Şanlı zaferin yüzüncü yılında tarihi imza

Aylin SUPHANDAĞLI
9 Eylül 2022

Sevgili Okurlar,

İçinde bulunduğumuz yıl, vaktiyle emperyalizmin yol verdiği düşmanın; hakkı, hukuku ve toprağını acımasızca çiğnediği milletimizin, Mustafa Kemal Paşa önderliğinde TBMM ve Türk Ordusu tarafından özgürleştirilmesinin 100. Yılına tesadüf ediyor. Milli birlik ve beraberliğimizi pekiştiren bu önemli olayın öznesi olmakla ne kadar öğünsek azdır.

Okurlar gözünde hak ettiği yeri çoktan almış Ege Telgraf gazetesi, bölge ve dünya tarihini derinden etkileyen Türk Kurtuluş Savaşı’na duyarsız kalamazdı. İzmir’de başlayıp İzmir’de biten; saltanat ve hilafetin kaldırılmasıyla cumhuriyetin ilanına kapı aralayan bu anıtsal savaşı, layıkıyla anmayı ve anlatmayı ödev bildi. Gazetemizle birlikte aldığınız, “Karanlığın Şafağından Zaferin Aydınlığına” başlıklı bu ek, Prof. Dr. Engin Berber tarafından titiz bir çalışma sonucu hazırlandı. 26 Ağustos sabahı Afyonkarahisar yakınlarında gürleyen Türk toplarıyla başlayıp 9 Eylül sabahı, İzmir Kordon’unda duyulan nal sesleriyle son bulan, 15 günün siyasi ve askeri olaylarını gün gün anlatıyor.

Milletimizin, uygarlıklar beşiği bu kadim topraklarda var olmak için, yediden yetmişe her tür fedakârlığı yaptığı o günlerden, öğreneceği çok şey var. Bunların başında, tarihin değil yanlışların tekerrür ettiği gerçeği geliyor. Ege Telgraf ailesi olarak, okurlarımızın tarih bilincini tazeleyecek olmanın mutluluğu içinde, başta Türk Devrimi’nin mimarı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman subaylarımız ile Mehmetçiklerimizi, bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.