Peynir ekmek eskidendi hazır yemek!

Hakan SERBEST
13 Ağustos 2021

Garibanın kurtarıcısıydı peynir, zeytin ve ekmekten oluşan menü. Kurtarıcısıydı dedim çünkü peynire gelen son zamdan pardon fiyat güncellemesinden sonra mümkünatı kalmadı bu geleneğin. Orta kalitede bir peynirin tulum ya da beyaz ya da eskilerin deyimiyle teneke peynirin kilosunun 80 TL’ye dayandığı ülkemde kime şikayet edip, kimlere rahmet okumam gerektiğini bilemiyorum. Çocukluğumuzda hafiften karnımız acıktığında annelerimiz salçalı ekmeğin yanında bir parça da peynir verirdi elimize. Bu alışkanlık sokağa bile çıkmayan yeni nesille birlikte tarihe gömülse de peynire gelen fahiş zam gerçeğini yadsıtamaz.

200 ÇEŞİT

Dünyada ortalama 3 bin çeşit peynirden söz edilirken Türkiye’de çeşit sayısı 200’e dayanmış durumda. Türkiye her yerde, evlerde, tesislerde üretilen peynir türleri ile adeta peynir cenneti. Ama kötü bir istatistik: Yaklaşık 200 çeşit peynirin sadece 9’u tescilli. 2016 rakamlarına göre 150 milyon dolarlık peynir ihracatı yapmış ülkemiz. Künefeden tut dönere kadar yöreselleştirilen peynirlerimiz Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında yerini almış.

CEMAL SÜREYA

Öte yandan Cemal Süreya; ’Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’ demiş. ‘Aşkın ve hüznün sürgün şairi Cemal Süreya’yı böyle konuşturan peynir sevdası olmalı’ demiş eleştirmenler. Ben onların yalancısıyım. Ama doğru bildiğim bir şey var. Peyniri sevmeyen kişi sayısının çok olmadığını biliyorum. Bir parça peynire hayır diyemeyecek olanların, ekmeğine katık yapanların, peynirsiz kahvaltıya oturmayanların her daim yanında ve yılmaz savunucusuyum.

SAĞLIK DEPOSU

Peki, bu kadar lafını ettiğimiz, methiyeler düzdüğümüz peynirin faydalarını merak edenlere kısa bir bilgi:

  • Sinir sistemi için faydalıdır.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Dişleri güçlendirir. Diş minesine yararlıdır.
  • Çürük diş oluşumunu engeller.
  • Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılar.
  • Kemik erimesi oluşumunu engeller.
  • Kemik yapısını güçlendirir.
  • Diyabete karşı korur.

 

EZCÜMLE: Bu kadar peynir güzellemesi niye yaptım biliyor musunuz? Sizi merakta bırakmayayım. Canım peynirin üzerindeki kirli eller kiminse hemen çeksin. Türk insanına peynir lezzetini bari çok germeyin!

Doğa intikam mı  alıyor?

Radyoda şair eli ve sesi değmiş bir seçim konuşması