Probleme deva çatlaklara veda!

Özgen YILDIRIM
1 Aralık 2020

Her üç kadından birinde görülen cilt çatlakları, uzun süredir baş edilmeye çalışılan yöntemlerden Tıp dünyası da zaman zaman bu konuda biçare kalabiliyor… Ancak teknolojinin ışık hızıyla geliştiği günümüzde bu konularda çok da karamsar olmamak en iyisi… Çoğu zaman izleri yüzde 100 oranında gidermek mümkün olmasa da herkesi çok daha memnun edici sonuçlar ortaya çıkabilir.
Peki, bu bizi üzen ve tedavisi de çok zor olan cilt çatlakları neden oluşuyor?
Genellikle çatlaklar sık kilo alıp vermede ve özellikle ergenlik ile gebelik dönemlerinde ortaya çıkabiliyor. İşin biraz daha bilimsel boyutuna girecek olursak; hormonal bir problem olan deri çatlakları yani stria ciltteki kolajen dokunun parçalanması ve elastin liflerin hasarı sonucu meydana gelir. Kortizon kullanımı gibi aşırı durumlarda da ortaya çıkabilir.
Cilt çatlaklarının kendi kendine geçmesi mümkün değildir ancak çatlağın oluşum şekli göz önüne alınarak değerlendirildiğinde etkisinin azaldığı durumlar görülebilir. Örneğin ergenlik veya gebelik döneminde oluşan çatlakların etkisinin azalması pek görülen bir durum değilken; kortizon kullanımı sonucu oluşan deri çatlaklarının etkisinin azaldığı, izlerin düzelme eğilimine girdiği görülebilmektedir.
Deride oluşan çatlakların neden ortaya çıktığının sebebi çok da bilinmediği için çatlakları tamamen önlemek şu aşamada çok da mümkün değil. Ancak, çatlakların erken fark edilmesiyle birlikte çatlak renginin beyaza dönmeden hafif pembe haldeyken dışarıdan uygulanan bitkisel yağlar, kremler gibi topikal ürünlerle etkileri kısmen azaltılabilir.
Şimdi gelelim esas meselemize…
Karbondioksit Fraksiyonel Lazer, yani Co2 Fraksiyonel Lazer; deri çatlaklarına karşı yapılan tedavide epidermiste (cilt yüzeyi) ve dermiste (orta deri) hasar oluşturarak vücudun doğal cilt yenilenme mekanizmasını tetikler, ciltteki iyileşmeyi başlatır.
Bu uygulamada ağrı ve acı hissi çok azdır. Hemen ardından günlük hayata dönebilirsiniz. Dokularda oluşabilecek reaksiyonlar ‘yok’ denilecek kadar azdır. Uygulama sonrasında hafif kızarık oluşabilir ancak bunlar da geçicidir. Koyu tenk rengine sahip kişilerde lekelenmeye neden olabilirken, bazı vakalarda uçuk ve sivilcelenme görülebilmektedir.
En fazla yarım saat süren seanslar, cilt yapısına göre 4 ila 6 hafta aralıklarla uygulanabilir. Problemin durumuna göre 3 ila 5 seans uygulanır. Uygulama sonrası bir müddet güneş yanığı hissi oluşabilir. Hemen sonrasında rahatlamak maksatlı soğuk duş alınmamalıdır. Daha ılık sıcaklıklar seçilmelidir. Co2 Fraksiyonel lazer tedavisi sonrası makyaj yapılabilir, hafif nemlendiriciler sürülebilir. Ödem durumlarında buz paketleri ile soğutma faydalı olabilir. Uygulama sonrasında mümkün mertebe uzun bir süre ile direkt güneşlenmekten kaçınılmalı, yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır.
Her hafta olduğu gibi bu hafta da uyarılarımı yapmadan bitirmeyeceğim… Bu tarz yöntemlere başvurmadan önce alanında uzman bir doktora başvurmanız çok önemli!
Hepinize sağlıklı günler dilerim…

Türk edebiyatının karanlık 33 yılı – 23

yurt-ve-pansiyon-ucretleri-alinmayacak

İdari para cezaları yüzde 9,11 artıyor