Paldır kültür pandemi

salginla-mucadelede-hastanelerin-en-guclu-silahi-negatif-basincli-odalar
Haldun ÇIRAY
3 Haziran 2020

Hiç de paldır küldür olmadı.
Geldi, üzdü, bütün dünyada gürültüye sebep oldu, şimdi de gitmek üzere… Ama insanlık ne olduğunu anlayıncaya kadar ambale oldu. Hırpalandı ve oraya buraya sürüklenmeden özellikle ülkemiz mendebur virüsün yayılmasını durdurdu. Nasipse yok ederek gönderiyor.
Korona virüs ile mücadele kapsamına ülkemizde sağlık kurumu ayrımı yapılmadan, özel sağlık kurumları dahil olmak üzere görev tevdi edilerek, mücadeleye sağlam bir temel atılarak başlandı.
Tartışmaya kapalı talimatla Kovid-19 belirtileri olan hasta, hastaneye intikal ettiğinde ilgililer özel olarak ilgilenecek, derhal gerekli işlemleri yapacaktı.
Kovid-19 ile ilgili testler dahil her türlü işlem konusunda kesinlikle ücret alınmayacaktı. Pandemi hastanesi olmayan il ve ilçelerdeki hastalar belirtilen ilgili hastanelere gerekli tedbirler alınarak sevk edileceklerdi. Sevk edilecek hastaların bu işlemlerini 112 Komuta Kontrol Merkezi yapacaktı.
Korona virüsle mücadele kapsamında Türkiye genelinde kamu ve özel hastanelerin tamamı pandemi hastanesi olarak ilan edilince bu hastanelerde
cerrahi müdahaleler için bir cerrahi müdahale odası, enfekte doğumlar için bir kadın doğum odası belirlenecek denilmişti.
Pandemi hastanelerinde başhekim ve hastane müdürü her konuda tam yetkili olarak görev yapacaklardı. Personel görevlendirilmesi dahil. Bunlara niye değindik? Aklı başında talimatlar, görev sırasında dağılım, kararlılık ve organizasyon konusundaki ehliyet ve büyün bunların sağlıkta nasıl bir başarıyı oluşturduğunu kısa yoldan anlayabilmek için. Çünkü iyi bir liyakat ile organizasyon birleştiğinde ortaya mükemmel bir başarının yanında insanları mutlu eden güven veren bir ortam ortaya çıkardığını göstermiştir.
O zaman paldır küldür niye? Çünkü Sağlık Bakanlığı çalışırken bütün yayınlarda koca koca insanların birbirini suçlamaları, birbirlerinden üstün olduklarını gürültü yaratarak anlatmaya çalışmaları, lüzumsuz olguların peşindeki koşuşturmaları pandemi konusuna hiç bir faydası olmadığı gibi zararları olduğu için. İnsanların gereksiz kafalarını karıştırdılar, üzdüler, yakışıksız tabirler kullandılar, pandemiyi siyasi tartışma konusu yapmaya çalıştılar, ayıp ettiler! Tık çıkarmadan çalışan bir emniyet ve jandarma kuruluşu vardı; ekmek, domates alıp insanların evine bırakan mütevazı vatanperverler, sosyal medyada ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruat’ diye zaman kaybetmeyen gerçek vatanseverler… Gösteriş peşinde olmayan belediye çalışanları, poşulu hoşulu dolaşmayan, habire insan, eşya, paket taşıyan gönlü zenginler… Peki insan hayatı için böyle tehlikeli bir hastalığın mücadelesinde diğer kurumların hiç mi bir işi yoktu?
Olmaz mı?
Saymaya gerek var mı?
Evde kapalı insanlar, hayati iletişim aracı internet akışını bile beceremeyenler ile maske dağıtımında lastik patlatanlara ne demeli. Bir ülkede her işi Cumhurbaşkanına bırakan tek ülkeyiz herhalde!
Tarım Bakanlığı’nın bile kıyı köşe katkısı olurken başka kurumların bir işi yok muydu demeden olmaz.
İnşallah pandemi için son yazım olur. İnşallah sağlıklı uzun yıllar olsun, milletimize, bütün vatandaşlarımıza…
Paldır küldür bu da geçti inşallah…

yeni-normal-icin-ilk-adim

‘Yeni Normal’de ne kadar normaliz?

kamuda-hamilelik-izni

Gebelikte doğru beslenin!