförü olarak. Bu bariz bir hata ve ihmal. Bu sizce bir tesadüf mü?


ADRESE TESLİM HİKAYE‘GÜVENİMİ ÇALMAYIN’

Bir gün bir genç yolda atının üzerinde ilerlerken yaşlı bir adam yanına gelir ve “Oğlum ben yaşlıyım bineğim de yok, izin ver de atına ben bineyim sen yaya yürü“ der.
Genç, “Tamam amca gel bin” diyerek attan iner ve yaşlı adam ata biner. Genç adam, amcanın yüzüne tebessüm ederek yanında yürür. Yaşlı adam bir iki adımdan sonra atı hızlandırır ve kaçmaya başlar. Maksadı atı çalmaktır. Atının çalındığını gören genç adam ise arkasından şöyle seslenir; “Amca, sen benim atımı değil huyumu çaldın. Benim evde bir tane daha atım var, ben ona da binerim. Ama bundan sonra her kim benden atımı isterse asla vermem” der.
Onun için kimseni güveni sarsmayın…

metin

İzmir’in derbisi İGC’nin ligi

‘Tavan fiyat’ çözüm mü?