Pandemide yaşam savaşı

rakam-surekli-artiyor-dunya-genelinde-olu-sayisi-184-bin-263
Başak Yasemin KUMAŞ
21 Mayıs 2020

Pandemi, tüm dünyayı hiç beklenmedik bir şekilde sınavdan geçirmeye devam ediyor. Ne gelişmiş medeniyetler, ne gelişmekte olan dünya ülkeleri, hatta en ücra köşelerdeki kabileler dahi bu ansızın patlak veren krizi kolayca veya etkilenmeden atlatabilecek.
Kelebek etkisi dediğimiz, farklı boyutları ile tüm küreyi sarsmaya sallamaya devam edecek gibi gözüküyor. Büyük devlerin resesyon sinyalleri gelmeye başladı bile. Ekonomi ve ticarette tarihte yaşanmamış bir deprem kapımız önünde.
Ülke olarak, her ne kadar süper ligden değil idiysek, her ne kadar ekonomi, ziraat ve üretimde hedeflenen ideallerin çok gerisindeysek bile, umudumuz var.
Zor şartlarda tarlalarında emek veren köylümüz, insanüstü varlık ortaya koyan hekimlerimiz, imece ile dayanışma kültürünü yaşatan güzel insanlarımız, bu karamsar ortamı aydınlatmaya yetiyor.
Pandemiye çok hazırlıksız yakalandık. Önce 65 yaş üstü, ardından 20 yaş altı peş peş tecrit edilerek zarar azaltılmaya çabalandı. Önemli derece etkili de oldu. Ancak ilk anda gelişi güzel getirilen kısıtlamanın akıbetinde, durumu iyileştirmeye yönelik hamleler eksik kaldı. 65 yaş üstü kesimin her tür ihtiyacını karşılamak üzere, diğer herkesten hariç örneğin bir cumartesi günü belli saatlerde kurallara riayet ederek, ihtiyaçlarını gidermek üzere serbest bırakılması gereği unutuldu.

‘TECRİT ÇOCUKLARI’
Çalışan kadınların tecrit durumundaki çocukları için herhangi bir düzenleme yoktu. Okula gitmeyen ve evde kalması gereken çalışan ailelerin çocukları için bir formül geliştirilemedi. Uzaktan eğitim oldukça yetersiz kaldı. Telefonla yardım ve destek hatlarına ulaşmak çoğu zaman neredeyse imkansız oldu. Devlet ve birçok Belediye, yardımlaşma, dayanışma faaliyetleri yürüttü. Çok başarılı ve etkili çalışmalar yanı sıra, gerçekten mağdur durumda kalıp, hiçbir destekten faydalanamayan da çok Vatandaş oldu.
Halen maske, kolonya veya kavurma et dağıtıldığını duyan, evinde bir telefonla aranmayı bekleyen çok kimse naçar kaldı.
Çok yakın bir tarihte pandemi kısıtları bütünüyle yürürlükten kalkacak. Fiziki mesafe kuralları, sağlık tedbirleri ile hayat yeniden normalleşme sürecine sokulacak.
Pandemiden çok önemli dersler çıkarmak, olağan üstü şartlara, afet kontrol yönetmeliği benzeri tedbirlerle hazırlıklı olmak zorunluluğu kaçınılmaz. Bittiği söylenemeyen virüs salgını, belki başka veya daha tehlikeli türleri ile de karşımıza çıkabilir. Daha önemlisi, hayat standartlarımızı, yaşam şeklimizi ortaya çıkmış bu yeni dünya düzenine göre güncellemek. Kabul etmek istemeyenler de olacak, kabullenmesi zaman da alacak, ancak hayatlarımız bir daha asla eskisi gibi olmayacak. Olağan üstü şartlar olağan üstü sonuçları doğurur!

Turizmde normalleşme adımları

Çukurova’dan Ege’ye emeğin romanları