Sadece futbol yok ki

Metin AYDINOĞLU
10 Eylül 2021

Adı Olimpiyat da ondan haliyle yer buldu her türlü haber odağında. Cümle alem duydu, gördü. Ya diğer futbol dışı spor dalları amatör branşlar ne alemde. Duyan var mı gören var mı ? Madalya çıkarsa, galibiyet olursa, ekstrem bir durum olursa. Duyuluyor, duyuruluyor. Niye böyleyiz. Oysa her amatör spora yer vermek gerek. Bu konuda kulüplerin de ihmali hatası var. Yönetim kurullarında basından ve halkla ilişkilerden sorumlu yönetim kurulu üyeleri mevcut. Onların işi değil mi bu ? En azından kendi kulübünde olanları haber şeklinde toparlayıp yollasalar fena mı olur ? Amatör spora da teşvik olur. Bundan 30 yıl önce havuzlardan, potalardan, setlerden, salonlardan haber çıkarmak için yarışırdık.

GÜREŞTEN ÇOK HABER

Haber atlatma adıyla ulvi bir yarışımız da vardı. İzmir’in ücra köşesindeki minikler güreş turnuvasında bile o kadar çok haber çıkardık ki. Ödülleri kapardık, diğer arkadaşlarımızla beraber. Şimdi öyle mi ya ? Bunda kulüplerin de ihmali, suçu var. Diyecekler ki ‘gönderiyoruz yayınlamıyorlar’. Önemli olan güven meselesi. Ve aynı tıp haberler, aynı kişiler olursa yayınlanmaz tabi. Mail denen ve daha onlarca alan var. Anında herkes duyar. Hala sesinizi duyuramıyorsanız, biz ne yapalım. Gazetelerde eleman sayısı çok az, gazete sayısı da az. Her yere gidemezler. Olduğu yerden yapmak zorunda, haberini.  Maç yok ki demeyin. Haber her zaman olur. Gidemediğine göre, sizler de yollamazsanız nasıl olacak haber olacak ki. Neyi bekliyorsunuz ?

KALECİDEN OLMAZ MI ?

Milli takımımızın hali ortada. Yok 8+3’müş filan, hepsi ortada, sayı ortada. 11 yabancıyla sahaya çıkıldı, onlarca defa. Kendi takımlarında oynayamayan, fazlaca forma şansı bulmayan evlatlarımız. Milli takımda nasıl yer bulacak. Nasıl performans sergileyecek. Çok süper yetenekse tamam ama onlar da kaç kişi ki. Onlar da forma bulamazsa. Yurtdışında oynayanlarla takımımızı doldurursan, sonuç ortada. Hüsran kere hüsran. Ne acıdır ki, ‘maç ne olur’ diye soran arkadaşlara ‘fark yeriz’ demek zorunda kalıyorum. Neymiş efendim ‘Kaleciden teknik adam olmaz’mış. Herkes yazıp çiziyor, konu o değil ki. Kaleci olmak suç mu, başka bir spor dalı mı ki. Aslında teknik direktörün o kadar çok katkısı yok takıma, oyuna, ben buna inanıyorum. Öncelikle takımın, kadron iyi olacak. Takımı çalıştıran antrenörler, kaleci antrenörü iyi, ehil olacak. İyi kadroyla ben de takımı şampiyon yaparım. Yabancı hayranlığı devam ettiği sürece Milli Takım hüsrana uğramaya mahkumdur, nokta.

DOSTLUK BAŞKA

‘Bu maç bitmez’ denir, biter. ‘Bu hakemlerle lig bitmez’ denir’ bitiyor. Her şey biter, gelir geçer. Baki kalan dostluklardır, arkadaşlıklardır. Yeter ki yıllar geçtikten sonra birbirimize bakacak yüzümüz olsun. Başımızı çevirmek zorunda kalmayalım. İzmirspor’un Milli futbolcusu Adnan Dürüst şimdilerde oynasa, şöhretin alasını yaşardı. Kanun sanatçısı, komple üstat virtüöz, eski-meyen hakem, Göztepe sevdalısı Alp Ataç ile ortak noktaları spor ama, yıllar sonra müzik sayesinde karşılaştılar. Evlatları sayesinde, kavuştular. İzmir’de konserde karşılaştılar. Boşa demiyoruz spor kardeşliktir, dostluktur, candır. Selam olsun sporu dostluk olarak bilene, yaşayana.

HABERİNİZ VAR MI ?

Futbolda Milli takımımız hüsrana uğradı. Peki ya halk deyişiyle Su Balesi Milli takımımızdan haberiniz var mı ? Nerdeler, ne yapıyorlar. Çok da güzel bir spor dalı. Artistik Yüzmedir gerçek adı. 21 ülkenin katıldığı Avrupa Gençler Artistik Yüzme Şampiyonası Hırvatistan’ın Rijeka kentinde dün başladı. Millilerimiz ellerinden geleni yapıyorlar. Her gün en az 3 kez haber geçilmesi gerek. 13-15 yaş grubu kategorisinde yarışıyoruz. Laçin Kökçay ile Ilgaz Yarkın Çoşar takımın antrenörlüğünü yapıyorlar. Ayda Salepcioğlu, Aknur Kosova, Bade Yıldız, Derin Rodoplu, Derin Aralp, Duru Kanberoğlu, Ece Üngör, Elifsu Çankaya, Esmanur Yirmibeş, Loya Cenkçi, Rüya Demirkaya ile Selin Telci Mili sporcularımız. Kutlarız, başarılar dilerizi yolları açık olsun. Solo, düet, takım ve combo takım kategorilerinde iddialıyız. Milli Takım kafilesinde Begüm Özüekren Kasapoğlu da hakem olarak yerini aldı. Madalya şart değil, içinizden geldiği gibi hareket edin. Havuz sizin. Yeter ki spor olsun, amatör spor bol olsun. Haberiyle de.

“Burası Kültürpark, hani nerede kültür?”

izmirde-bayrak-yuruyusu

Takın madalyaları İzmirli’nin göğsüne…