Ramazan pidesi yenilmeli mi?

izmirde-ramazan-pidesi-fiyatlari-belli-oldu
Deniz ZÜNBÜLCAN
19 Nisan 2021

11 Ayın sultanı ramazan ayının ilk haftası bitti bile. Bu ramazanda da ülkemizde ve dünyada yaşanan salgın nedeni ile kalabalık sofralar yerine herkes evlerinde iftar sofralarında oluyor. Değişmeyen şey ise şüphesiz iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmez lezzeti ramazan pidesi.

Peki, ramazan pidesi ne kadar ve nasıl yenmeli?
Ramazan pidesi beyaz undan yapılmaktadır. Beyaz unun lif içeriği düşüktür ve kan şekerini etkileme oranı olarak bildiğimiz glisemik indeks kavramı beyaz unda yüksektir. Yani kan şekerinde ani yükselmelere ve sonrasında ani düşüşlere neden olabilir. Bu durum pidenin porsiyonunu kaçırırsanız iftardan sonra halsizlik, yorgunluk nedeni olabilir. Eğer ki sahurda yemeyi tercih ediyorsanız ertesi gün acıkmanıza neden olabilir. Uzun dönemde ise yüksek insülin salgısı ile kan şeker sıvısının artması sonucunda vücudun yağ depolamasına neden olur. Bunun sonucunda ise fark etmeden kilo alımı gözleyebilirsiniz. Bu nedenle ramazan pidesini her akşam iftar sofrasında bulundurmamanızda ya da porsiyonunu kontrol edebilmenizde fayda var.
Özellikle şeker hastasıysanız ramazan pidesini tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Çölyak hastası olan bir bireyinse ramazan pidesi glüten içerdiği için tüketmemesi gerekmektedir.
Evde de ramazan pidesi yapabilirsiniz. Evde yapacağınız ramazan pidesinin un çeşidini kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin siyez unundan yapacağınız bir ramazan pidesinin lif içeriği daha yüksek olacaktır ve kan şekeri seviyenizde dalgalanmalara neden olmayacaktır. Bu şekilde yaptığınız ramazan pidesini sahurda da gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Ayrıca siyez unundan yapılmış ramazan pidesi şeker hastası bir birey için de iyi bir tercih olacaktır.
Eğer ki sağlıklıysanız bazı zamanlar beyaz undan yapılmış pideyi tercih edebilir bazı zamanlar da daha sağlıklı undan yapılmış pideyi tercih edebilirsiniz.
Çölyak hastası olan bir kişinin glüten içermeyen bir undan pide yapmayı denemesi gerekmektedir. Çünkü siyez unu az miktarda da olsa glüten içermektedir.
Yemek istediğiniz zaman 250 gramlık bir pidenin yaklaşık 10 dilim ekmek olduğunu bilerek yemelisiniz. Un çeşidi kaloride değişiklik yapmaz yediğiniz pidenin vücudunuzda daha sağlıklı işlenmesini sağlar.
Ramazan pidesi yediğiniz iftar yemeklerinde makarna, pilav, bulgur veya hamur işlerinin miktarlarına dikkat etmelisiniz. Çünkü tüm bu besinler karbonhidrat kaynağıdır ve ekmek yerine geçen besinlerdir. Makarna, bulgur, pilavın her birinin 3 yemek kaşığı 1 dilim ekmekken avuç içi kadar ramazan pidesi de 1 dilim ekmeğe eş değerdir.

Su kanun taslağına evet ama yetersiz

Gördes Barajı’ndaki zararın hesabını kimse sormayacak mı?