Özenme ağustos böceklerine…

agustos-bocegi
Ayla KUBLAY
5 Ağustos 2022

Yap yap yap salçaları

Diz diz diz patlıcanı

Bir de yayarsan tarhanayı

Güzel geçirirsin kış aylarını!

Koşun! Koşun! Bu aralar paçamdan hamaratlık damlıyor, kapın bir leğen de sebeplenin… Pazar pazar geziyor, nerede taze sebze ve meyve varsa depoluyorum… Hele bir de ucuza bulursan, değmeyin keyfime! İlk önce geçen ayın sonunda patlıcan, dolmalık biber, kabak alıp güzelce temizleyip ipe dizdim. Mis gibi kuruduklarını görünce içim bir hoş oluyor. Bu yıl ne yazık ki fiyatlar düşmeyince barbunya, bamya ve taze fasulyeye çok yüklenemedim ama bol bol enginar yerleştirdim buzluğa. Sonra… Mis gibi darılarım da rafta yerlerini aldı. Daha önceki yıllarda bilmiyordum buzluğa darı konulduğunu, geçen yıl öğrendim. Darıyı aldığım gibi yiyeceğim kadarını ayırıyor, kalanının yeşil yapraklarını soyup yıkamadan hemen poşetleyip dolaba kaldırıyorum. Kış olduğunda da dolaptan çıkardığım darıları 2 bardak süt geri kalanına da süt ekleyip 3 ila 4 kesme şekerle birlikte düdüklüde kaynatıyorum. Yiyenler, parmakları da arada götürüyor! Hem lezzetli hem de ucuz, tam bir doyurucu atıştırmalık…

Devam edelim mi?

Kışın benim için olmazsa olmazlardan biri de acı turşu biber. Jalapeno ilk tercihim! Her sene biberlerimi turşu yapar, hem kendim yerim hem de çevreme hediye ederim. Nasıl mı yapıyorum? Jalapeno biberlerimi alıyor, halka halka olacak şekilde kesiyorum. Ne çok ince olacak ne de çok kalın. Kestiğim biberleri bir, iki el sudan geçiriyorum. Burası püf noktam: Farkettim ki, biberlerim ne kadar durursa o kadar acılaşıyor. O yüzden ilk acılarını atması için güzelce yıkıyorum. Sonra güzelce kavanozlarıma yerleştiriyorum. Üzerine 5 ila 6 diş sarmısak, 3 ila 4 tane kereviz sapı, kavanozların büyüklüğüne göre de 1 ya da yarım yemek kaşığı kalın tuz ekliyorum. Yarım çay bardağından biraz fazla sirke, yarım çay bardağından biraz az zeytinyağı, kalanı da sıcak su! Isıttığın kavanoz kapaklarıyla da güzelce kapattığında, mis gibi turşun kurulmuş oluyor. Ben ilk haftalar bir tepsinin üzerinde ters şekilde bekletiyorum, çünkü bazen dışarıya suyunu bırakabiliyor. Daha sonra ise karanlık bir ortamda saklayıp, bittikçe bir diğer kavanozu alıyorum. Biberlerim yaklaşık iki buçuk, üç haftada turşu oluyor. Ve emin olabilirsiniz bir yıl dahi beklese ilk günkü gibi kütür kütür yeniliyor.

Bunların dışında bu yıl neler mi yaptım? Çilek bulamadım ama vişne reçellerimi yapıp dizdim rafa. Sonra… Koruk sularımı sıkıp kaynattım, onları da kış aylarında salatalarda, yazdan kalma bamyalarımda kullanmayı düşünüyorum. Bu hafta sıra şişe domatlarında. Ah biraz daha düşse fiyatlar seri üretime geçeceğim ama hala kilosu 5 lira. Bir kasanın ortalama 22 ila 24 kilo arasında geldiğini düşünürsek epey masraflı olacak ama ne yapalım, ‘Kışın rahat edeceğiz’ diye avutuyorum kendimi… Daha kafamda çok proje var, hayata geçirince size de anlatırım.

Tam da ayındayız diye ağustos böceklerine özenmeyin azizim, karıncalardan feyz alın…

Nar bereketinde bir hafta geçirmeniz dileğiyle, hoşça kalın…

sporcu

Sporcu dediğimiz…

Bir Avrupa Macerası