Pandemili bayram

izmirdeki-kurban-pazarlarinda-satislar-dusmedi
Haldun ÇIRAY
5 Ağustos 2020

Bir önemli bayram yaşadık acı, tatlı. Nasıl bir bayram yaşadık? Korona virüs konusunu unutmuş olarak… Yazlıklara, denize koştuk. Hatta sosyal mesafe bir yana, iğne atsan düşmeyecek mesafede serinledik. Sel baskınları, arka arkaya gelen orman yangınları ile yaşadık. Gereksiz tartışarak bir bayram yaşadık. Ayasofya, sevinmek varken hayali istemezükçüler icat edip onlarla tartıştık. Yunanistan, ABD, Trump ve Ermenistan’ın terbiyesizliğini konuşarak bir bayram yaşadık. Dolar ve altının önlenemez çıkışını konuşarak yaşadık. Güzelim kurban bayramını açılan14 kilometrelik tünellerin Edirne’deki Ergene nehri yatağı çalışmalarının görüntüleri ile arifeden bayramı yaşadık. Utanmazların inşa ettiği ölümle neticelenen balkonlar yıkıldı. Pandemi kurallarına uymayanlar yüzünden uyanların tedirgin olduğu korkulu bir bayram yaşadık. Akraba, eş, dost ziyaretlerini yok denecek kadar az yaptık ama düğün derneklerden vazgeçmedik. Kurallara uyduğumuz gibi uymadığımız düğünler de yaptık. Partili öğretim üyelerinin çok konuştuğu arife ve bayram yaşadık. Bayrama özgü oyun havaları pek yayınlanmadı.
CHP Kurultayı yapıldı. Kurultay hakkındaki olumlu-olumsuz gelişmeleri dinledik. Hay maşallah, yayınlara bakınca demokrasiye doyduk.
Tabii bu da bayram hediyesi oldu. Bayram günü bile işsizlik konuştuk. Bakın bir de ne oldu? Kadın çalışmaları ve çalışan kadınlar konusunda uzman birini daha Kore’ye çalışmaya yolladık. Biz bayram günü bile kadın ölümleri, işkence, tecavüzler ile yola devam ettik. Ve çok önem verdiğimiz İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştık.
Her şeyden önemli gördüğüm bir dişe dokunur cinsinden konumuz da vardı.
İmalat sanayisine verilecek krediler KOSGEB vasıtasıyla verilecek. Bu krediler öncelikle yerli teknolojilere verilecek ve bir milyon liraya kadar olacak. Kredilerin yüzde otuzu geri ödemesiz.
Başka konular da vardı; mesela kendi arazisinden yaş ağaç kesen bir vatandaşın bilirkişi raporuna dayanarak beraat kararının bozulması gibi. Enteresan! MHP’de Sayın Enginyurt ihraç edildi. CHP bölünme noktasına mı geldi ve teşvik bombardımanı…
Genel haberlere gelince… Korona virüs dünya genelinde 692 bin can aldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “Korona virüse karşı asla sihirli bir çözüm bulunamayabilir” dedi. Suriye rejim güçleri ile Heyetül Tahrir-uş Şam (HTŞ) arasında çatışmada 18 kişi öldü. Eski ABD Güvenlik Danışmanı Bolton “Trump seçimleri kazanırsa ABD’yi NATO’dan çıkarabilir” dedi. WHO, acil durumun 2021 başlarına kadar uzayacağımı belirtti. Dünya genelinde vaka sayısı 18.2 milyonu aştı. Yani bu işin şakası yok!
Yazdık. Aynı konunun ısrarla yazılması doğru değil diyerek kurban bayramında yaşadıklarımızı toplayalım dedik. Sonuçta önemine binaen geldik pandemiye takıldık. Son sözümüz; alınan tedbirlere çok ciddi olarak uyulması gerektiğini ısrarla vurgulayarak Sayın Bakanımız Fahrettin Koca’nın tavsiyelerini harfiyen yerine getirerek bu lanet virüsü yenmek gerekiyor. Yoksa durum hoş değil. Geçmiş bayramınızı kutlar nice sağlıklı huzurlu bayramlara inşallah…
Not: Tatil dönüşü dikkatli olalım.

#istanbulsözleşmesiyaşatır

Öyle bir geçti ki öyle de değerli ki