Sağlık ittifakı

korona-corona-virus-rakamlar-olu-sayisi-kac-vaka-var
Ülkümen RODOPLU
25 Ağustos 2020

Cumhur ittifakı, Millet ittifakı.
Şimdi de bir üçüncü ittifak gereksinimi yok mu? Ne dersiniz?
Sağlık ittifakı.
Yeni bir siyasi oluşum değil. Ya da parti hazırlığı değil. Hareket deseniz o da değil.
Peki, nedir sağlık ittifakı? Ne anlamalıyız? Tüm dünyayı teslim alan, en ciddi sağlık sorunu nedir? Evet, kovid-19.
Kovıd-19, 2019’un son haftalarından başlamak üzere bugüne kadar tüm dünyayı etkisi altına aldı. Başta sağlık görevlileri olmak üzere neredeyse her kesimi, her bireyi, her yaş grubunu, her milletten insanı etkiledi.
Bu satırların kaleme alındığı 24 Ağustos 2020 tarihinde tüm dünyada bugüne kadar 23.586.023 kişi bu hastalığa yakalandı. 812.527 kişi öldü, 16.084.558 kişi de iyileşti.
Başlangıçta, havaların ısınması, nem oranının artmasıyla birlikte virüsün etkisini azaltacağı düşünülse de, böyle olmadı. Öyle ki, son haftalarda,başta ABD olmak üzere Hindistan, Brezilya, Rusya, İran, Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere’de hasta sayılarında artış görülmeye başlandı.
Türkiye’de de yeni hasta sayıları, yoğun bakım yatak doluluk oranları (%65) arttı.
Şimdi, bazı güncel bilgilere bakalım: Tek bulaştırma kaynağı insandır. Bir başka basit deyişle, hastalığı sadece hasta bir insan bir başka insana bulaştırmaktadır. Bulaşma yolu, insandan insana damlacık yolu ile olmaktadır. Hasta kişi öksürerek, aksırarak çevresindekilere bulaştırabilir. Virüs dış alanda, zeminlerde etkisizdir. Hasta birey virüsü öksürüp, aksırarak etrafımızdaki eşyaların üzerine ekebilir. Virüs, eşya üzerinde birkaç saatten, birkaç güne kadar aktif olarak kalabilir. Bir insan elinin bu zeminlere teması ile ve elimizi yüzümüze, burnumuza, gözümüze götürerek içimize alabiliriz. Elimizi sabunlu suyla yıkadığımızda virüsü yok edebiliriz. Sadece 20 saniye süreyle yıkamak yeterlidir. Sık el yıkayarak kirli zeminden gelme olasılığını yok edebiliriz.
Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak Kovid-19 ile baş edebilecekken, neredeyse 1 milyona yakın insanın yaşamını yitirmesi düşündürücü değil mi?
Sosyal mesafe, sürekli maske ve hijyen kurallarına uyarak Kovid-19 yok edilebilir. Böyle basit olduğu düşünülse de, gözümüzün görmediği bir virüse adeta teslim olduk.
İşte; bu nedenle sağlık konusunda ittifak kurmaya ihtiyacımız var. Bugüne kadar insanlık tarihi boyunca üzerinde bu kadar çok düşünülen, üzerinde bu kadar çok kafa yorulan ve araştırma yapılan başka bir hastalık olmamıştır.
Bütün dünyanın elbirliğiyle aşı çalışmalarını ve tedavi çalışmalarını hızlandırdığı, adeta ittifak yaptığı Kovid-19’un çok kısa bir süre içerisinde tedavisinin de aşısının da bulunacağına inanıyorum.
Ancak, virüsün mutasyona uğradığını, giderek güçlendiğini, başlangıçta 65 yaş üstündeki bireylerde daha ciddi komplikasyonlar yaratırken, şimdi çocuklarda ve gençlerde de kalıcı hasarlar yaratabildiğini görüyoruz.
SON SÖZ: Sağlık için, sağlıklı kalabilmek için “ittifak” şart. Maske, sosyal mesafe ve hijyen sayesinde bu ittifak Kovid-19’u yenecektir.

Türk edebiyatının karanlık 33 yılı – 9

yurt-ve-pansiyon-ucretleri-alinmayacak

Emekli aylığı bağlama oranında hassas terazi