Popüler tohumlar ve faydaları

populer-tohumlar-ve-faydalari
Deniz ZÜNBÜLCAN
20 Temmuz 2020

Gün geçmiyor ki yeni beslenme trendleri çıkmasın… Her yıl yeni besinler gündemimize oturuyor. Bu noktada bilinmesi gereken ise besinlerin her birinin sağlığımız için bir mucizeyken zayıflama aracı olarak görülmesinin yanlış olduğudur. Son zamanlarda merak edilen besinlerin ilk üçünde ise Amaranth, kinoa ve chia yer alıyor.

Amaranth: Renkleri koyu mordan kırmızıya ve  altın rengine kadar değişiklik gösteren bir bitkidir. Protein içermektedir. Tahıllarda lizin aminoasidi yok olmasına rağmen amaranth bu esansiyel aminoasidi içermektedir. İçeriğinde kolesterol düşürücü ve kanserle savaşan bir fıtokimyasal olan skualen vardır. Diyabetli ratlar üzerinde yapılan bir çalışma, amaranthın kandaki glikoz değerini düşürdüğünü, insülin değerini arttırdığını, yükselmiş karaciğer fonksiyonu etkilerini normal sınırlara getirdiğini göstermiştir.

Kinoa: Lif ve protein içeriği yüksek, glisemik indeksi düşük, glutensiz, beyaz, sarı, siyah, kahverengi, kırmızı ve mor renklerde olabilen bir tahıldır. 100 gram kinoada 13,10 gram protein vardır. Bu değer pirinçten üç kat, buğdaydan ise iki kat daha fazladır. Kinoanın lif içeriği ise diğer tahıllardan yaklaşık 2 kat daha fazladır. Lif içeriğinin yüksek olması bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. B2 vitaminini (ribofilavin) içeren kinoa beyin ve kas hücrelerinde enerji metabolizmasına katkıda bulunarak vücudun enerji üretimini desteklemektedir. Kinoa da aynı amaranth gibi lizin aminoasidini içeren tahıllar arasındadır. Yüksek demir içeriğine sahip olan kinoa vegan beslenenler, kansızlık problemi olanlar ve kabızlık problemiyle karşılaşanlar için iyi bir alternatiftir. Ayrıca gluten içermediği için çölyak hastaları için de iyi bir alternatiftir.

Chia : Lif, omega yağ asitleri, kalsiyum, protein ve antioksidanları içerir. Chia tohumu lifin iyi bir kaynağıdır. Diyet lifi sindirimi yavaşlatır. Sindirim sistemindeki sıvıları genişleterek tokluk hissi sağlar. Aynı zamanda Chia tohumu kendi ağırlığını defalarca absorbe etme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile iştahınızı frenlemeye yardımcıdır. Günlük beslenmenize ekleyeceğiniz chia tohumu, günlük kalori alımınızı azaltmada etkili olacaktır. Chia tohumunun lif içeriği yüksek olduğu kadar omega-3 yağ asidi içeriği de yüksektir. Omega-3 yağ asidi kaynağı dediğimiz zaman herkesin aklına balık özellikle somon balığı gelmesine rağmen chia tohumunun somon balığından bile daha çok omega-3 yağ asidi içermektedir. Chia tohumu salatalara, soslara ve sebze yemeklerine eklenerek tüketilebilir. Su veya sütte şişirilerek jelleşme sağlandığında puding yapılarak tüketilebilir.

turk-edebiyatinin-karanlik-33-yili-4

Türk edebiyatının karanlık 33 yılı-4

o-zamanlar-daha-mi-mutluyduk

O zamanlar daha mı mutluyduk?