Sarıkamış’ı anlamak ve anlatmak

sarikamisi-anlamak-anlatmak
Yunus KARAKAYA
20 Aralık 2019

22 Aralık, sıradan bir gün değil, Mehmetçiklerin tarih yazdığı bir gündür.
Sarıkamış’ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.
1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan on binlerce askerimiz donarak öldü.
Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahuekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars’ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti. Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, ele geçirilemeden 5 Ocak 1915’de sona erdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti.
İşte bu tarihi olayı gençlere anlatmak ve anlamalarını sağlamak için Manisa İHH Gençliği etkinlik düzenliyor. ‘Donmayan Umutlar, Sarıkamış’tan Şehit Anıları’ konulu etkinlikte Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüden Dr. Öğr. Gürsoy Solmaz de bir sunum yapacak. Bu anlamlı etkinliği takip etmek istiyorsanız yarın 19.00’da Bedesten Nikah Salonu’nda bulunmanız yeterli.

MECLİS BOYOZ, GEVREK KOKTU
Bütçe görüşmelerinin yoğun bir tempo ile devam ettiği TBMM’yi boyoz, yumurta ve gevrek kokusu sardı. Bu kokunun sebebi ise AK Parti İzmir milletvekilleriydi. Hamza Dağ, Mahmut Atila Kaya, Necip Nasır, Alpay Özalan TBMM’deki tüm vekillere boyoz ve yumurta ikram etti. Bütçe görüşmelerine verilen arada yaklaşık 2 bin kadar dağıtıldığı belirtilirken, vekiller bu ikramdan oldukça memnun kaldı. AK Partili Hamza Dağ, sosyal medya hesabından paylaştığı gönderide, “AK Parti İzmir vekilleri olarak TBMM’de boyoz dağıtıyoruz. Tüm vekillerimizi ve meclis çalışanlarımızı kulise bekliyoruz” dedi. Hamza Dağ daha sonra “Simit mi gevrek mi tartışmalarına bir son verip TBMM’de sıcak sıcak gevrek dağıtacağız.” dedi

ADRESE TESLİM HİKAYE
ÇOCUKLAR

Gel oğlum. Kalk bakalım tahtaya, sana bir sorum var.
Buyurun sorun öğretmenim.
Canlılar kaça ayrılır?
Dörde ayrılır öğretmenim.
Bana yanlış gibi geldi ama say bakalım…
Bitkiler, hayvanlar, insanlar ve çocuklar.
Çocuklar da insan değil mi oğlum?
Haklısınız. O zaman canlılar üçe ayrılır öğretmenim.
Peki, şimdi yeniden say bakalım…
Bitkiler, hayvanlar ve çocuklar.
Oğlum, insanlara ne oldu?
Kalplerinde sevgiyi yaşatıp düşünebilenler hep çocuk kaldı, diğerleri de hayvanlaştı.

“Her kesime ulaşılacak, her partili kendini ifade edecek”

elimizde-baston-sekerleri

Elimizde baston şekerleri…