Plansız siyaset felaket getirmesin

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
4 Eylül 2021

Okullar açıldı, kente dönüş hızlandı. Ta ta ta ta… Artık hepimiz, güvenli olduğuna inanmak istediğimiz mahallemizdeyiz. Şimdi ne olacak? Suriyeli ve Afgan mültecilerin ‘sığınmayı’ bırakıp birbirleriyle itişmeye başlamasının önüne nasıl geçilecek?  Suriyeliler’in pankartlarla ‘Afganlar gelmesin, istemiyoruz’ gösterisini hatırlarsınız. Şimdi artan Afgan nüfusuyla bir arada nasıl yaşayacaklar, yaşayacağız, belirsiz. Birbirleriyle anlaşamayan, sığındığı ülkenin vatandaşıyla anlaşamayan güruh, büyük bir tehlike değil de nedir? ‘Sokaklarımızın, canımızın, malımızın güvenliğinden endişe etmeden yaşantımıza devam edebilecek miyiz’ sorusu, yetkililerce cevaplanmalı. Çünkü başta kadınlar olmak üzere herkes endişeli. Tek tek başlayan talihsiz olayların yaygınlaşmasından korkuluyor. Taciz, tecavüz, darp, cinayet nasıl engellenecek, asayiş nasıl sağlanacak? Zaten ülkenin çocuk ve kadın koruyuculuğu ortada! Hiç kuşkusuz, beş parmağın beşi bir değil. Çok güzel komşuluklar, dostluklar da kuracağız mutlaka. Ancak; çocuğunu henüz hava aydınlanırken okula gönderecek her velinin aklında aynı soru var: Güvende olacak mı? Bu misafirliklerin vatandaşın sağduyusu ve devletin koruyuculuğu ile sürmesi şart. İkisinden biri eksik olursa olmaz!

Öte yandan uzun vadede, Suriyeli mültecilerde olduğu gibi hem ekonomik hem de sosyal bir çöküş yaşanmasının da önüne geçilmesi gerekiyor. Biliyorsunuz, ülkenin batısında işyerlerinde kayıt dışı çalışma yaygınlaşırken, Doğu’da evlerde ‘ikinci eş’ krizi patlak vermişti. Yoğun genç erkek göçü yeni bir soruna yol açmasın. Aman! Plansız siyaset felaket getirmesin!

ATATÜRK’ÜN GENÇLERİ

Yüzümüzü biraz da aydınlığa dönelim. Atatürk’ün gençleri tarih yazıyor, kasvetli gündeme güneş gibi doğuyor. Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda engelleri bir bir yıkan sporcularımızın başarılarıyla gururlandık. Para judo erkekler 60 kg’da ülkemizi temsil eden Recep Çiftçi, Venezuella’dan Marcos Dennis Blanco’yu mağlup ederek bronz madalya kazandı. Milli para haltercimiz Besra Duman, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda kadınlar 55 kg mücadelesinde 124 kg’lık kaldırışıyla bronz madalya kazandı. Milli sporcumuz Nesim Turan, para masa tenisi C4 tekler yarı finalinde Güney Kore’den Young Gun Kim’e 3-1 yenilerek bronz madalyanın sahibi oldu. Ali Öztürk, para masa tenisi C5 tekler yarı finalinde Çin’den Ningning Cao’ya 3-0 mağlup oldu. Sporcumuz bu sonuçla bronz madalyanın sahibi oldu.

Kübra Korkut, para masa tenisi C7 tekler yarı finalinde Hollanda’dan Kelly Zon’a 3-1 mağlup oldu. Kübra Korkut, bu sonuçla bronz madalyanın sahibi oldu. Milli para judocumuz Zeynep Çelik, kadınlar 57 kg’da Japonya’dan Junko Hirose’yi mağlup ederek bronz madalyanın sahibi oldu. Para okçulukta Öznur Cüre ve Bülent Korkmaz’dan oluşan makaralı yay açık sınıf karışık takımımız finalde Çin’e 153-152 yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu. Para masa tenisinde Abdullah Öztürk, C4 tekler finalinde Güney Kore’den Young Gun Kim’i 3-1 mağlup ederek üst üste ikinci kez Paralimpik Oyunlar Şampiyonu oldu.

YÜZMEDE BİR İLK

Para yüzme S5 sırtüstü finalinde Sevilay Öztürk, 43.48’lik derecesiyle 3. sırayı alarak bronz madalya elde etti ve ülkemize yüzmede tarihin ilk paralimpik madalyasını kazandırdı. Para okçulukta Bahattin Hekimoğlu, W1 makaralı yay bireysel kategorisinde İran’dan Mohammedreza Zandi’yi 139-134 mağlup ederek bronz madalyanın sahibi oldu. Para okçulukta Nihat Türkmenoğlu, W1 makaralı yay bireysel kategorisi finalinde Çekya’dan David Drahoninsky’e 142-141 mağlup olarak ülkemizin Tokyo’daki ikinci gümüş madalyasını kazandı. Milli sporcumuz Ayşegül Pehlivanlar, para atıcılık P2 10m havalı tabanca finalinde 234.5 puanla gümüş madalyanın sahibi oldu.

Milli para taekwondocumuz Mahmut Bozteke, K44 61 kg’da İtalya’dan Antonio Bossolo’yu 14-2 öndeyken hakemin kararıyla mağlup ederek bronz madalya kazandı. Mahmut Bozteke, oyunlarda ilk kez yer alan para taekwondoda madalya kazanan ilk isim olarak tarihe geçti. Tekvando kadınlar K44 sınıfı 49 kiloda milli sporcu Meryem Çavdar, Makuhari Messe Spor Salonu’ndaki final maçında, Peru’dan Leonor Espinoza Carranza’yla karşılaştı. Karşılaşmayı Leonor Espinoza Carranza 34-21’lik skorla kazandı. Böylece Carranza altın, Meryem Çavdar ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

İYİ HABER:

Ukrayna’nın en büyük havayolu şirketlerinden SkyUp kadın uçuş görevlisi üniformalarında değişikliğe gitti. Kadınlar, eski tarz yüksek topuklu ayakkabılar ve eteklerden, dökümlü pantolonlar ve saf beyaz Nike Airs spor ayakkabılara geçiş yapmaya hazırlanıyor. İngiliz havayolu şirketi Virgin Atlantic de 2019 yılında hosteslerin makyaj yapma zorunluluğunu kaldırdıklarını açıklamıştı. Kadınların konfor alanını genişleten, cinsiyet eşitsizliğini yıkan bu çalışmaların yaygınlaşmasını diliyorum.

GÜZEL İÇERİK

Evinde, ofisinde yenilik yapmak isteyen ancak iç mimar ile çalışabilecek bütçesi olmayanlar için ‘İç mimar Berna’ youtube kanalını takibe almak doğru bir hamle olabilir. Mimarideki temel bilgilerin paylaşıldığı kanal, sunduğu akılcı çözümler ile de mekanınızı tasarlarken alanı hem daha verimli hem daha şık kullanmanızı sağlayacak fikirler sunuyor.

Kendime bir not!

Haftanın Düşünceleri