Reis o dediğin zor

cumhurbaskani-erdogandan-kibris-icin-kalici-cozumun-onerisi-tek-sart-esit-statu
Yunus KARAKAYA
2 Ekim 2020

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların sorunlarına kulak verilmesini istemiş. Erdoğan, Milletvekillerine, belediye başkanları, il, ilçe başkanlarına “Sizleri arayan bir sorununu anlatmak için size ulaşmaya çalışan vatandaşlarımızı geri çevirmeyin.Telefonu açamıyorsanız bile daha sonra dönüş yapın,onların sıkıntılarını dinleyin” talimatı vermiş.
Reis o dediğiniz zor.
Milletvekillerini, belediye başkanlarını, il ve ilçe başkanlarını, bırakın halkın sorununu dinlemeyi, kendi teşkilat mensuplarının feryatlarına bile kulak asmıyor. O yüzden partide küskünlerin sayısı her geçen gün artıyor.

SAYGILI ADAY MI?
AK Parti İzmir’de ilçe kongreleri yapılırken, gözler İl Başkanlık yarışına döndü. Mevcut başkan Kerem Ali Sürekli, başarılı çalışmalara imza atarken, yeniden aday olup olmayacağı tartışılıyor.
Kerem Ali Sürekli’nin, yeniden il başkanlığına aday olacağına kesin gözüyle bakılırken, bazı isimlerin MÜSİAD İzmir Şubesi Başkanı Bilal Saygılı’yı yarışa hazırladığı geldi kulağımıza. Saygılı’nın il başkanlığı adaylığına sıcak baktığı ve çalışmalarını hız verdiği öne sürüldü.

İLK TAŞI GÜNAHSIZ OLANINIZ ATSIN
Nedense hiç kimse içinde bulunduğu mahalleye ya da kendi günahına bakma niyetinde değildir.. Herkesin gözü ‘ötekinin’ üzerinde. Birine çamur atmak için fırsat kolluyor.
Biliyorsunuzdur bir kıssa vardır.
Bilmeyenler için tekrar anlatayım:
Hz. İsa’nın kıssasıdır. İncil’de geçer.
Zina yaptığı iddia edilen bir kadını taşlamak için can atan topluluğa Hz. İsa şöyle der: “İlk taşı, günahsız olan atsın”.
Kimse taş atamaz. Kadın da affedilir.
Gelelim esas konumuza.
Türkiye’de onca sorun varken, insanlar Esra Erol’un programında yaşanan bir olayı tartışır oldu.
Vallahi Cihan Savaşı, Yunan saldırısı, Ermenilerin Azerbaycan’ı işgal etme girişimi bile bu kadar konuşulmadı.
Bir kısım Esra Erol’un programı kapatılsın diye sosyal medyada kampanya başlattı.
Sanki Esra Erol’un programı yayın hayatına sona verinde her şey normale dönecek.
Esas sorun toplumun yozlaşmasıdır.
Peki bu toplumu kim yozlaştırdı?
Ülkemizde yaşanan bu ahlak erozyonun esas sorumlusu kim?
Esra Erol’un programı kapatılsın diyene kadar, Türk toplumunun ahlaki değerlerini yitiren kadın ve erkekler gerekli cezalar gelsin desek daha iyi değil mi?
Suç olmaktan çıkan zinanın tekrar suç olarak sayılmasının zamanı gelmedi mi?

ADRESE TESLİM HİKAYE

Halifenin Gömleği
Ömer ibni Abdülaziz, halifeliği zamanında, bir gün minberde, söylevle meşguldü. Minberin yakınında olan, bir grup halk, konuşması esnasında halifenin zaman zaman elini götürüp, gömleğini hareket ettirdiğini görüyorlardı. Bu hareket orada bulunan ve dinleyenlerin dikkatlerini celbetti.
Hepsi kendi kendilerine, neden halifenin konuşma esnasında, elini gömleğine götürüp, hareket ettirdiğini soruyorlardı.
Toplantı tamamlanarak sona erdi. Araştırıldıktan sonra belli oldu ki halifenin, kendisinden öncekilerin Beytülmal’dan yaptıkları israfı telafi etmek ve Müslümanlar’ın Beytülmalı’nı gözetlemek için, bir taneden fazla gömleği olmadığı için yeni yıkanmış gömleğini tekrar aynısını giymişti. Şimdi de, daha çabuk kurusun diye, hareket ettiriyordu.

Apaydın’ın üçlemesi Kurtuluş Savaşı anlatısında farklı bir eser 1

Uyumadan hemen önce…