Öz saygının önemi

Hatice SAYILGAN
28 Ekim 2020

İnsanların birbirini anlaması sevmesi aynı duyguları paylaşmak anlamına gelir.
Ancak sevgiden de önemli bir şey vardır; saygı…
Kişilerin kuracağı iletişimin kalitesi karşılıklı saygının seviyesini de belirler. Çevresine karşı saygı ile yaklaşmayan insanlar çoğunlukla kendine de saygı gösterecek insanlar bulamaz.
Ancak bireyin saygı kavramını yaşamına dahil edebilmesi için önce öz saygısını kazanması gerekir.
Bu kavramı basitçe anlatacak olursak; insanı kendi kişiliğini alçaltmaktan alıkoyan ve başkalarınca da alçaltılmayı hoş karşılamayan duygu, kendi özüne, kişiliğine beslediği saygıdır diyebiliriz.
Öz saygısı düşük olan insanlar içlerinde bir yerlerde değersiz, önemsiz ve yeteneksiz oldukları düşüncelerini beslerler.
Öz saygısı yüksek olan insanlar ise daha öz güvenli, sosyal ilişkilerde de daha aktiftirler.
Bu kişiler, kendileriyle uyumlu ve yaptıklarından hoşnut olma duygusu içindedirler.
Başta kendilerine saygı duyduklarından başkalarını olduğu gibi kabul etmeleri ve aşağılık duygusu yaşamamaları da doğrudan kolaylaşmış olur.
Kendine saygı duymayan insanlarsa tıpkı kendilerine yaptıkları gibi etraflarındaki insanlara da değersiz birey muamelesi yaparlar.
Bu duruma, geçtiğimiz hafta gündeme gelen İzmir Torbalı’daki sapkın kadının sevgilisine yaptıklarını örnek verebiliriz.
Olayı bilmeyen okuyucularımız için özetlemek isterim; sapkın bir kadın internette tanıştığı adama tasma taktırıp, parkta gezdiriyor “Havla sürüngen” diyerek kişiyi video çekiyor.
Kendisine ‘Sahibe Filiz’ adını veren ve bu sahte isimle sosyal medyada erkeklerle, kendi deyişiyle ‘köleleriyle’ buluşan saygıdan bihaber bu kadın habere göre hayatındaki erkeklere kimi zaman tokat atıyor, kimi zaman ayaklarını yalattırıyor.
Kayıtlara göre Ayrancılar Jandarma Karakolu tarafından kadın hakkında soruşturma başlatıldı. Ancak sapkın kadın ifadesinde para karşılığı görüşmediğini, partnerlerinin bu tür şeylerden hoşlandığını kaydetti. Hakkında adli soruşturma açılan kadın ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
Bu rezilliğin neresinden tutsa elinde kalıyor insanın…
“İpleri eline alma” deyimini yanlış anlayıp fiilen hayat tarzı haline getiren kadına mı yanmalı, bu kadının isteklerini yapan erkeklere mi bilemedim.
Çok net olan bir şey var ki, videodaki iki kişinin de normal olmadığı…
Bir taraf kendisini göz göre göre aşağılatıyor, diğer taraf ise bu aşağılamayı yaparken inanılmaz keyif alıyor.
Hoş iki tarafta halinden memnunsa soruşturmalık bir durum da yok ancak insan videoyu izleyince öz saygının önemini bir kez daha anlıyor…

kimlerin-grip-asisi-olabilecegi-belli-oldu

Grip aşısı yeterli mi? Kimlere yapılacak?

iyi-partide-istifa-depremi

İyi, Kötü, Çirkin