Olduğu gibi onayla, haziran da olmaz

oldugu-gibi-onayla-haziran-da-olmaz
Metin AYDINOĞLU
28 Nisan 2020

Yaklaşık 40 gündür evlatlarını göremeyen, evine gidemeyen, yatağında, yastığında uyuyamayan sağlık çalışanlarımız ne diye bu çileyi çekiyor. İnsanlarımız iyileşsin, sağlığına kavuşsun, başkalarına da bulaşmasın diye, değil mi? Peki nerden çıktı şimdi, adına süper denen, ligimizin haziranda başlama durumu, çok zamansız, komik, manidar. Para için, başka sebebi yok. Hızlandırılmış üniversiteye hazırlık kursu olmayacağı gibi, maçlar tamamlansın diye 3 günde bir maç da olmaz. Yazın aşırı sıcakta ve nemde, sporcular kaç zamandır idmansız, beyin, ruh, kas olarak uzaklaşmış konumdalar. Özledikleri için çok seviniyorlar farkında değiller. Hastaneden yeni çıkmış birine, eve döner dönmez, kallavi sofra hazırlamak gibi bir şey bu. Olmaz, daha çok erken.

ÖNCE CAN, PARA SONRA

Futbol oyun kurallarının temelinde sporcu sağlığı ve can emniyeti var. Her kural bu değerlere göre planlanır, düşünülür, yazılır, yürürlüğe girer. Kale direğinin malzemesi, kalınlığı, köşe gönderinin yüksekliği, topun çevresi, basıncı, ağırlığı, tekmeliklerin takılma zorunluluğu, küpe, kolye takma yasağı, neden var kurallarda. İnsan için insan. Maçları bir an önce başlatmak istiyorsunuz. Atılan imzalar, sözleşmeler nedeniyle, para var ucunda para. İnsandan daha mı değerli o kağıt parçaları. Vebal altına girmeyin, günahtır, şu mübarek günlerde.

AMATÖRLER NE OLACAK

Özellikle Süper Lig’in, 1.Lig’in ve daha alt liglerdeki profesyonellerin tuzu kuru, her şey onlara göre ayarlanıyor zaten. Tepelerde hava iyi ise, aşağılara bakılmaz, gerek yok. Peki bu alengirli, hengameli günlerimizde ne olacak amatörümüzün durumu, düşünen var mı. Onları ne zaman başlatmayı düşünüyorsunuz. Süper Ligi haziranda başlatıyorsanız, amatör ne zaman, düşündünüz mü, ayrım gayrım yapmayın. İyileşen hasta sayısı, hasta sayısını geçtiyse bu tamam hastalık bitti, yayılmayacak demek değil ki. Bence eylülden önce başlamaz, başlayamaz, başlamamalı. Bu sezon böyle ‘olduğu gibi’ onaylanacak, yeni sezon sıfırdan başlayacak aynı takımlarla, başka yolu yok bu sene de böyle olsun, oluversin.

SEYİRCİSİZ OYNAYIN BİZ YOKUZ

Futbol oynamayıp, spor bile yapmayan yöneticilerimiz hiç düşündü mü, futbol kimin için var. İlk başlarken top tepikleme heyecanı, gol sevinci nedeniyle oynayanlar için diye icat edilmiş gibi, görünse de değil. Seyirci, izleyen, taraftar varsa, futbol var. Hakem olmasa, futbolcu olmasa maç olmaz, izleyen, takip eden olmazsa da futbol olmaz. Parayı getiren, sağlayan kim, seyirci, geneli kıt kanaat geçinen emekçi kesimi. Onlar yoksa parayı nereden bulacaksınız. İsim hakkı, yayın hakkı bir yere kadar. Millette zaten para yok. Biz yokuz seyircisiz oynayın.

CENGİZ KAYNAK ÖNDE

Koronasız güzel günlerden bir fotoğraf, İzmir Alsancak Stadı, 80’li yıllar. İzmirli hakemlerin idmanından bir kesit. En önde Cengiz Kaynak, Yavuz Tunç, Hasan Ceylan, Onur Sorguç (merhum), Ahmet Akçay, Hamza Alan (merhum), Ali İhsan Papatya (merhum), Yavuz Karaozan, Oğuz Sarvan, Hasan Tahsin Ertam, Coşkun Evin, Oktay Sillelioğlu, Ahmet Akyurt, Biray Doğan görebildiğim, tanıyabildiğim isimler, hey gidi günler hey. Gelecek o güzel günler.

Profesyonel sporcuların virüs karşısında hakları

dso-iyilesenlerin-koronaviruse-tekrar-yakalanmayacagina-iliskin-kanit-yok

Güneş doğuyor ama…