On maçını kazan, üçüncü lige çık

Metin AYDINOĞLU
4 Haziran 2021

İlk etap maçlarıyla birlikte, yarı final, final eşleşmelerini de sayarsak 10 maçtan, en fazla 1 veya 2’sinde berabere kalan takım 3.Lig’e yükselme başarısını gösterecek. Böyle bir sezon yaşanmadı, bugüne kadar. Salgın öncesi 10 maçını kazanan takımın küme düştüğünü gördük. Bu kez işler, tersine döndü. Oynayacağı en fazla 10 maçın hepsini kazanan, garanti kupaya ulaşacak. Büyük avantaj, kulüp olabilene, sporcuyum diyebilene. Çok önemli, tarihi bir fırsat. Korona sayesinde ak ile kara ortaya çıkacak. İdmanı sevmeyen, sporcu gibi yaşamayan, kendine bakmayan, sağlığını düşünmeyen, gençliğinin hakkını vermeyen, boş işlerle uğraşan, püfür püfür sigara tellendiren futbolcular kendilerini de yakacak, takımlarını da. Öyle hakeme, sahaya, koronaya, hava suya bahane üretmeyin. Geleceği görene, hazırlanana sporcu denir zaten, gazanız mübarek olsun.

PCR var EKG olmalı

Sonunda başlıyor BAL (Bölgesel Amatör Lig), ancak yaz sıcağında oynanacak, maçlar kısa sürede tamamlanacak. 3.Lig’e yükselen takımlar belli olacak. Aylardır, haftalardır doğru dürüst idman yapmayan sporcular, şimdi kısa sürede, güneş tepede, nemli sahada 40 derece sıcakta mücadele verecekler. ‘Hızlandırılmış üniversiteye hazırlık kursu’ gibi lig oynanacak. İdmansız geçen günler, kilo alındı, nefes açılmadı, kondisyon yok. Kendini bireysel olarak hazırlayan, koruyan, sporcu gibi yaşayanlar kazanacak. Yan gelip yatanlar, sahada yorulacak, hırçınlaşacak. Maçlardan önce boğaz ve burun sürüntüsünden bakılan PCR testi yapılacak sporculara, zorunlu. EKG de yapılmalı, korona var tamam da kalp de var, unutmayalım. Ha bir de en az 2 kez su molası verilmeli, TFF’den MHK’den ricamdır.

9 HAZİRANDA BAŞLIYOR 

Tüm maçlar saat 17’de başlayacak. Bornova Yeşilova takımı Yusuf Tırpancı Sahası’nda, İzmirspor daYeşilyurt Sahası’nda, diğer İzmirliler her zamanki sahalarında evsahipliği yapacak.  BAL’da 3.Lig için mücadele verecek İzmir takımlarının ilk etap maç programı ise şöyle;  9 H  İzmirspor – Aliağaspor, 13 H Çiğli Bld – İzmirspor, 16 H İzmirspor (bay) Aliağaspor – Çiğli Bld, 19 H Aliağaspor – İzmirspor, 23 H İzmirspor -Çiğli Bld. / 9 H Buca Zaferspor – Torbalıspor, Bornova Yeşilova – Torosgücü,  13 H Torbalıspor – B.Yeşilova, Torosgücü – B.Zaferspor 16 H Torosgücü – Torbalıspor, B.Zaferspor – B.Yeşilova, 20 H Torosgücü – B.Yeşilova, Torbalıspor – B.Zaferspor 23 H B.Yeşilova – Torbalıspor, B.Zaferspor – Torosgücü, 27 H Torbalıspor – Torosgücü, B.Yeşilova – B.Zaferspor.  Yolunuz açık olsun Altay ile Bucaspor’un ardından 3.Lig’de bir takımımız daha olsun, başarılar.

EROĞLU GİTSİN Mİ ?

Almanca, İngilizce biliyor, UEFA Pro Lisanslı, Altınordu FK ile 3.Lig’de ve 2.Lig’de iki kez şampiyonluk yaşadı. İstikrar abidesi 10 yıldır Altınordu’yu çalıştıran, emek veren, genç başarılı teknik adam Hüseyin Eroğlu’na Almanya ekibi Werder Bremen’den teklif geldi. Almanya doğumlu olan genç spor insanı hem küme düşen takımı şampiyon yapması hem de genç yıldızlar çıkarması için davet edildi. Gitsin mi kalsın mı, ne dersiniz ? Gitsin. Tebdili mekânda ferahlık vardır, kıymetini anlamış oluruz, biraz daha yetişsin daha çok tecrübe kazansın, ülkemizi de temsil edecek. Gitmesin. Ne gerek var, bu kadar yıl emek verdi zor günler yaşadı seneye filan çıkarsa Altınordu kaymağını başkası yiyecek hazıra konacak. Belki de Altınordu ile İzmir ile alakası olmayan biri üne kavuşacak, bunu asla istemem. Bu keyfi Eroğlu ve ekibi yaşamalı. Bakalım Seyit Mehmet Özkan başkan ne diyecek bu işe, Hüseyin Eroğlu ne karar verecek ? Hayırlısı olsun kazanan İzmir olsun, Altınordu olsun, yeter ki…

ALTINIRMAK 43 YAŞINDA 

Nasıl ki Altınordu ”Türkiye’nin Altınordu”su ise Altınırmak da ”İzmir amatörünün Altınordu’sudur. Onlarca, yüzlerce, sporcu, spor insanı, spor yürekli vatandaşlar yetiştirdiler. İyi insan, iyi sporcu, iyi vatandaş misali. Çok iyi yerlere gelenler de oldu. Ama hepsi birer beyefendi, centilmen oldular, öyle de kaldılar. Bu alemi de çok iyi bilir ve tanırım. Şaibeye, alavere dalavereye, haksız kazanca hiç bulaşmadılar, tekme atarak, küfür ederek, beş takla atarak maç kazanmadılar. Tenezzül bile etmediler. Dosdoğru spor yaptılar. Altınırmak denince akla gelen ilk isim, en büyük emekçi, onurlu, namuslu insan evladı Hilmi Bayer’dir. Hilmi hocam ile birlikte tüm emek verenlerin, yüreğine sağlık. 44’den gün alan bu güzide kulübümüzü tebrik ediyorum, aynı çizgide bu yolda devam, dostlar, gençler.

UĞURLAR OLSUN FERRUH AĞABEY

Ferruh Ergezen’i de kaybettik. Karşıyaka’nın Karşıyaka olduğu o güzel muhteşem zamanında Karşıyaka Spor Kulübü’nde yöneticilik, ağabeylik yaptı. Hem de aşkla, şevkle bizzat yaşadım, gördüm. Çok üzülüyordu futbol takımının 3.Lig’de yer almasından. Gençliğini verdi, Yeşil-Kırmızılı renklere. Henüz 69 yaşındaydı, her kayıp erkendir. Ne diyelim mukadderat işte, yapacak bir şey yok, takdiri ilahi. Emekleriniz için sonsuz teşekkürlerimizle ve de şükranlarımızla Ferruh ağabey. Gittiğin yerde ışıklar, nurlar içinde kal, Allah gani gani rahmet eylesin, mekânın cennet olsun. Ailesine, camiaya, sevenlerine sabır diliyorum.

GENÇLİK Mİ TECRÜBE Mİ?

Sezonun son haftalarında hep bu konuşuldu, topla çok koşan mı, topu koşturan mı daha evladır diye. Bence elma ile armudu karşılaştırmak gibi bir şey bu. Alakasız yani. Armut armuttur, elma da elma. Gençlerden kurulu takım kazanırsa gençlik işte, daha olgun, daha çok yaşamış kazanırsa, tecrübe işte. Denir hemen. Bu kadar basit değil ki. Skora göre yorum, spor etiğine aykırı. Topun yerden ve havadan tamamının geçmesidir sonuçta, aslolan. Gençlikle, tecrübeyle direkt bağlantısı yok, olamaz da. O an sahada aklını, futbol zekasını kullanan, sonuca gider, bu kadar. Maç sadece bir maçtır, futbol da bir oyundur. Başlar ve biter. Ne gençler gördüm 40 yıldır oynar gibi. Ne eskiler gördüm çok acemice hareketler yapan. Tersi de oldu, olacak da. Mesela 48 yaşındaki Fırat Aydınus sezonun en zor final maçını yönetti. 39 yaşındaki Atiba en çok koşan futbolcu oldu. 38 yaşındaki Marco Paixão leblebi gibi golünü atıyorsa, 40 yaşındaki kaptan İbrahim takımı 1.Lig kupası kaldırıp takımın başında Süper Lig’e çıkarıyorsa, şapka çıkartılır. Kısaca, yaş filan değildir konu, kendine iyi bakmaktır, çizgiyi bozmamaktadır. Yaş alsan ne olur almasan da ne yani.

BORNOVALI BERFİN’DEN 60 GOL

Berfin Havinsu Zengin, 2004 doğumlu, sol bölge hücum oyuncusu. Bornova Belediyespor Spor Kulübü’nün başarılı oyuncusu. Hentbol Kadınlar 2.Ligi Sinem Aksu Sezonu’nda 60 atarak, ‘Gol kraliçesi’ ünvanını kaptı. Çok emek veren teknik ekibe özellikle de takımıyla, Berfin’le yakından ilgilenen antrenör Arzu Gerçek’e, amatör branşlara çok önem veren Bornova Belediye Başkanı Dr.Mustafa İduğ’u da kutlar teşekkür ederim. Spora, sporcuya önem verenlere başımın üstünde yeri var, her zaman. Milli formayı da giyme başarısını gösteren Havinsu’yu tebrik ederim, başarılarının devamını diliyorum, şansı bahtı açık olsun. Yeni sezonda 100 gol atasın Berfin Havinsu.

MENAJERLER ÇOK ÜZÜLECEK

Süper Lig’de yabancı futbolcu görmekten gına gelmişti, olmaz böyle saçmalık. 11 kişilik takımının tamamı da yabancı olur mu kardeşim Allah aşkına, burası Türkiye, evet evet Türkiye. Bilin, öğrenin yani. Bir Türk veya en fazla üç Türk sahada kahroldum, çok üzüldüm. Bizimkiler ya yedek kulübesinde ya da televizyon başında. TFF yanlıştan dönmeye başladı. 8+6 kuralı geldi yeni sezonda uygulanacak, yani sahada aynı anda en fazla 8 yabancı forma giyecek, bu da çok ama buna da şükreder olduk. 2022-2023’de 7+5, 2023-2024’de de 6+4 olacak. Hepsi biz mi üzüleceğiz. Haydi bizimkiler sahaya, vurduğunuz gol olsun. Yabancı futbolcuları getirenler üzülecek, kapı gibi de sözleşmeleri var tam bir muamma, du bagali n’olcek…

Evimizin neşesi: Efes’in havuç reçeli!

bakan-kurum-marmara-denizinde-yeni-bir-musilaj-olusumu-beklenmiyor

Nur topu gibi bir müsilajımız oldu!