Pakdemirli: Destekler 29 milyar liraya geldi!

bakan-pakdemirli-ciftcinin-geliri-yuzde-80-oraninda-artti
Vahap DABAKAN
7 Şubat 2022

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Medya Platformu üyesi gazeteci-yazarlarla bir araya geldiği toplantıda ve yaptığım özel görüşmede Türkiye’nin, Ege’nin güncel gelişmelerini ve tarım politikalarını anlattı.
Bakan Pakdemirli yüklü programına rağmen bizlere kısıtlı da olsa zaman ayırdı. Sorularımızı cevapladı. Pakdemirli; “Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, bakanlar olarak çiftçilerimizin ve üreticilerimizin yanındayız. Çalışmalarını desteklemeye devam ediyoruz. Dün de bugünde, yarın da üreticimizin yanında olamaya devam edeceğiz” dedi.
Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ciddi rekorlara imza attıklarını, çiftçinin, üreticinin ve tüketicinin haklarını korumaya çalıştıklarını kaydederek, yaz aylarında da orman yangınlarına karşı büyük mücadele verdiklerini hatırlatırken, “Tarımsal büyüme olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ciddi rekorlara imza attık. 117 milyon tondan 126 milyon tonluk bir bitkisel üretime geldik…” ifadelerini kullandı.
Pakdemirli, “Tarımla alakalı ekstra yapılandırma sıfır faizle olmaz. Biz isteriz sıfır faizle olsun, bedava olsun hibe olsun ama bunlar hep devletlerin imkânlarıyla yapılan işler. Dünyanın hiçbir yerinde de yoktur. Bu bizi çok doğru bir noktaya getirmez. Tarım da bir ekonomidir…
Son 3,5 senede Türkiye’de gerçekleri görmek istemeyenler, ‘Borçluluk arttı’ diyor. Borçluluk arttı ama Gayri Safi Milli Hasıla da arttı. Geçen yıl itibarıyla baktığımda çiftçinin geliri yüzde 80 oranında arttı. Tüm sektörlerde bunun örneklerini görülüyor. Son 3,5 yılda çiftçimizin geliri artmış, borçları azalmıştır” diyor…
“Bu dönemde kuraklık gibi diğer etkilerle de mücadele etmek zorunda kaldık. Her konuda çiftçimizin yanında olduk. 20 yıl önce desteklerin olmadığı ama müdahale alımlarının olduğu bir dönemdi. AK Parti dönemi ise müdahale alımlarının olmadığı veya daha az olduğu, desteklerin fazla olduğu bir dönem oldu. Destekler, 29 milyar liraya kadar geldi. Yakın zamanda artan mazot ve gübreye yönelik girdi desteği sağlandı. Çiftçimize verilen destek yüzde 15 artırılmış oldu”  diye de ekliyor.
Sayın Bakan Pakdemirli’ye, “Orman yangınlarında yangın mahallinden yangınlar sönünceye kadar ayrılmadınız?” diye sordum. İşte cevabı: “Yangınlar dönemi ülkemiz için çok sıkıntılı bir dönemdi. Ağırlıklı olarak meteorolojik sebeplerden büyük yangınlar silsilesiyle karşılaştık. Şükür, hepsinin üstesinden Türkiye olarak geldik. Avustralya da orman yangınları Altı ayda söndüremediler. Türkiye’de birçok yerde çıkan yangınlarını ekiplerimiz kısa sürede söndürmeyi başardı…
Ben de o günlerde 40 günde eve 1 veya 2 gün girdim. Hem eşinizden hem de çocuklarınızdan geri dönüşler oluyor. Bizim küçük oğlum beni itfaiyeci sanmaya başladı. En son oğlum annesine ‘Bahçede yangın çıkaracağım. Yangın çıkarırsam babam buraya gelir. Onu görmüş oluruz’ demiş. Milletin bir derdi olduğu zaman yöneticilerin yanında olmasını Cumhurbaşkanı’mız bizzat arzu ediyor…”

Ebeveynler dikkat!

Perhizde yenebilecek turşuların listesi