Saçlarınız, eski günlerdeki gibi!

Özgen YILDIRIM
15 Aralık 2020

Güzel, gür, hacimli ve parlak saçlara kim sahip olmak istemez ki? Bence birçok kişi bu özelliğe sahip olmak için sıraya bile girecektir. Ne yazık ki, yılların ağırlığından sadece cildimiz değil, saçlarımız da bir hayli etkileniyor. Yıllar geçtikçe saçlar eski hacmini, parlaklığını yitirerek dökülmeye başlıyor. Tabii bazı durumlarda yılların geçmesine de gerek kalmıyor. Birçok kişi erken yaşta kaybetmeye başladığı saçlarından yakınıyor. Ve bu durum en çok da erkekleri ilgilendiriyor…

İşte, bugün size altın niteliğindeki bir uygulamadan bahsedeceğim: Saç mezoterapisi!

Saç mezoterapisi, saçlardaki dökülmeyi durdurmak, saça doğal canlılığını tekrar kazandırmak amacıyla uygun ilaçların saçlı derinin altına küçük iğneler yardımıyla enjekte edilmesi yöntemidir.

Tabii öncelikle ‘mezoterapi’ nedir onu hatırlatmakta yarar var… Mezoterapi, tedaviye göre özel olarak hazırlanmış ilacın cildin 1 ila 6 cm altına enjekte edilmesi şekline dayanan bir tedavi yöntemidir. İlk olarak Fransız doktor Dr. Michel Pistor tarafından 1952 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Bu tedavi yöntemi; saç dökülmelerini önlemede, bölgesel zayıflama tedavilerinde, selülitleri gidermede, hamilelikte oluşan çatlakların tedavisinde, yüz gençleştirme tedavilerinde, akne ve yara izlerinin tedavisinde kullanılır.

Saç mezoterapisi hangi tür dökülmelerde etkilidir?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim…

En belirgin sebebi hormonal sebepler ve genetik yatkınlıktır. Buna ek olarak, dış faktörler ve saç köklerinin zayıflaması, cansızlaşması, doğumlar, kullanılan bazı ilaçlar, hamilelik, bazı hastalıklar sonrası saç kayıpları ile saç dökülmeleri yaşanmaktadır. Saç dökülmeleri genellikle ergenlik çağında hormonal değişimler sonucu yaşanmaya başlar ve gençlik döneminde hızlanarak iyice belirginleşir. Buna bağlı diğer unsur ise saçın kendi içinde gösterdiği döngüdür. Bu döngünün aşamaları.

Anajen faz: Saçların sağlıklı uzama aşamasıdır. Saç kıllarının ortalama yüzde 80 ila 90’ı anajen aşamasındadır. Bu faz, her saç teli için ortalama 3 yıl olmakla birlikte 5 yıl kadar uzayabilir.

Katajen faz: Yaklaşık 3 hafta süren bir geçiş dönemidir. Bu dönemde saçta incelme ve pigment kaybı başlar. Saçlarımızın yaklaşık yüzde 2’si katajen fazda bulunur.

Telojen faz: Ortalama 3 ay sürer. İncelmiş ve pigment kaybetmiş saçlar dökülmeye başlar. Aynı dönemde saç hücrelerinden yeni bir folikül oluşmaya başlar. Saçların yaklaşık yüzde 10 ila 20’si telojen fazda bulunmaktadır.

Ne yazık ki kalp yetmezliği bulunan kişilerde, diyabet hastalarında, böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerde, hamilelik / emzirme döneminde, antikuagülan tedavisi gören hastalarda mezoterapi uygulaması yapılmamaktadır. Tedavi, hazırlanan karışımın saç derisi altına enjekte edilmesi şeklindedir. Mikroenjektörlerle yapılan işlem ağrısız ve acısızdır ya da tolere edilebilecek düzeydedir. Hasta tedaviden sonra gündelik yaşamına devam edebilir. Tedavi sonuçları 2’nci seanstan itibaren görülmeye başlar.

Her zaman uyardığım gibi lütfen bu tarz uygulamalarınızı uzman doktorun tavsiyeleri ve gözetiminde yaptırınız. Sağlık her şeyden önce gelir…

Mutlu haftalar!

Unutamadığım kasetler-1: Nasibolsa

Genel sağlık sigortasında yapılandırma