Sağduyu derken…

Aycan SUPHANDAĞLI
7 Aralık 2022

Bu yazıya başlarken çok şey yazdım, sildim, yazdım, sildim… ‘Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil…’ Çünkü, Pazar günü maçta yaşananlardan sonra destek olan da oldu, umursamayan da ama en çok yanında olmasını beklediklerin yalnız bırakınca yaralanıyorsun. Her yara gibi, bu da geçer, belki…
Geçtiğimiz hafta oynanan Göztepe – Altay derbisinde çıkan tribün ve saha olayları nedeniyle her iki kulübe de seyircisiz oynama ve para cezası verildi. Verilen karar, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Futbol Disiplin Talimatı çerçevesinde alındı…
Yaşanan olayların ardından her iki takım taraftarından olmak üzere 19 kişi tutuklandı, Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e korner direğiyle saldırdığı gerekçesiyle tutuklanan taraftara, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan işlem uygulandı…
Tatil edilen derbinin ardından ilk maçını evinde oynayan Altay, Boluspor’u konuk etti. Müsabakaya sadece Boluspor taraftarı alındı. Stada Altay taraftarı ceza nedeniyle alınmadı, Alsancak Mustafa Denizli Stadı’nın çevresinde hiçbir Altay taraftarı yoktu ve stadın çevresinde güvenlik önlemleri alınmıştı.
Derbinin oynandığı akşamdan itibaren sağduyu çağrısı yaptık, hem her iki camiayı da zan altında bırakmayacak şekilde her yazdığımız cümleye noktası virgülüne dikkat ettik hem de köşe yazılarımızda, paylaşımlarımızda yaşananların büyümemesi için çok uğraştık. Bu esnada emniyet güçlerinin duruma ne kadar çabuk el koyduğunu ve failleri kısa sürede yakaladığını futbolseverlere aktarırken tebrik ettik.
4 Aralık 2022 Pazar günü Altay – Boluspor maçına ben ve Feyaz Tatar, klasik maç ekibi olarak stada gittik. Stadyum alanına girdiğimizde bizi aramak isteyen güvenlik görevlilerine her türlü kolaylığı sağlayarak çantalarımız her bölmesini özenle açarak gösterdik. Maçı izleyemesek de Altay’ın farklı kazanarak moral bulması, iki as kalecisinden yoksunken genç kalecisiyle de tam br takım olduğunu göstermesi çok önemliydi.
Bu hafta sonu Göztepe evinde seyircisiz oynayacak, Adana deplasmanından aldığı bir puan önemli ama yeterli değil, uzun bir maraton olan ligde daha çok galibiyet gerekecek. En azından play-off hattına gelerek taraftarına daha çok umut vermeli.
Her iki kulübün de seyircisiz oynama cezası bitince taraftarın yeniden takımını destekleyeceği ve artık daha sağduyulu bir şekilde stadda yerini alacağı günleri bekliyoruz.

sahte-doktor-aciklamasi

Bir sahte doktorumuz eksikti

lozan

Adaları silahlandırmak Lozan’ı bozmadı mı?