Para yatırma işlemleri askıya!

Rana Beyza ÖZTÜRK
6 Temmuz 2022

Kripto para birimlerinde değer kaybı bildiğimiz gibi devam ediyor. Üzülenler ve bir yanda da makul yatırımcı sıfatıyla kendini hala makul bulanlar her ne kadar olsa da bazı borsalar para yatırma işlemini askıya almaya başladı. Mesela Singapur merkezli kripto para borsası ve kredi platformu Vauld bütün para çekme, alım-satım ve para yatırma işlemlerini askıya aldı. Hatta ve hatta Vauld’un pazartesi günü bir blog paylaşımında “Kararın müşterilerin 12 Haziran’dan bu yana platformdan 197,7 milyon dolardan fazla para çekmesine sebep olan “oynak (volatil)” piyasa şartları da dahil birçok faktör sebebiyle alındığı” kaydedilmiş bulunuyor.

Elbette para çekme işlemleri durdurulurken, şirketi canlandırmak ve sermaye takviyesinde bulunmak için bazı adımlara atılabileceği de söyleniyor. Bunu yapmak zorundalar. Zorunda kaldılar.

YATIRMAYA DEVAM EDİN’

Vauld kurucusu Darshan Bathija, “Yönetimimiz, yeniden yapılandırma potansiyeli de dahil olmak üzere Vauld’un hissedarlarının çıkarlarını en iyi şekilde koruyacak muhtemel opsiyonları bulmak ve analiz etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmak maksadıyla mali ve hukuk danışmanlarımızla birlikte çalışmaya tam anlamıyla kararlı” dedi. Firma ayrıca sermayeyi desteklemek için marj çağrılarını veya taleplerini karşılamak adına bazı müşterilere, para yatırmaya devam etmeleri için “özel düzenlemeler” yapacağını da sözlerine ekliyor.

2.2 TRİLYON BUHARLAŞTI’

Neden tüm bunlar gerçekleşiyor? Çünkü Bitcoin 2021 yılı kasım ayındaki zirveye kıyasla yüzde 75 değer kaybederken, kripto para piyasalarında son birkaç ayda 2,2 trilyon dolar buharlaştı. Bitcoin 19 bin dolar üzerinde tutunmaya çalışsa da Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışı devam ederken mevcut seviyelerden yukarı çıkma ihtimali olmadığı dile getiriliyor. Bitcoin’in 18 bin 600 dolar ve 17 bin 400 dolar desteklerine kadar gerilemesi 14 bin ve 9 bin 600 desteklerine inme ihtimalini artırmıştı. 4 bin doların üzerinden 1.000 dolara kadar gerileyen Ethereum için de 440 dolar telaffuz edilmeye başlandı. Oldu olacak gece 12’den sonra bal kabağına dönüşsün.

ALIMLAR YAVAŞLATTI’

Para çıkışı Celsius Network, BlockFi, Hoo Exchange ve AEX dahil Vauld’un birçok rakibinin para çekme işlemlerini durdurmasına veya sınırlamasına yol açtı. Haziran ayında Bathija, para çekme işlemlerinin her zamanki gibi devam edeceğini öne sürerek yatırımcılara, şirketin Celsius’tan veya çökmekte olan kripto hedge fonu Three Arrows Capital’den etkilenmediğinin garantisini vermişti. Ancak birkaç gün sonra piyasadaki belirsizliği gerekçe göstererek iş gücünü yüzde 30 azaltıp işe alımları yavaşlattı. Yani bir dönem kriptonun bize pekte güzel bir ışık yapmayacağını söylüyoruz.

sendika-sendika-islemleri

Yetkili mi, etkili mi?

Avrupa artık daha zor