Şakir Kuruş Müzesi ne zaman açılacak ?

sakir-Kurus
Metin AYDINOĞLU
17 Aralık 2019
Yıkılıp yenisi tamamlanmak üzere olan İzmir Alsancak Stadı’nda yıllar öncesinden, 80’li yıllardan bir maç. Amatör kümede şampiyonluk maçı, seremoni anı, fotoğrafı çeken Dursun Özmen (Foto Dursun), toplu halde seyirci selamlanıyor.
Hakem Yalçın Gümüşkaya (merhum), yardımcıları da Nebi Kardelen ile Şeref Kurtdemir, Denizgücü’nün takım kaptanı da Şakir Kuruş. Yalçın hocam ile yakın zamanda kaybettiğimiz Şakir hocama Allah’tan gani gani rahmet diliyorum, ruhları şad, mekanları cennet olsun. Şakir Kuruş hocamın evinin iki odası tarih yüklü idi, madalya, kupa, başarı belgeleri, notları, formaları, gazetelerle doluydu. İzmir Belediyesi’nden gelip aldılar, müze açılıp sergilenecekti, Şakir Kuruş Müzesi açılacaktı ne oldu ? Hayat kısa, sıra bize, söz verenlere gelmeden açın artık şu müzeyi de gözümüz açık gitmesin. Rahmetlinin de kemikleri sızlamasın.
BU NE HIZ BARINSPOR
1967’den 1998’e kadar gayrifedere idi, resmi bir kulüp değildi, püramatör idi yani. 2019’de eski ekip tekrar bir araya geldi, federe olmaya karar verdiler ve de oldu, tescillendi. Amaç Karabağlar, Şirinyer ve Buca’daki gençlere spor yaptırmak idi Karabağlar Barınspor’un. İşler ışık hızıyla yürümeye başladı. Tecrübeli teknik adam Resul Ergat’ın da gayretiyle, daha sahaya bile çıkmadan Altay’ın pilot takımı oluyor Barınspor. Böylesini ilk kez görüyorum da, bilemiyorum, bu hız ve acele iyi midir kötü müdür, zaman gösterecek. Dün gayri resmisin bugün tescilli, yarın pilot kulüp, hey maşallah.
ALTAY İÇİN İYİ OLACAK
Malumunuz Göztepe 20 Ocak 2020’de yeni stadına kavuşuyor, cumartesi akşamı da Galatasaray ile Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı’nda son maçına çıkacak. Önce çarşamba akşamı Atatürk Stadı’nda Fatih Karagümrük ile kupa maçının rövanşını oynayacak Göztepe. Bu hafta Fatih’li günler yaşayacak Göz-Göz. Önce rakip Fatih Karagümrük sonra da Fatih Terim’li Galatasaray. Altay da böylece Menemen’den, Bornova’ya taşınacak. Umarım Bornova’nın muhteşem atmosferi, ambiansı iyi gelir, Altay da Göztepe gibi Süper Lig’e çıkar ve tutunur, Bornova Stadı’nın da emekleriyle, çok iyi olur.

ALTINORDU’YA TARAFTAR ŞART

12.adam deniyor, boşa değil. EVKA-3’den stada götürecek belediye otobüsüne bindim. İnanır mısınız, Göztepe’nin maçı öncesi koca körüklü otobüs, iğne atsan yere düşmeyecek şekilde tıka basa doluyor. Garibim Altınordu maçı öncesi, ayakta kimse yok, koltuklarda da boş yer çok. Yaşı 60’dan küçük Altınordu kaşkollu kimseyi göremedim, onları da toplasan 20-25 kişi, o kadar. Anlayamadığım şey o otobüsün en arkasında 30 kişilik Bursaspor taraftarı vardı, taşkınlık da yapmadılar ama ya olay çıksaydı. Dedik ya kemale ermiş taraftarı var ondan olay çıkmadı. Sahi Altınordu’nun 16-25 yaş arası niye taraftarı yok ki, delikanlı, heyecanlı. Ya çok küçük yaştaki alt yapı sporcuları ya da 60 yaş üstü, o kadar. Ortası yok ki. Sosyolojik tez konusu olur, araştırmak gerek.

HÜSEYİN’İME ÜZÜLÜYORUM

Değerli bir spor adamıdır, iyi insan, iyi vatandaş, temiz arkadaşımdır Hüseyin Eroğlu. Altınordu’ya sistematik, akademik, bilimsel, taktiksel top oynatıyor, her şey var gol yok, işte yok. Gol olmayınca puan da yok. Çok kaçırıyorlar, her şey çok güzel, gol yok. Gol yoksa, heyecan da yok, taraftar da. En çok Hüseyin Eroğlu hocama, kardeşime üzülüyorum. Bunca yıllık emeği Süper Lig’e çıkmakla taçlandırması gerek. Umuyorum, sanıyorum, sabırsızlıkla bekliyorum. Gazeteci büyüğüm Erdal İzgi’nin deyimiyle 4-1 bitecek Altınordu – Bursaspor maçı, 0-0 bitti. Ne yapsın yani kaçan golleri Hüseyin hoca mı atacak, yok artık.
49-yil-sonra

49 YIL SONRA DOSTLUKLA

Gazetecilikten yetişme Ali Ergöçmez kardeşim ekibiyle bir araya getirdi. 17 mayıs 1970’de Bursa’daki son maçta karşılıklı oynayan Altınordulu Hikmet Orhunbilge ile Bursasporlu Haluk Erdem, 49 yıl sonra sahaya indi. Karşılıklı formalar hazırlandı. Barış Orhunbilge de belindeki acıya rağmen, bu tatlı tablonun oluşumuna emek verdi, şifa diliyorum. Haluk ağabeyimiz Karşıyaka’da ve Fenerbahçe’de forma giyen Taygun Erdem’in de babası. Teşekkürler bu harika buluşma ve tarih kokan fotoğraf için. Yaşarken unutmamak, unutulmamak gerek, hayatın kuralı bu aslında.
GÜREŞÇİ VE BASKETBOLCU ARANIYOR
Nice minik ve genci minderle tanıştırarak ata sporumuz güreşi sevdirerek başarıya ulaştıran İzmir Büyükşehir Belediyespor ile İzmir basketbolunun ekolü, okulu, ocağı Pınar Karşıyaka da yeni isimleri davet ediyor. 2007-2011 yıllarında ve arasında doğanlar Uzundere Can Çağnay Spor Salonu’ndaki güreş çalışmalarına bekleniyor. İrtibat telefonu da 0 232 267 84 33. Ödemiş’ten davet var basketbol için Pınar Karşıyaka’dan. Birgi yolu üzerindeki Ödemiş Spor Salonu’nda yapılacak çalışmalar. Genç ve dinamik isimler Ozan Eren ile Ziya Altaş tarafından çalışmalara çağırılıyor 6-16 yaş arası kızlı erkekli basketbol seven yürekler. Haydi mindere, haydi potaya.
ilk-10-marka

Sanayi üretimi yapan şirketlerimiz bu listeye bakıp üretimi bırakmalı mı?

Mustafa-İmrak-ve-Mazlum-Vesek

Dostum Mustafa İmrak