Olmayanları olduran okuldur Bostanlıspor

Metin AYDINOĞLU
16 Şubat 2021

Spor yazarıyız ya hakemlik yaptık ya her şeyden de çok anlarız ya. Açıkça itiraf edeyim nasıl oynandığını bilmediğim, görmediğim, yaşamadığım sporları ülkemize kazandıran ilk spor kulübü, İzmir’in gurudur Bostanlıspor. Çok da yerel ilçe gazetesi Karşıyaka Haber’in eki olarak Bostanlıspor adıyla ilk gazete çıkaran spor kulübüdür Bostanlıspor. Hatırlamıyorum ama çok eskiden bostan yani, karpuz, kavun tarlaları varmış adını da ondan almış adını. Sırtını sponsora, profesyonele dayamadığı, pür amatör olduğu halde ragbi, yüzme, korumalı futbol, beyzbol, softbol, yelken, oryantiring, dart dallarında 28 Milli sporcu çıkaran, keşfeden ocaktır, okuldur, ekoldür Bostanlıspor. Biliyor musunuz 30 adet tescilli branşı var, dile kolay. Say say bitmez. Haydi parmak hesabı saymaya başlıyoruz. 1-Atletizm, 2-Güreş, 3-Futbol, 4-Basketbol, 5-Voleybol, 6-Hentbol, 7-Tenis, 8-Badminton, 9-Ragbi, 10-Beyzbol, 11-Softbol, 12-Çim Hokeyi, 13-Amerikan Futbolu (Korumalı futbol), 14-Teakwondo, 15-Aikido (Wushu), 16-Yüzme, 17-Yelken, 18- Sualtı Ragbisi, 19-Bowling, 20-Sualtı Sporları (Paletli yüzme), 21-Çocuk Oyunları (Mendil kapmaca, körebe, yakar top, seksek vb.), 22-Cimnastik, 23-Eskrim, 24- Masa Tenisi, 25- Dart, 26- Kick Boks, 27-Muaythai 28-Bisiklet, 29- Dağcılık, 30-Oryantiring. Hey maşallah, 30 kere maşallah.

İLKLERİN KULÜBÜ BOSTANLISPOR

Ragbi, beyzbol ile softbolda liglere katılan İzmir’in ilk kulübüdür, ilklerin de kulübüdür Bostanlıspor. web sitesi kuran ilk amatör kulüp, Ragbi Bayanlar A Milli Takımına ilk şampiyonasında 8 oyuncu veren, Otizm spor kampı, İşitme Engelliler Basketbol Okulu, Obezite çalışmalarına katkıda bulunan, Ücretsiz Spor Okulları, İtalya, Azerbaycan, Yunanistan Sakız Adası ile kardeş kulüpler, Doğu’daki Köy İlkokullarına Kitap Toplama kampanyası, Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu’ndaki Kütüphane’nin yenilenmesi ve Karşıyakalı Şehit Üsteğmen İsmail Cazgır’ın adının verilmesi, Amatör Spor Kulüpleri içinde ilk fidanlık kurması ve ağaçlandırma yapması, Karşıyaka Çocuk Korosu. Başında da sporu bilen, spordan anlayan, para kazanma yeri, para aklama yeri olarak görmeyen usta gazeteci, spor yazarı Avni Erboy ve de güvendiği insanlar olunca, böyle oluyor işte.

ÖNCE FAİR PLAY

1954 yılında kuruldu Bostanlıspor 2005’de de gazeteci Avni Erboy, sahip çıktı. Erboy ki Fair Play ödüllü spor adamıdır, Bostanlıspor da Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu ve Dünya Fair Play Birliği Tarafından ‘Yılın fair play ödülü adayları’ arasında yer aldı. TMOK’un bünyesine katıldı Fair Play’in Ege’deki tek kişidir, danışılması, fikrinin alınması gereken kişidir, otoritedir Erboy. Bir de sloganları var ki çok anlamlı ‘Sporda geleceği görenlere doğru adres’. Karşıyaka’nın yanı sıra İzmir’de, belki de Ege’de ilklere imza atmanın gururunu da yaşadığı gibi, ekonomik gücü olmamasına karşın Türkiye Şampiyonluklarını İzmir’e, Karşıyaka’ya hediye ederek haklı bir gurura erişti. Yetmedi, Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa Yamanlar Dağı’na Bostanlıspor Ağaç Dikme Alanı’nı ağaçlandırdı, ‘Bostanlıspor Koruluğu’nu kurdu. Karşıyaka Sanat Derneği ile ortaklaşa çalışma sonucunda Karşıyaka’da ilk kez Karşıyaka Çocuk Korosu‘nu oluşturdu. Durmadılar Mavi Kapak Toplama kampanyası başlattılar. Kaç zamandır Bostanlıspor’u yazacaktım, kısmet bugüne imiş. Yapılanlar yapılacakların göstergesidir, salgın öncesi bunları yaptılar, bir geçsin, daha yapacak çook şeyleri var, biliyorum, bekliyoruz.

ÜLKÜSPOR’U BEKLİYORUZ

Anılar siyah beyaz fotoğraflarda yaşıyor, elde bir onlar kaldı. Göztepe’nin Milli takımımızın efsane kalecisi Ali Artuner ile Galatasaray’ın ve de Milli takımımızın efsane kalecisi Turgay Şeren’i, İzmir’in gururu FİFA Kokartlı hakemimiz Hakkı Gürüz’ü, bir zamanların efsane takımı, bir an önce özlenen yere gelmesini çok istediğim Ülküspor’umuzun efsane kaptanı Fikret Merdar’ı rahmetle, şükranla anıyorum. Haydi Ülküspor, haydi sevgili Süleyman Şenol başkanım, sonuna kadar desteğe hazırız, yanınızdayız, taraftar değiliz, tarafız, İzmir’in tarafındayız, hak eden yükselsin, hakkıdır Ülküspor’un. Daha güzel günlere, hep birlikte. Geçmişi unutmadan, çok çalışarak geleceğe güvenle, haydi Ülküspor, haydi Bostanlıspor ve diğer kulüplerimiz, şimdiden planlarınızı yapınız, salgın bir bitsin, umarım, inşallah güzel günler göreceğiz.

2022-bedelli-askerlik-ucreti-ne-kadar-olacak

Askerlik borçlanması ne zaman avantaj sağlar!

izmirde-depremin-ardindan-acil-yikilan-71-binada-insaat-calismalari-basladi

Memurun işçinin deprem tazminatı nerede?