Osmangazi ile Kemalpaşa daimi şükranlarımızla

Metin AYDINOĞLU
20 Eylül 2022
İkisi de SAL’da, spor kulübü. Adları da kendileri de harika, gepgenç, yetenekliler. Yaşanası topraklarımız için, mukaddes vatanımız için iyi niyetle, onurla, şerefle emek veren herkes, hepsi başımızın tacıdır. Bu böyle biline. İki ceddimizin adı takımlarda, saygıyla, rahmetle. Yıllanmış şarap gibi hakem olarak hazırlık maçlarına çıkıyoruz, çocuğum, torunum yaşındalar. Neler neler gördük neler yaşadık. 45 yıldır sahalardayım, 28 yıldır düdük çalıyorum. Binlerce maç, sporcu, futbolcu, antrenör, hakem, pozisyon, olay yaşadım, gördüm. Hata, yanlış, güzel, çirkin, tonla. Yerin altında kalmasın, insanlığa faydam olsun.
MAÇ OYNANIRKEN TAVSİYE
Bilgi, öneri bunun adı, nasihat değil. Maç oynanırken bile tavsiyede bulunuyorum. Var mı böyle bir hakem ? Hocası da bilmez, çünkü onun da maçını yönettim. Her hatayı yapacak kadar ömrünüz olmaz. Laf dinlemiyorlar, yazık çok yazık. Hayatı ıskalıyorlar. Dayanamadım yine. Maç bitti harika oynadı Kemalpaşasporlu. Çenesini değil ayaklarını konuşturdu. Doğrusu bu. 21 yaşında imiş. ‘Boş işlerle uğraşma, topunu oyna, gelecek senin’ dedim, gözleri parladı. Söyleyen yok ki. Her yer burnundan kıl aldırmayan egolularla dolu. Bu arada Kemalpa, Ödemiş, Osmangazi iyi takımlar. İzmirspor’dan 10 gömlek daha iyiler. Gerçek ne ise o.
30’A KADAR SIKIN DİŞİNİZİ
Oynayacağınız, en fazla 30’una kadar. Kendinize bakarsanız. Para kazanmaksa niyetiniz. Önce iyi oynamanız gerek. Bunun için de boş işlerle uğraşmayın, ayaklarınız, top konuşsun, kafanız çalışsın, çeneniz değil. Gaza gelmeyin, dolduruşa gelmeyin. Hayat zaten kısa, sporculuk daha da kısa. 30’a kadar ne yaptınız, yaptınız. Sonra pişman olmayın. Sabahlara da uyumamak, bozuk beslenme, sonra maç. Çıkmayın daha iyi. Her ofsayt sandığınız pozisyonda kol kaldırmayın. Devam edin, zaman ve de enerji kaybetmeyin. Dikkatiniz dağılmasın. Kolunu kaldırıncaya kadar, topa yetişirsin. Akıllı ol. Taç atmayı öğrenin. Pozisyonlar için aynısı demeyin, aynısı olamaz. Boş işlerle uğraşmayın çenenize vurmasın. Kaptanın bile itiraz yok sözcüdür denirdi. Kuralda böyle. Şimdi herkes konuşuyor. Hak böyle aranmaz.
AHMET MERT ÖRNEK SPORCU
Amatör maçtadır, kendi maçında. Ancak aklı profesyonel maçlardadır. Hatta adına süper lig denende, üç büyüklerdedir. Konsantrasyonunu sağlayamaz. Amatöre, alt yapıya, gençlere önem veririz. Bazıları kendilerine değer vermese de. Bakınız size bir insan portresi. Yaşamın ta içinden. Hem çalışıyor hem oynuyor hem de başkan. Ahmet Mert, adı soyadı. Soyadı gibi, merttir. Efendidir, olgundur, centilmendir. Sporumuza o kadar çok katkısı var ki. 1978 doğumlu, 1,84 metre, boyunda. Evli iki kız, bir erkek evladı var. Nebahat Mert eşi, kadın doğum hemşiresi, hayat arkadaşı. Ceylin (17), Efrin (12) başarılı tekvandocu ve de 9 yaşındaki Alpaslan. Bahtları açık olsun.
ELLER O ELLER VAR YA
3 futbol kulübü kurdu. Albayrak Masterleri 5 yıl önce İsmail Abayrak’la, Şengüloğulları’nı Uğur Damar’la, 2020’de de Alperen Masterleri kurdu. Şimdi hem başkanı hem de kalecisi. 10 yaşında Eskişehir Çiftelerspor alt yapısında kaleciliğe başladı. Eskişehir Şekerspor’da profesyonel olacakken ‘Ya kalecilik ya da çalışma hayatı’ dediler. Düşündü. Mecburen, sakatlık da var. O iş hayatını seçti. İzmir’de geldi, okudu, çalıştı. Sağlık Koleji’ni bitirdi, 6 yıl Özel Sağlık Hastanesi’nde çalıştı. 20 yıldır da Sistem Tıp Laboratuvarı’nda. Elleri marifetlidir. Çok iyi kan alımı yapar. Yeni doğandan, çok yaşlılara kadar. Sineğin kanadından bile kan alır, o derece. Ellerin dert görmesin Ahmet başkanım. Sporumuza, sizin gibiler gerek bizlere.
ÖĞRETMENLERİN AŞKI
Koray ile Eray Kankatan kardeşler, ikiz. Karıştırmak daha zor. Hakemlik yaptılar. Koray hakemliğe veda etti, gözlemcilik yapıyor İzmir’de. Kendi gibi öğretmene gönül verdi. Aynı okuldalar. Aşklarını taçlandırdılar, evlendiler. Yaprak Tek Kankatan ile Koray Kankatan İzmir Kiraz Cevizli Ege Bölgesi Sanayi Odası Ortaokulu’ndalar. Biri müdür biri müdür yardımcısı. Koray öğretmenim okulda, Yaprak öğretmenim evde müdür. Çiğli Çamlı Köşk Düğün Salonu’nda yeni bir hayata merhaba dediler. Dünürler Şaziye – Nurettin Tek, Ayşe – Mustafa Kankatan çiftlerini tebrik eder, Koray ile Yaprak öğretmenlerimize, mutluluklar diliyorum. Yaprak hanım voleybol, Koray bey de futbolda emek veriyor, iyi işlere imza atıyorlar. İyi ki varsınız.

Doğru bilinen yanlışların gazabına uğrayan temiz enerji kaynağı: Jeotermal…

Ahilik haftasında sandık ölü doğdu