Ramazan ayını tok geçirmek için bunları yiyin

ramazan-ayini-tok-gecirmek-icin-bunlari-yiyin
Deniz ZÜNBÜLCAN
27 Mart 2023

Oruç tutan kişilerin en büyük korkularından biri gün içinde acıkma hissi. Ramazan’da beslenmenizi doğru yönetebilirseniz tok bir şekilde günü tamamlayabilirsiniz. Bu sayede ramazan ayını hem aç kalmadan hem de vücudunuza iyi bakarak geçirebilirsiniz. Bunu sağlamak ise sizi tok hissettirecek besinleri tüketmenizdir.

TOK TUTAN YİYECEKLER

Çiğ Sebzeler: Çiğ sebzelerin hem iftarda hem de sahurda tüketilmesi gerekir. Çiğ sebzeler, lif, vitamin ve mineral açısından çok önemlidir. Doygunluk hissi sağlamada etkilidir. Salata şeklinde yenilecekse yüksek kalorili salata soslarına dikkat etmekte fayda vardır. Özellikle baharatı ve yağı yüksek bu soslar gün içinde susamaya sebep olabileceği için ramazanda tercih edilmemelidir.
Tam tahıllı ürünler: Tam buğday, tam tane ve tam tahıl ekmekleri sindirimi uzun süren besinlerdir. Bu nedenle daha uzun süreli tok kalmanıza yardımcı olurlar. İftarda özellikle de sahurda bu ürünlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.
Yoğurt: Protein içeriği sayesinde doygunluk hissini artıracaktır. İçeriğinde bulunan probiyotikler sayesinde de bağırsağı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Ara öğünlerde, iftarda ya da sahurda yoğurt ya da ayran tüketilebilir. Ayran tercih etmek istiyorsanız tuz miktarının fazla olması gün içinde susamanıza neden olabileceği için dikkatli olmalısınız.
Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesinin içerisinde yüksek oranda beta-glukan ve lif vardır. Bu sayede uzun süreli tokluk sağlar. İftarda yada sahurda tükettiğiniz yoğurtlarınıza yulaf ekleyebilirsiniz.
Avokado: Doymamış yağ asidi yüksek bir meyve olan avokado, A, C ve E vitaminlerini içerir ve antioksidan etki de sağlar. Kalp dostu olup, sağlıklı yağ içeriği sayesinde sahurda beslenme programınıza avokado ekleyerek gün boyu uzun süreli tokluk sağlayabilirsiniz.
Yumurta: Yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli proteine sahip bir besindir. Herkesin sahurda yumurtaya yer vermesi gerekir. Sahurda yumurta tüketimi gün boyu tokluk süresini uzatacaktır.
Ceviz: Cevizin içeriğinde bol miktarda Omega 3 yağ asidi bulunur. LDL kolesterolü düşürür ve sahurda ceviz tüketerek gün içerisindeki tokluk süresini uzatabilirsiniz.
Lor peyniri: Protein içeriği zengin olduğu gibi tuz oranı da diğer peynirlere göre daha kontrollüdür. Bu nedenle bu peynir türü hem doygunluğun daha uzun süre sağlanması hem de susama ihtimalinin azalması için iyi bir tercih olacaktır.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan