Salgın hastalık: Diyabet

Deniz ZÜNBÜLCAN
18 Kasım 2019

Diyabet günümüzde salgın bir hastalık haline geldi. Ve her yıl olduğu gibi bu 14 Kasım da Dünya Diyabetliler Günü olarak farkındalığı arttırmak için kutlanıldı. Diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi veya ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen kronik ve gün geçtikçe artan bir hastalıktır. Yapılan son araştırmalar yüzde 8,3’ü yetişkin olmak üzere dünyada toplam 382 milyon diyabetli birey olduğunu, 25 yıldan kısa bir zaman içerisinde ise diyabetli birey sayısının 592 milyona çıkacağını gösteriyor. Gün geçtikçe salgın hastalık haline gelen diyabetten korunmak için:

KİLO VERİN

İdeal kilonuzda olmanız diyabet riskinizi yüzde 70 azaltmakta ve size daha kaliteli bir yaşam sağlamaktadır. İnsulin, pankreasın beta hücrelerinden sentezlenen, kan şekerini düzenlemede görev alan bir hormondur. Kilo aldıkça insülinin etkisi azalır ve insüline karşı direnç gelişebilir. Yani vücudunuzdaki yağ oranı ne kadar fazlaysa insülin hormonunuz o kadar olumsuz etkilenir. Bunun sonucunda pankreas yorulur ve zamanla insülinin üretiminde sorunlar gözlenir. Bu sorunların ortadan kalkması için obez bireylerde öncelik fazla kiloyu vermek olmalıdır.

LİFLİ BESİNLER TÜKETİN

Lif yani posa karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerinin hızla yükselmesini önler, kan şekerini dengeleyici olarak görev yaparak diyabete yakalanma riskini azaltır. Günlük alınan posa miktarı 20- 30 gram olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Lif tüketiminizi arttırmak için:

  • Ana öğünlerde sebze veya salata tüketilmeli,
  • Ara öğünlerde meyve veya kuruyemiş tüketilmeli,
  • Meyve suyu değil meyve tüketilmeli özellikle kabuğu ile tüketilebilen meyveler kabuklu tüketilmeli,
  • Ekmek tercihiniz beyaz ekmek yerine tam buğday/ çavdar/ kepekli/ tam tahıllı ekmek olmalı,
  • Pirinç pilavı, makarna yerine bulgur pilavı, tam tahıllı makarna, kepekli makarna tercih edilmeli,
  • Haftada en az iki defa kuru baklagillere yer verilmelidir.

ALKOLE DİKKAT

Alkol pankreası yoran ve dolayısıyla insülin direncini olumsuz etkileyerek diyabet riskini arttıran bir içecektir. Bir şey yenmeden tüketilen alkol ciddi hipoglisemiye, alkol ve alkol ile birlikte yenilen yiyeceklerin miktarının artması ise hiperglisemiye neden olabilir. Bu nedenle çok sık tüketilmemeli ve tüketildikten sonra nasıl telafi edileceği, vücuda en az nasıl hasar bırakabileceği bilinerek tüketilmelidir.

Alkol değişim tablosu: 

1 duble rakı = 5 dilim ekmek

1 kadeh şarap = 1, 5 dilim ekmek

1 şişe bira = 3 dilim ekmek

DÜZENLİ VE SIK SIK BESLENİN

Diyabette ve diyabetin önlenmesinde hangi besini tükettiğiniz, ne kadar tükettiğiniz kadar ne zaman tükettiğinizde önemlidir. 3-4 saatten fazla yemek yenmemesi hipoglisemiye neden olurken aniden yemek yeme davranışı hiperglisemiye neden olabilir. Hipoglisemide hiperglisemide istemediğimiz iki durumdur. Bu nedenle gün içerisinde düzenli, sık sık, kontrollü yapılan öğünler kan şekerinizi düzenleyici, diyabeti önleyici ve metabolizmanızı çalıştırarak formunuzu korumaya yardımcıdır.

KARBONHİDRATLARDAN KORKMAYIN

Günlük diyetle mutlaka alınması gereken en önemli besin ögesi olan karbonhidratlardan korkulmamalı sadece hangi karbonhidrat türünün tüketilmesi gerektiği bilinmelidir.  İçerisinde beyaz un ve sofra şekeri bulunan her türlü besin, pirinç kan şekerini dengesini bozan basit karbonhidratlardandır. Bu nedenle bu düşman besinlerden uzak durulmalıdır. Kan şekerinde düzensiz dalgalanmalara neden olmayan kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Tam tahıllı ürünler, bulgur, kepekli makarna, kepekli pirinç kompleks karbonhidratlardandır.

 

KIRMIZI (UZAK DURUN) SARI ( KONTROLLÜ TÜKETİN) YEŞİL ( TERCİH EDİN)
Pirinç pilavı Kepekli pirinç Bulgur pilavı
Beyaz ekmek Kepekli ekmek Tam tahıllı ekmek
Beyaz undan yapılmış Makarna Kepekli makarna İntegral makarna

İzmir’in dönüşümü

Beni, “İlk Kurşun” yetiştirdi