Ramazan sonrası metabolizmanızı hızlandırın

Deniz ZÜNBÜLCAN
10 Mayıs 2021

Ramazan ayında değişen öğün sayıları, uyku ve beslenme düzeni eğer ki yeterli ve dengeli beslenemiyor ve öğün planınızı doğru bir şekilde planlayamıyorsanız metabolizmanızda yavaşlamalara neden olabiliyor. Bunun sonucunda ise ramazandan sonra da kabızlık, ödem, kilo alma gibi sorunlar devam ediyor. Beslenmenizde yapacağınız birkaç değişiklik ve beslenme planınıza ekleyebileceğiniz bazı besinler ile bu sorunları ortadan kaldırmanız ve metabolizmanızı canlandırmanız mümkün.

Lif alımına dikkat

Ramazan ayında azalan öğün sayısıyla beraber lif alımı da azalabiliyor. Lif azalması metabolizmanın yavaşlamasına kabızlık problemine neden olabiliyor. Meyve ve sebzeyi yeterli miktarda tüketmek lif alımını arttırmanın en kolay yollarındandır. Gün içinde yaklaşık 5 porsiyon meyve ve sebze tükettiğinize emin olun. Kurubaklagillerin de lif içeriği zengindir. Tam tahıllı ürünleri beslenmenize ekleyebilir, kuru meyvelerden, yulaftan da faydalanabilirsiniz.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Ödem, dokularda aşırı sıvı birikmesi nedeniyle genellikle bacak, ayak, kollar, ellerde şişlik görülen sağlık sorunudur. Ramazan ayında yeterli su tüketmeyen kişilerde ramazandan sonra da ödem problemi yaşanabiliyor. Bu noktada en önemli tedavi yöntemi su tüketimini arttırmakken destekleyici bazı besinlerden de faydalanmak mümkün. Ödem sorunu yaşayan kişiler su tutulumunu azaltmak için öğünlerinde yeşil yapraklı sebzeler, fındık, kepekli tahıllar gibi magnezyum mineralini içeren besinlere yer verebilir. Potasyum minerali de magnezyum mineraline benzer etki yapacaktır. Muz, avokado, domates potasyumu yüksek besinlerdendir.

Probiyotikleri ihmal etmeyin

Metabolizmanızı canlandırmak için sindirim sisteminizin sağlıklı olması zorunludur. Probiyotik bakterileri yeterli miktarda alıp almadığınıza dikkat etmelisiniz. Yoğurt, kefir, probiyotik ilave edilmiş besinleri tüketebilir veya eczanelerden probiyotik takviyelerini alabilirsiniz.

Bitki çaylarından faydalanın

Beyaz çay, yeşil çay gibi metabolizma hızlandırıcı bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Ödem probleminden kurtulmak için karahindiba, biberiye gibi bitki çaylarından destek alabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki hiçbir besin mucize değildir. Mucize olan tek şey sizsiniz. Kendinize inanın ve eğlenerek zayıflamanın yollarını keşfedin.

Metabolizmanızı canlandırın

Malzemeler

1 tane salatalık

1 bardak kefir

1 limon suyu

Taze nane

Yapılışı: Tüm malzemeleri smoothie yapma makinasında blenderize edin. Afiyet olsun.

Ödem atın

Malzemeler

1 halka ananas

1 fındık büyüklüğünde zencefil

1 limon suyu

5-6 dal maydanoz

Yapılışı: Tüm malzemeleri smoothie yapma makinasında blenderize edin. Afiyet olsun.

Zimem defteri geleneği sürdürülüyor!

SMA hastası çocuklarımızın sorununu çözmek çok mu zor?