Potasyum yetersizliğine dikkat

Deniz ZÜNBÜLCAN
9 Kasım 2020

Potasyum vücudun doğru şekilde çalışmasında görevli zorunlu mineraldir. Potasyum vücut sıvı basıncı ve elektrolit dengesi için gerekli bir mineraldir. Potasyum ve sodyum arasındaki denge sayesinde hücre işlerinin düzgün işlemesini sağlayan elektrik oluşur. Bu elektrik  sinirlerin uyarılmasını ve kasların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Potasyum ve sodyum arasındaki  denge bozulması ve beyne yeterince oksijen gitmemesi durumunda kalp ritmi bozulmuş olacaktır.

Faydaları nelerdir?

Kas sağlığında etkilidir: Kasların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için hücre içinde potasyuma ihtiyaç vardır. İhtiyaçtan fazla veya az olan bu mineraller kas sağlığında problemlere yol açabilir.

Hipertansiyonu önler: Fazla miktarda tuz içeren besinlerin tüketilmesi hipertansiyona neden olabileceği gibi potasyumu içeren besinlerin az tüketilmesi de hipertansiyona neden olabilir. Potasyum eksikliği yaşayan kişilerde yüksek tansiyon, kalp krizi ve inmelere daha sık rastlanmaktadır.

Osteoporozu önler: İlerleyen yaş ile beraber kemiklerin kırılganlığında artmalar gözlenebilir. Özellikle et ve süt tüketimine özen gösterilmemesi potasyum içeren besinlerin eksik tüketilmesi vücutta gereğinden fazla asit oluşumuna ve kemiklerin kırılganlığının artmasına sebep olur.

İhtiyaç nasıl karşılanır?

Yeterli ve dengeli bir beslenme programı benimseniyor ve her besin ögesinden doğru bir şekilde alınıyorsa bu mineralin eksikliği çok fazla görülmemektedir. Öncelikle beslenme planınızın dengeli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yetişkinler için günlük 2-4 gram potasyum alınması yeterlidir.

Potasyum eksikliğinde neler yaşanır?

  • Kaslarda güçsüzlük ve kramplar
  • Yorgunluk
  • Tansiyon yüksekliği
  • Solunum yetmezliği
  • Çarpıntılar, EKG de değişiklikler
  • Büyümede oluşan gerilik
  • Kabızlık ve bağırsak problemleri

EN ZENGİN KAYNAKLARI

Tatlı patates: 100 gram tatlı patates yaklaşık olarak 230 mg potasyum içermektedir. Günlük ihtiyacımızın %6’sını karşılar.

Muz: Çok iyi bir lif kaynağı olan muzun 100 gramı yaklaşık olarak 358 mg potasyum içerir. Günlük ihtiyacın %10’unu karşılamaktadır.

Ispanak: 100 gram ıspanak yaklaşık olarak 466 mg potasyum içerir. Bu değer, günlük ihtiyacın yaklaşık %13’ünü karşılamaktadır.

Yoğurt: Probiyotik içeriği yüksek olan yoğurdun 100 gramında yaklaşık olarak 149 mg potasyum minerali vardır. Potasyum içeriği yeşil sebzeler kadar güçlü olmasa da günlük ihtiyacın %5’ini karşılar.

Somon Balığı: 100 gram somon balığı yaklaşık olarak 460 mg potasyum içerir. Bu miktar günlük ihtiyacın %13’ünü karşılamaktadır.

İncir:  100 gramında yaklaşık olarak 680 mg bulunur.

Hurma: 100 gramı yaklaşık 680 mg potasyum içerir. Bu değer de oldukça iyi bir potasyum kaynağı olduğunun göstergesidir.

BROKOLİ: 100 gram brokoli yaklaşık olarak 316 mg potasyum içermektedir. Bu miktar günlük ihtiyacın %9’unu karşılamaktadır.

kritik-eyaletlerde-son-durum-bidenin-onde-oldugu-georgiada-oylar-yeniden-sayilacak

ABD ve Biden Türkiye’den vazgeçmez!

Türk edebiyatının karanlık 33 yılı – 20