Oyun

Yasemin EKREN
4 Mayıs 2021

Çocuklarınızın ekran başında geçirdikleri zamanı azaltmak istiyorsunuz. Bir yandan da evi temizlemek, yemek pişirmek ya da kendinize az da olsa zaman ayırmak gibi bir niyetiniz var. Böyle bir durumda çocuklarınızı televizyonun karşısına oturtmadan oyalayacak eğlenceli bir şeyler bulmak zor olabilir. Elbette bazı seçenekleriniz var ancak bunları uygulamak çocuğunuzu ekranın karşısına oturtmaktan biraz daha fazla enerji harcamanızı gerektiriyor. Yine de çocuğunuzu faydalı bir şeye yönlendirmek her zaman biraz çaba harcamaya değer.
Bu yazıda, okul öncesi çağındaki çocuğunuzu oyalamakta kullanabileceğiniz bir kaç yöntemi listeledim..
Bir kutuyu çocuğunuzun tek başına oynayabileceği boyama kitapları, oyun kartları ya da kolay yapbozlar gibi şeylerle doldurun. Çocuğunuzu oyalamanız gerektiğinde ona kutuyu verin. İlk başta biraz direnebilir ama bunu yapmaya devam ettikçe “oyun kutusu” onun da rutininin bir parçası haline gelecektir.
Çizgi film izlemek yerine çocuklarınıza kendi çizgi filmlerini yaptırabilirsiniz. Onlara bir parça kâğıt ve biraz boya kalemi verin ve bir kötü adam ile bir de kahraman çizmelerini isteyin. Çizmeyi bitirdiklerinde getirip size kahramanın hikâyesini anlatsınlar.
Eğer yemek pişiriyorsanız ya da temizlik yapıyorsanız, sizlere yardımcı olmalarını sağlayın. Onlara yapabilecekleri basit işler verin. Fasulye ayıklamak ya da masayı dizmek gibi işler küçük çocuklar için uygundur. Daha büyük çocuklar sebzeleri doğrayabilir, evi süpürebilir ya da çöpü çıkarabilirler.
Çocuğunuza bir görev verin bu çok önemli bir şeymiş gibi davranın. Örneğin babaları için bir resim çizmelerini ya da anneanneleri için bir oyuncak kale inşa etmelerini isteyin. Eğer bunun önemli bir görev olduğunu düşünürlerse kendi başlarına yapmaya itiraz etmeyeceklerdir.
Vaktiniz olduğunda çocuğunuzla sıkılmamak için neler yapabileceği konusunda beyin fırtınası yapın. Onların önerilerini kağıda yazıp boş bir kutuya koyun. Bundan sonra sıkıldıklarında kendi önerilerinden bir tanesini çekmelerini ve çektikleri şeyi yaparak oyalanmalarını isteyin. Kendi fikirleri olduğu için yapmaya daha gönüllü olacaklardır.
Çocuğunuzun bir şeyler yaratabildiği oyuncaklar onları daha uzun süre oyalayacaktır. Legolara, yapbozlara ve oyun hamuruna yatırım yapın. Bunlar hem çocuğunuzu daha uzun süre oyalayacak hem de uzamsal mantıklarını geliştirecektir.
Bozuk para ya da etiket gibi bir şeyi evin bir yerine saklayın. Çocuğunuza bir ipucu verin, sonra bırakın evin içinde onu arayıp dursunlar. Eğer bulmak için biraz hayal gücü gerektiren bir yere saklarsanız, bir yandan çocuklarınızın sabırlarını artırır, bir yandan da sizden yardım istemeden kendi başlarına bir şeyler bulma kabiliyetlerini geliştirirsiniz.
Kendi anne babanızın sizi nasıl oyaladığını unutmayın. Çocuğunuzun eline bir top bir de çubuk verin, sonra bırakın dışarıda oynasınlar. Eğer güvenliklerinden endişe ediyorsanız göz önünde durmalarını isteyin. Merak etmeyin, başa çıkarlar.
Yakınlarınızdaki başka bir ebeveynle bir anlaşma yapın. Sizin biraz zaman ihtiyacınız olduğunda çocuğunuzu onun çocuğuyla oynamaya gönderin. Tabii onların da zamana ihtiyacı olduğunda kendi çocuklarını size göndermelerine izin verin. İki çocuk beraber oynarken aslında birbirlerini oyalamış olurlar.
Unutmayın bu sıkıntılı günler de bir gün son bulacak… Belki de çocuklarımız büyüdüğünde onlara anlatacağımız bir anı olacak bu günler…

Karantina aşamaları

Çıldıracağım herkes sokakta, sağlık çalışanları da maçta