Paralel olmayan çizgi VAR’da gördükleri ne ki?

futbol
Metin AYDINOĞLU
30 Haziran 2020

Denize bakın, ilk önce uzaktaki vapurun bacasını görürsünüz sonra da yavaş yavaş aşağısı görünür, en sonunda da tamamını görürsünüz vapurun, neden ? Dünya dönüyor da, yuvarlaktır da ondan. Bir de eğimi hesaplarsanız daha iyi anlaşılır. Paralel çizgi ne demek? Baz alınan çizgi ile paraleli alınanın, en uzak ve en yakın arasındaki fark, aynı kalmalıdır. Sapma olmamalıdır. En uzaktaki daha dar, en yakındaki daha geniş görünse de. Futbol sahasının eni en az 45 m fazla 90 m olan yerde, çok fark olmaz. En doğrusu tepeden çizgi atmaktır. Niye böyle çizgi çekilir ki. Ceza alanının en dış çizgisi referans alınıp birbirinden bağımsız çizgiler çekilir yanlara doğru. O zaman belli olur ofsayt çizgisi. Bunda bir gariplik var, hem de bu çağda. Ay tutulmasının saniyesi bile bilinirken, alt tarafı futbol denen oyunda, bir paralel çizgiyi çekememek bu kadar mı zor. Aklıma kötü şeyler geliyor, bu kadar da gözümüzün içine baka baka da olmaz diyorum. VAR niye icat edildi peki, sözüm ona adalet için değil mi, yoksa.

26 KULÜP BİR ADET SAHA

İzmir’in Karabağlar ilçesinde 26 spor kulübü var, tek bir tane de futbol sahası, o kadar. 1.Amatör Küme ile 2.Amatör Küme birleştirildi, varın siz olabilecek hengameyi düşünün. Her kulüpte en az 3 takım olsa nereye, nasıl sığacaklar, rakamlar ortada. İlçede yer alan Yeşilyurt Sahası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait, Osman Kibar Tesisleri ise Karabağlar’a ait ama İzmirspor’a tahsisli. Karabağlar Belediyesi otobanın karşısındaki alanı tesis yapacak, 3-4 senedir karar beklenmekte. Tek saha kalıyor o da Osman Kibar. İhsan Alyanak Spor Salonu’nun önü boş. Acil toplanma alanı için ayrıldı. Yap saha oraya, yine aynı amaçla kullan. Gençlere spor yapın diyoruz, tesis olsa daha iyi yapacaklar da.

FİLİZ EGE TAŞLI’NIN ADI YAŞATILMALI

1881 Ata Masterler’e çok emeği geçen, destek olan, spor sevdalısı Filiz Ege Taşlı hanımefendiyi çok erken yaşta kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Saygıdeğer, tertemiz kalpli bir insandı, 1881 Ata Master’in oyuncusu Ercan Taşlı’nın da hayat arkadaşı idi. Ne diyelim mukadderat, takdir-i ilahi, vardır Yüce Yaradan’ın bir bildiği, Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. 1881 Ata Masterler’e, diğer tüm veteran ve master ekiplerine, ailesine, sevenlerine sabırlar diliyorum, ruhu şad olsun. Başlaması planlanan yeni sezona ve de gittiği bir sahaya adı verilmeli, çok da vefalı bir davranış iyi olmaz mı ?

FAİR PLAY KERVANI AVNİ ERBOY

İlk şefim, ilk müdürüm, Akhisar’ın medar-ı iftiharı Avni Erboy’un Aman Kimse Duymasın’dan sonraki ikinci kitabı, Fair Play Kervanı. Önsöz gazeteci-yazar üstat Okan Yüksel ile gazeteci Teoman Güray’dan. Erboy Yayıncılık’tan çıktı. Kapak Tasarım Yiğit Erboy, düzelti de Burçak Erboy ile Bilgin Çetiner’den. Hürriyet’in Hürriyet olduğu dönemde çok şeyler paylaştık, güzel günler yaşadık, bu sütunların yazarına da çok emeği geçti, hakkını helal etsin, Allah razı olsun. 33 yıllık mazi vay be, sular seller gibi geldi geçti, ama dostluğumuz hiç bitmedi, her daim baki. Emeğinize, kaleminize sağlık Avni Erboy üstadım, 3.kitabınızı da bekliyoruz, aman kimse duymasın.

TAÇ ATIŞI AYAKLA YAPILSIN

Madem illaki maçları oynatacaklar, öyle veya böyle bu sezonu bitirecekler, bir önerim var. Korona elle, ellerin yüze buruna ve ağıza dokunmasıyla ve de akciğere yerleşmesiyle bulaşmıyor mu ? Peki futbol, ayak oyunu demek değil mi, evet. O zaman ne diye ellerin kullanılmasına izin verilir ki, hem de bu salgın döneminde. Diyeceksiniz ki zaten elle oynamak yok, kart gerektirir. Oynamaktan bahsetmiyorum, eller hiç kullanılmasın. Penaltı mı kullanacak, eline niye topu alıp beyaz noktaya koyar ki, ayağıyla yapsın o işi. Uğuru mu var geçiniz, en büyük uğursuzluk sahanın içinde kendini göstermeden dolaşıyor zaten. Köşe vuruşu, faul atışı kullanacağı zaman da eline almasın topu. Hatta ve hatta taç atışları elle değil, ayakla yapılsın. Öyle dirsek temasıyla filan önlem olmaz, en büyük taşıyıcı o yuvarlak olan toptur.

fatih-sultan-mehmet

‘İstanbul halkına ait’

tablo-yazi

Fatih’in İstanbul’a dönüşü