Sağlık için kahve için

Deniz ZÜNBÜLCAN
18 Ocak 2021

Etiyopyalı çiftçilerin tesadüfen kahveyi bulmasıyla sohbetlere daha da anlam kazandıran içecek olmaktan başka kahvenin doğru şekillerde ve miktarlarda içildiği zaman sağlığımıza faydaları da vardır.

TÜKETMEK İÇİN 5 NEDEN

– Metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakımınızı kolaylaştırır. Yapılan çalışmalar içilen kahvenin metabolizma hızını yüzde 3-11 oranında arttırdığını söylüyor. İçeriğinde ki kafein sayesinde adrenalin seviyesini ve spor performansını arttırır. Spordan yarım saat önce içilen kahve ile spordan yüzde 11-12 oranında daha fazla verim alınır.

-Kahve iç enerjine enerji kat. Kahvenin içerdiği kafein, norepinefrin ve dopamini aktif hale getirerek vücuduna ‘haydi canlan’ sinyalini verir. Yapılan çalışmalar kahvenin hafızayı, dikkati ve bilişsel fonksiyonları arttırdığını söylüyor. Kafein bu etkisini ilk yudum içildikten 10 dakika sonra göstermeye başlıyor.

-Depresyonun düşmanı. Günden güne artan trafik, hava kirliliği, iş stresi derken çoğu kişi zaman zaman kendini depresyonun eşiğinde buluyor. Kahvenin depresyon önleyici etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. 2011 yılında Harvard toplum sağlığı, beslenme bölümünde yapılan çalışmaya göre günde 4 bardak kahve içen kadınlarda yüzde 20 daha düşük depresyon riski olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca 1970’ li yıllarda Tayland’da Afyon yerine kahve üretimi yapılmaktaydı.

-Güçlü bir antioksidan. İçilen bir fincan kahvede ortalama 150-550 miligram antioksidan bulunuyor. Bu değer yeşil çay ve kakaonun antioksidan içeriğinden de yüksek. Bu özelliği ile kahvenin hücre hasarını önleyici ve yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.

-Alzheimer’a yakalanmak istemeyen kahve içsin. Nörolojik dejenerasyon hastalıklarında ilk sırada Alzheimer hastalığı bulunmaktadır. South Florida Üniversitesinde ve Miami Üniversitesinde 65 yaş ve üzeri kişilerde yapılan çalışmada kan kafein düzeyleri yüksek olan kişilerin Alzheimer’a daha geç yakalandığı gözlemlenmiştir.

SELÜLİT YAPAR MI?

Her zaman duyuyoruz ‘Çok kahve içiyorum ama selülitim yok.’ ya da ‘Hiç kahve içmem neden bu kadar selülitim var?’ Bu soruların cevabını yapılan araştırmalar kısa bir süre önce vermiştir. Kahvenin içerdiği kafein yağı parçalayan enzimleri arttırmaktadır. Ve bu durum selülit gidermeye yardımcıdır. Yani kahve selülit yapar düşüncesi yanlıştır.

HANGİ KAHVE?

Önerilen günlük kafein tüketiminin üst limiti 300 mg’dır. Kahvenin içerik ve miktarına göre kafein oranı değişiklik göstermektedir. 1 fincan Türk kahvesi ortalama 60 mg, filtre kahve 150-200 mg, espresso 100 mg, cappuccino için 90 -100 mg, kafeinsiz kahve 3 mg kafein içermektedir.

Kahve kalori içermez ancak süt, krema ve şeker eklemesiyle kalorisi artar. Bu nedenle kahvenin şekersiz, aromasız, kremasız, süt tozu kullanılmadan yapılması önemlidir.

KAFEİNE DİKKAT!

Kahvenin birçok faydası olmasına rağmen kafein tüketimi günlük 300 mg üzerine çıktığı zaman infertilite, kalp problemleri, kemik kaybı, fazla idrara çıkma, uyku düzensizliği, gerginlik ve asabiyet gibi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.

izmir-orman-bolge-muduru-zafer-derince

Kanayan yaramız, yanan ormanlarımız!

fransanin-parasi-turkiyenin-duasi-hisarciklioglunun-nesesi

Bankalara söylüyorum Merkez Bankası sen anla!