‘Sağlığımız Tencerede’

beslenme
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
24 Mart 2022

Pandemi süreciyle birlikte sağlığın kıymeti biraz daha anlaşılır oldu. Sağlıklı beslenme, spor, yoga, alternatif atölyeler derken sağlıklı bir yaşam için çok daha fazla gayret eder olduk. Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği, kalın bağırsak kanserleri farkındalık ayı olan mart ayında vatandaşları bilgilendirmek için bir dizi etkinlik planladı.

Bu etkinlikler arasında benim de paydaşı olduğum ve hemen hemen herkesin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm ‘Sağlımız Tencerede’ projesi Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği ile İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nda gerçekleştirilecek.

İzmirli blogger, influencer ve dijital içerik üreticilerinin de katılacağı etkinlikte bağırsak kanserlerine karşı sağlıklı beslenmenin önemi vurgulanacak. Akdeniz tipi, bol lifli beslenmeye dikkat çekilecek etkinlikte uzman diyetistenler tarafından hazırlanan menü yemek atölyesi sırasında hazırlanacak.

Yemek atölyesine dahil olan katılımcıların sağlıklı beslenme konusunda farkındalık sağlayacak mesajları sosyal medya platformları aracılığıyla paylaşacağı etkinliğin amacına ulaşacağına inancım tam. Bu hoş proje için Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği’nin davetiyle bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve gönüllü olarak projede yer alan isimlere ayrı ayrı teşekkür etmek gerek.

Her geçen gün çok daha sancılı hastalıklarla mücadele ettiğimiz şu günlerde kendi sağlığımızı korumak için atabileceğimiz adımlar çok da zor değil.

Şeker, un, tuz başta olmak üzere sağlığımızı tehdit eden her türlü yiyecek ve içecekten uzak durmaya çalışmalı, elimizden geldiğince beslenmeye özen göstermeliyiz. İzmir gibi bereketli topraklarda yaşayanlar olarak coğrafyanın tanıdığı bu avantajı sonuna kadar kullanacağımız sağlıklı günler dileğiyle.

KANSERİ ÖNLEMEK İÇİN…

Kalın bağırsak kanserini önlemek ve korunmak için atılması gereken önemli adımlardan en önemlileri düzenli olarak kolonoskopi yaptırmak ve doktor kontrolüne gitmek olarak sıralanıyor.

Bunun yanı sıra sağlıklı kiloda kalmak ve bunu sürdürmek, taze meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, posa içeriği yüksek besinlerin tüketimini artırmak, (Posa içeriği en yüksek besinler sırasıyla; kuru baklagiller, tahıllar, sebze-meyveler), günde 30-60 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite yapmak (tempolu yürüyüş, bisiklete binme gibi) ve sigara ve alkol kullanmamak kolon kanseri riskini azaltıyor.

yonetmenler

Evrilen içerikler

Hikayeyi bırakın katilleri bulun