Ön taraf bağ, bahçe…

ege-kamp
Metin AYDINOĞLU
21 Haziran 2022
2 Nolu Yan Saha’nın tribününe, en üste çıkın, seyreyleyin şöyle bir alemi. Yaşlansa da medar-ı iftiharımız emekçi, emektar,  Atatürk Stadı. Bütün haşmetiyle karşımızda. İçinden gökdelen çıksa da. İki saha, suni de olsa yeşil. Sulayan Halil ağabey yok. Gençler spor yapıyor. Sol tarafta bizim hakem odası, tarih bile olmamış, yok olmuş. Ama sakın arkanızı dönmeyin. Bakmayın oraya. Ön taraf cennet, arka taraf rezalet. İnek bağlasan durmaz, köpek dolaşmaz bir yer. Ağaçlar da kuruyor. Dibine beton dökmüşler. Yakışmıyor devasa mirasa. Otopark niyetiyle bir de asfalt döktüler. Araba yok. Ot bile çıkmıyor. Yaşam için şart olan on binlerce karıncayı, solucanı yok ettiler. Salon, yap boz tahtası. Habire tadilat, tamirat. Bitmek bilmiyor. Duyan da yararlanan kulüp ve sporcuların haddi hesabı yok sanacak. 3 ve 4 Nolu Yan Sahaları kale direklerini, tel örgülerini sökerlerken. Bir de temel atılırken ahali alkışlarken, ben ağlıyordum. Geri kafalı, yenilik düşmanı değilim. Ama, lakin ne işi var o salonun orda. Hala anlamıyorum. Geçti Bor’un pazarı, derdi bana kaldı.
YARIŞ ATI DEĞİLLER Kİ
Miniklerin yarım sahada oynanan 4 maçını izledim.  Sınavlar, okul yetmezmiş gibi orada da ‘yarış atı’ muamelesi. Para var ya şöhret var ya işin ucunda. Sanki fabrikasyon ürünü tavuk, o minik evlatlarımız. 3 maçta, 5 maçta harika futbolcu olmaları bekleniyor. Yazık çok yazık. Önce sporcu olsunlar, sporu, paylaşmayı, hoşgörüyü öğretin. Veliler bir alem antrenörler bir alem. Ömründe bir kere sahaya çıkmamış veli ‘Nasıl kaçırırsın o golü’ diyor.  Gol atınca ‘harikasın’ diyen veli de var. O çocuklar harika değil, beceriksiz ise hiç değil. Daha öğrenecekler, spor yapacaklar. Kenarda sözüm ona yetiştiren, geleceğe hazırlayan teknik adamlara ne demeli, ‘Orda ne işin var, öğrenemedin bir türlü’ diyen bir eğitici (!). Uyar ama yeri orası değil, tarz o değil. Yaşı daha 10-11, ilk kez kramponlu, formalı, sahada, hakemli, resmi 2., 3. maçı daha. Taç atışı nasıl yapılır önce siz öğrenin. Miniklere de öğretin, öğrensinler. Futbolculuğunu bilirim. Futbol deyimiyle ‘kazma’ denilen teknik adam, ‘Sende kafa yok’ diyor el kadar çocuğa. Hakem olsam sahadan atarım, öğrensin. Evet aynen böyle dedi. Çok çirkin ifadeler. ‘Haydi olacak, harikasın, seni seviyorum evlat’ desen olmaz mı ? Bu neyin kompleksi. Kendiniz bir yerlere gelmek için çocukları kullanmayın.
EGE CHAMP,  İZMİR ŞAMPİYONU
Ege Champ U-10 Basketbol takımı İzmir şampiyonu oldu. Finalde Best Gelişim SK ile karşılaştılar. Süleyman Aydın, Yaman Ali Yenidünya, Can Tangobay, Kaan Ülkü, Rüzgâr Mirhan Turan, Mustafa Alper Mutluer, Güney Şenol, Aras Akın,  Mustafa Beyaztaş ile Atalay Özbek, şampiyon ekibin harika oyuncuları. Eraslan SK, DSİ SK, Demir SK, Güzelbahçe Genç Yıldızlar SK’yı aşarak mutlu sona ulaştı. Takımı Asım Can Akyürek ile Burak Karadan çalıştırdı. Ekibi, emeği geçen herkesi kutluyorum, aklı başında velileri de. Her zaman yazar ve söylerim. Basketbol her daim kaliteli spordur, kalitenin sporudur. Valla böyle. Başarılarınızın devamını diliyorum Ege Champ. Sonuç, skor her ne olursa olsun salona adımını atan, 1 dakika da oynasa her sporcuyu tek tek ayakta alkışlıyorum. Varlığınız yeter. Devam, yılmayın, spor güzeldir. Okulla gider.
GAZETECİ ÖRNEK, SPORCU GÜMÜŞÇEVİREN
80’li yıllarda Hürriyet’te, muhteşem ekipte yolumuz kesişen, özel ve güzel insan Oğuz Örnek ağabeyim, ustam, apandist ameliyatı oldu. Patlamadan yetiştiler, çok şükür. Sen patlama yeter Oğuz ağabeyim, yüzün hep gülsün. Acil şifalar diliyorum. Hastanede ziyaret eden usta foto muhabiri Esat Erçetingöz ağabeyime de teşekkür ediyorum. İzmirspor ve Altınordu’da forma giyen tribünlerin ‘Gol yap Arif’ tezahüratında bulunduğu fileleri sık sık havalandıran efsane golcülerden Arif Gümüşçeviren kaptanım vefat etti. Rahmeti bol, mekânı cennet olsun.
TEBRİKLER HÜSEYİN ŞENSEÇER
Harika bir sezon geçirip, SAL’a yükselme başarısı gösteren  Eşrefpaşaspor’da Başkan Serkan Göknar, ekibe Köroğlu’nda yemek verdi. Hakemlikten kalma alışkanlık kulüplerin yemek davetlerine icabet etmem, gitmem. Kırkı yılda bir, ön yargısız yaklaşan mahallemin takımının davetine katılmak istedim. Alışkın değilim ki, onu da beceremedim, kısmet olmadı. Aynı zamanda maçtaydım. Gidemesek de haber yapmak gerekir. Doğa, tarih fotoğrafçısı, Eşrefpaşa çocuğu, temiz insan Volkan Erdem kardeşimden rica ettim, akşamı ölümsüzleştirdi. Başta ağabeylikl yapan, örnek kaptan Hüseyin Şenseçer olmak üzere, tüm futbolcu kardeşlerimi, teknik heyeti, yönetimi ve de sabırla destek olan Eşrefpaşalıları kutluyorum. Süper Amatör Lig’de başarılar diliyorum. Devamı gelmeli, Eşrefpaşa’ya yakışır.
azra-galvaniz

Çevre dostu “Azra Galvaniz” tesisi açıldı! 

Bunun adı duygusal sakatlık