Sağlık raporsuz vize mi yapılır?

Metin AYDINOĞLU
26 Nisan 2022

26Önce aşıya taktılar. Aşısız gelenleri sahaya almadılar. Hükmen yenik saydılar. Hem de çatır çatır. Mazeret bile kabul etmediler. Tek mazeret aşı olduğu halde. Spordan soğutmak değil mi bunun adı? HES kodu istediler. Aslında açık alan yaylan gitsin, maske de varsa. Asıl konu, maskeyi şart koşmadılar. Tribündeki kankalar sarmaş dolaş. Ya çene altı eşarp bağlar gibi. Ya da sadece ağız kapalı, burun açıkta. Pazubant yapan da çoğunluktaydı. Yurtdışındaki bir kulüp aşısız, aşı yaptırmayan sporcu arıyor. Evet, evet aşısız. Çünkü aşı performansı düşürmüş, sahada yürüyorlarmış. Bir de daha agresif oluyorlarmış. Bu da konunun değişik bir boyutu. Asıl konuya geliyorum. İzmir de dahil olmak üzere birçok ilde sezon öncesi şart olan sağlık raporu istenmediğini biliyor musunuz?  5 uzman hekim muayeneli. Sağlıksız maçlara devam. Gerek duyulmamış. Hele ki bu dönemde. Niye, neden, niçin, ne hakla? Sadece ilk kez lisans çıkartanlardan istenmiş. Kalp krizleri arttı. Sıcaklar da artınca daha çok yaşanacak. Gün ortasına maç koymayın bari. Aşı kartı şart koydunuz ya. Asıl EKG’si olmayanı maça almamanız gerek. İşin doğrusu bu. O zaman hükmen yenik sayarsanız sayın. Hak veririm. Çünkü önce can, önce insan. Skordan da spordan da kupadan filan da çok daha önemli. Hala anlayamadık mı?

ÇAY MAHALLELİ 17’LİK SERHAT 

17 yaşında, 1.87 metre boyunda, 1. Lig’de harikalar yaratıyor Serhat Öztaşdelen. Üç yıl önce Altınordu kaptı. Alt yapı ve U takımlarında forma giydi. Harikalar yarattı, devam da ediyor. Bu yıl A takıma alındı. Çay Mahallesi Demirköprüspor’un alt yapısında yetişti. Çok sayıda futbolcu yetiştiren bir kulüptür Çay Mahallesi Demirköprüspor. Çok sayıda transferi var. Yetiştirdi, gönderdi. Herkese imparator deniyor ya asıl imparator Kadir Dursun hocamdır. ÇMDS’de emek veriyor. Özenle arıyor, seçiyor, buluyor, yetiştiriyor Türk sporuna armağan ediyor Kadir Dursun ve ekibi. Tebrikler emeğinize, yüreğinize, sabrınıza sağlık. Son iki maçta kaleyi başarıyla korudu. Lider Ankaragücü’nü deplasmanda 3-2 yendikleri maçta da kaledeydi Serhat, güven verdi. Daha 17 yaşında, görecek güzel günleri var. Başarılar diliyorum, Milli takımında vazgeçilmez kalecisi olması dileğiyle. Altınordu malumunuz yabancı oynatmıyor. İnanıyorum. Gün gelecek hepsi İzmir doğumlu, İzmir kulüplerinde yetişmiş olacak. Tamamen yerli yani. Harika olur. İzmir futbolu böyle kalkınır.

9 TAKIMIMIZ 3. LİG’DE

Yılların takımı, efsanesi Ayvalıkgücü ile yeni ekip Aydın Efeler 09 SFK 3. Lig’e yükseldi, bizleri de mutlu etti Egeli olarak. Hakkıyla çıktılar, ‘lobi desteği şart’ filan mazeretine de sığınmadan. Ayvalıkgücü’ne her maça gittiğimizde gazeteci büyüğüm Ceynur Karagözoğlu abimle karşılaşırdık, selamlaşırdık medeni insanlar gibi. Düzeyli, medeni ilişkimiz vardı. Benim ondan, onun da benden beklentisi olmadan. Ayvalıkgücü yenildiğinde de merkezde, herkesin gözü önünde beraber yemek yediğimizi dün gibi hatırlarım. Hesabımızı da zorla öderdik. Mekânı cennet olsun Ceynur ağabeyimin. Çok iyi takımdı Ayvalıkgücü, yıllarca amatör kümede yer aldı. Sonunda murada erdi. Lig boyunca izleyemedim ama izleyenler söylerdi. Efeler 09, 3. Lig’e çıkar dediler, çıktı. 3.Lig’de yer alacak Muş 1984 Muşspor, Eynesil Belediyespor, Arguvan Belediyespor, Kepez Belediyespor, Amasya 1968 Futbol Kulübü, Sapanca Gençlikspor ile Bulvarspor’u kutlarım, yolunuz açık olsun.

GÖZTEPE İLE KARŞIYAKA KARDEŞTİR

Her şey 80 bin seyirci ile rekor kırılan 16 Mayıs 1981’deki 0-0’lık skorla biten Göztepe – Karşıyaka maçından sonra başladı. Kıskandı, çekemedi. Dış mihraklar. İzmir dışındaki takımlar. Arayı bozmak için her yolu denediler. Becerdiler de. Nasıl becerdiler. Anlaştı bu düşman cepheler. Biri Göztepe’yi biri Karşıyaka’yı seçti. Ne alakası varsa. Kanka, kankardeş oluverdiler birden. Hangi takımlar olduklarını biliyorsunuz. Karşıyaka’ya inat Göztepe’yi, Göztepe’ye inat Karşıyaka’yı desteklediler. Sözüm ona. Biz de yedik, yuttuk. Maalesef. Oysa kendi menfaatlerini düşündüler. Her zaman, iki efsane ekibimizin arasını bozdular. Aynı ev de olsa karşı komşu da olsa küslük, dargınlık girdi araya. Her iki takım da bir gün aynı lige mücadele verecek. Kardeşcesine. Umudum var, asla yitirmedim. Güzel günler göreceğiz çocuklar. Karşıyaka sevdalısı Barış Tezer, aydın, aklı başında, sağduyulu bir genç kardeşimdi. Tanır ve severdim. Kaybettik, daha çok erken zamanda. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Göztepe sevdalısı, ‘Göztepeli hayin domdom’ lakaplı insan evladı, dünya ile barışık, kendi ile barışık Hakan Ülgür kardeşim. Acı haberi duyunca giydi Göztepe formasını, Karşıyaka bayrağına sarılmış Barış Tezer’in cenazesine gitti, camide musalla taşının başında dualar etti. Allah razı olsun Hakan’ım senin gibilerin çoğalması, gerçek cesareti göstermeleri dileğiyle. Asıl cesaret bu, asıl adalet bu. Düşmanların gazına gelip hakaret değil, şiddet eğilimi göstermek değil. Sevmektir, saygı göstermektir, hoş görmektir, aslolan. Gerisi de şu kısacık hayatta, valla teferruat. Yaşasın Göztepe-Karşıyaka kardeşliği. 

LİGDE DÜŞME KALKAR MI?

Cüneyt Çakır’ı alkışladılar maç öncesi Antalyasporlu taraftarlar. Bizimki de eğildi, sanatçı gibi karşılık verdi. Saygılarını sundu. Sahaya döndü, ısınma öncesi. Gitti, her önüne gelene sarıldı. Ağlamaklıydı. Bu sahneleri zirvede iken de dünya kupası dönüşünde de yapsaydın ya be Cüneyt. Çıkıp çatır çatır konuşsaydın, hep sustun. Ceza verecekler diye korktun. Korktuğun başına geldi. Ne oldu. Korkulacak bir şey değilmiş de mi? Şimdi eğiliyor, sarılıyor, insanca davranıyor. Arkadaşlarına sahip çıkaydın, zamanında, geçmişte. Valla ne diyeyim. 35 yıldır hakem camiasının içindeyim. Hala konuyu anlayamadım. Niye attınız, ne oldu, niye geri aldınız? Atınca kara idiler şimdi aklandılar mı? 38 bilinmeyenli denklem sanki. Katil de evin uşağı mı acaba? Şimdi alkışlayanlar yarın küme düşerlerse, ayaklanacaklar. ‘O hakem şu hakem bizim 3 maçımızı yönetti, yenildik, midemiz bulanık, tekrarını isteriz’ diyecekler. Mahkemeye koşacaklar. Sportif anlamda iş bitti, soğuk su yeterli. Ama spor mahkemesi CAS devreye girerse iş değişir. Hukuk devreye girer. Demedi mi demeyin. Ligden düşmeyi de kaldırırlar, böyle giderse. Haberiniz ola. Bekliyorlar, olayın soğumasını. BAL’daki anlamsız, mantıksız düşürmeyi de kaldırın, o da hukuki konu zira. CAS’tan döner. Hakkını arayan çıkarsa…

Göğsünden pencere aç…

‘Şiirin de bu dünyada bir mekanı olmalı…’