Plastik poşet bin yılda yok oluyor

plastik-posetlere-zam-gelecek-mi
Hatice SAYILGAN
15 Eylül 2021

Doğal kaynaklarımızın her geçen gün azaldığı, su kıtlığı uyarılarının yapıldığı, kısacası gelecek nesiller için tehlikeli ve yetersiz bir doğa bırakma gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Doğal kaynakların zarar görmesi ve tükenmesine yol açan en büyük sebep tabi ki biziz…

Doğaya attığımız atıkların çözünmesi; toprağa, havaya, suya karışarak etkisiz hale gelmesi aylar, yıllar hatta yüzyıllar sürüyor. Aslında etkisiz hale gelmesi demek son derece yanlış çünkü doğada zor kaybolan atık maddeler zararlı maddeler yayıyor. En nihayetinde sağlığı tehdit eden bir hava solumak zorunda kalıyor, sağlıksız sular içiyoruz.

Atıkların dünyaya verdiği zararı biraz daha detaylandırmam gerekirse hepimizin çok yaygın olarak kullandığı plastik poşetlerin zararları bahsedilecek önemli konular arasında yer alıyor. Plastik poşetler doğaya en fazla zararı veren ve dolayısıyla insanlara da çokça zararı bulunan kullanımının durdurulması gereken ürünlerin başında geliyor. Bunun için plastik poşetler yerine bez çanta, kese kağıdı gibi çözümlerin alışveriş merkezlerinde yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum.

Plastik poşetlerin doğaya bırakılmasından en az 1000 yıl sonra bu ürünlerin tamamen çözülmesi gerçekleşiyor. Aynı şekilde plastik tabakların çözülmesi için 500 yıl, pet şişeler için 400 yıl geçmesi gerekiyor.

Bir plastik poşetin çevreye alelade bırakıldığında; öncelikle toprağın plastiği emme yeteneği olmadığı için çok uzun süre boyunca toprakta kalan plastik, bünyesindeki zehirli, zararlı kimyasalları toprağa salar. Zaman içinde topraktaki canlılar ve çürütücüler tarafından bu plastik atıklar sindirilmeye çalışılır. Bu durumda topraktaki canlılar da aynı olumsuz etkilere maruz kalır, hayatlarını kaybeder ve bu toprak dengesinin, hatta su dengesinin bozulmasına kadar ulaşır. Plastik poşetlerin hammaddesi petrol türevli olduğu için çözünürken doğaya bıraktığı olumsuz etkiler çözünmesi için gereken 1000 yıllık süreçten bile daha uzun süre devam etmektedir.

Petrol türevli plastik poşetler yerine tercih edilmesi gereken ürünler hem daha kolay çözünmekte, hem de çözünmeleri sırasında doğaya daha az zarar vermektedir. Dolayısıyla öncelikle plastik poşetler olmak üzere atıkları sınıflandırmak, geri dönüşümünü sağlamak, doğaya bırakmamak için çok çabalamak gerekiyor. Peki, bunun için basitçe neler yapılabilir?

İşe marketlerde sıklıkla gördüğümüz hammaddesi doğal olan ürün materyalleri kullanarak başlayabiliriz. Doğal ve biyolojik hammaddelerle üretilen biyobozunur plastikten elde edilen çanta ve ürünlerin yapısına doğada yok olmasını hızlandırıcı materyaller ekleniyor. Genellikle hammaddeleri buğday, mısır ve patates gibi bitkilerden elde edilen nişasta oluyor ve bu nedenle toprakta çözünürken herhangi zararlı bir etki görülmüyor.

Marketlerde doğa dostu poşetler olarak anılan bez çanta ve türevleri bu materyallerle hazırlandığı için çevreye daha az zararlı ve insanların kullanımına da daha faydalı oluyor.

Doğaya saygılı olmak, insanlığa da büyük katkı sağlayacağı için atık yönetimi konusunda bilinçli olmak, geri dönüşüme katkı sağlamak, plastik gibi zararlı materyallerin kullanımını en aza indirmek gerekiyor…

pandeminin-stresini-dogal-yasam-parkinda-attilar

Ne zaman biteceğiz!

tarim-girisimcisine-200-bin-tl-hibe

Tarımda yıldız olmayı bırakıp şehre bakmalı