Reform

Haldun ÇIRAY
20 Ocak 2021

Reform, her hükümetin yılardır söylediği sihirli sözüdür. Hiç de sihirli bir tarafı görülmemiştir. Aralık geldi geçti, bütçe Meclis’ten geçti ama kimse ‘Aaa bütçeye bak! Söylendiği gibi reform dolu’ demedi, diyemedi. Ankara bürokrasisi önüne katmış siyaseti yıllarca olduğu gibi aynı manzaraları sergileyerek geldi. Bakanlık koridorlarında şube müdürü daire başkanına sesleniyor; ‘Başkanım genel müdürümü müsteşar çağırıyor.’ Genel müdür bulunuyor, müsteşar da genel müdüre ‘Haydi bakan yardımcısı arıyor, oraya gidelim şu mesele hallolsun’ diyor. Bakan yardımcısı konuya uzak, genel müdür işin ehli, müsteşar da maşallah ağır sorular ile genel müdürü sıkıştırıyor. Sonuçta hesap kitap derken konu bakana gidiyor. Sayın bakan çok ağır baba pozlarda konuya zaten hakim; ‘Tamam arkadaşlar, Bütçe Komisyonu şu tarihte. O güne hazır olun’ diyerek işi noktalıyor. Hazırlanan tasarı da şube müdürü, daire başkanı baş rolde olup Ankara’dan Hakkari’ye, Edirne’ye kadar halkı ve dertlerini ihtiyaçlarını bihakkın bilen insanlar… Bir de faizi yükseltmek gibi takıntılarla ‘Ekonomiyi düzeltiriz’ saplantısını da halledince ekonomide iş bitti.
Gelelim eğitimdeki ve diğer alanlardaki reformlara… Kimlerin kitapları okutulacak, içinin muhteviyatı ne olacak, esnafın ihtiyacı ne, çiftçinin önünü ne açar, sağlıkta ana ihtiyaçlar nedir, barajların durumu hidroelektrik kapasitesi ve ihtiyaç olan enerji ne, hepsi sular seller gibi bilinir. Konuşulur, tartışılır, tarım satış kooperatifleri ve birlikleri Esnaf Kefalet Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’ne bağlanır. Yıllık enflasyon miktarına bakılır ki bunu da aynı bürokrasi hesaplamıştır. Mevcut ücretler enflasyon rakamı ile çarpılır ve çıkan sonuç üç aşağı beş yukarı bir rakam ile önceki ücrete eklenerek asgari ücret hak ve adalet ile tespit edilir. Brüt 3.577.50, net 2.825.90 daha ne yapsınlar ki! İHA ve SİHA’lar denizde operasyon yapanlar ve tarımda yıldız olma masalları… ABD’li 1955 doğumlu yazılımcı yazar Bill Gates, dünyaya yazılımları ile nerdeyse hakim olmak üzere. Yazılımdan kazandıkları ile 242 bin dönüm toprak alıyor ve 40 milyon dolarlık tarım projesi yapıyor. Dikkat edilecek konu tarımdan kazandığı ile değil teknoloji ile kazanarak… Söylenmek istenen; eğitim, çok önemsenmesi gereken ve maliyeti çok yüksek bir yatırım.
Dünyada yapılanlara özenmek değil, rekabet etmek gerekir. Her gün, her fırsatta ‘Elhamdullah Müslümanım’ demekle olmuyor. Toplumun ne yaptığını ne kadar biliyorsunuz ki böyle bir hatırlatmayı kendinize hak biliyorsunuz. Müslüman Kentucky’li Muhammed Ali gibi olmalı. Renginden dolayı lokantaya alınmadığında madalyasını denize atabilmeli. Yoksa kendisine yapılanın aynısını başkasına yapmamalı.
Güzel şeyler yazmak istiyorsun, olmuyor. Neden? Her dakika olumsuzlar ve adaletsizlikler yaşıyorsunuz, yazamıyorsunuz. Yorumcu dinliyorsunuz, hepsi profesör… Kadın cinayetleri, sağlık çalışanlarına saldırılar durmuyor ve devletin kontrol mekanizmalarındakiler görevlerini nasıl yapıyor? Siyaset, Ankara bürokrasisinden kurtulmadıkça hiç bir hükümet rahat edemez. Seçeceğiniz atamalı adayların iş bilen, profesyonelce çalışan, adaletli, vicdanlar olması gerektiğine dikkati çekiyoruz.

asgari-ucrete-500-tl-zam-yapilmisti-agi-ne-kadar-iste-detaylar

Memurlar asgari ücrete mi mahkum edilmek isteniyor?

Pandemi hayatımızda neleri değiştirdi?