Rota Konak zamanı!

rota-konak-zamani
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
6 Ekim 2022

İzmir’in merkez ilçesi Konak, kentin birçok sembol tarihi yapısı ve gezilecek görülecek noktasına ev sahipliği yapıyor. İzmir denildiğinde birçok kişinin aklına gelen Saat Kulesi, Kordon Boyu ve Tarihi Asansör gibi yapılar Konak’ın sahip olduğu sembolik noktalar arasında.

UNESCO Geçici Miras Listesi’nde yer alan ve dünyanın en eski ve açık hava çarşılarından biri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in kuruluş hikayesinde önemli bir yeri olan Smyrna Agorası ve Kadifekale de Konak sınırlarında konumlanıyor.

Konak Belediyesi’nin dijital dünyadaki gelişmelere ayak uydurarak kentin tarihi, turistik, kültürel ve gastronomik değerlerini sosyal medya mecraları aracılığıyla daha geniş kitlelere duyurabilmek amacıyla hayata geçirdiği Rota Konak projesi, Türkiye’nin farklı şehirlerinden Instagram, Facebook, TikTok gibi mecralarda içerik üreten dijital içerik üreticilerini bir araya getiriyor.

Etkinlik kapsamında 3 gün boyunca Konak’ı merkezden çeperlere kadar birçok farklı noktada keşfedecek olan sosyal medya fenomenleri deneyimlerini hem anlık olarak sosyal medya hesaplarında paylaşacak hem de etkinlik sonrasında kendi mecralarında hem yazılı hem de görsel içerikleri paylaşacaklar.

Konak tarihi başta olmak üzere hem sembolik noktalar hem de daha az bilinen birçok nokta bu etkinlikle beraber dijital dünyada yerlerini alacak. İzmir’in ve bölgenin kalkınmasında öncü bir rolü olan turizmin çeşitlendirilmesi, alternatif rotalar oluşturulması, daha özel gruplara yönelik hedef odaklı tanıtım çalışmaları yapılması büyük önem taşıyor.

Pandemi döneminin ardından turizmde başlayan yeni arayışlarla özellikle kültür ve gastronomi alanlarında büyük gelişmeler yaşandı. Paket turlarla, kalabalık gruplarla, 55-60 kişilik otobüslerle seyahat eden kitle yerini, bireysel arayışları olan yeni turist profiline bıraktı.

ALTERNATİF ROTALAR

Kendi plan ve programını yapan, kısa boşluklarda seyahat etmek için yeni deneyimler peşinde olan seyahat severler sosyal medyada gördükleri bir mekânın ya da fotoğrafı takip ederek yeni rotaları keşfediyor.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı başta olmak üzere tarihi geçmişi bir asra dayanan onlarca esnaf lokantası, lezzet durağı ve köklü mekanlara ev sahipliği yapan Konak’ın bu yeni turizm modelinden İzmir’de en çok yararlanacak noktalardan biri olduğuna kimsenin kuşkusu yok.

Aynı zamanda İzmir kent merkezindeki belli başlı noktaların dışında Aydın Erten Rekreasyon Alanı, Macera Parkuru, Çınarlı Sancar Maruflu Bilim Merkezi gibi Konak Belediyesi’nin kentlilerin hizmetine açtığı birçok nokta da alternatif ziyaret noktalarına dönüşme potansiyeli taşıyor.

Rota Konak projesi ile Konak’ın altını üstüne getirecek sosyal medya fenomenlerinin paylaşımlarını hem etkinlik sırasında hem de etkinlik sonrasında Rota Konak Instagram hesabı ve Konak Belediyesi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

İzmirlilerin rotasında her daim yer alan Konak, yeni rotalar peşinde olan isimler için de yepyeni bir hareket başlatıyor. Hem İzmir’e hem de Konak’a hayırlı, uğurlu olsun!

Bedia Akartürk’ün yaşamı…

Unutulmaz anılar ve güzelliklerle: Karadağ (1)