Savaş gerilimi ve şaşkın kripto

Rana Beyza ÖZTÜRK
3 Ağustos 2022

FED’in verdiği kararların ardından canlanır gibi duran kriptolarda şimdilerde savaş gerilimi yaşanıyor. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşıyla şekillenen düşüş yolculuğunu şimdilerde diğer gerilimler takip ediyor. Gerilimlerin ardı arkası kesilir gibi değil. Bir yanda yaşanan Çin-Tayvan ihtilafında gerilim Pekin’in son hamlesi ile zirve yapmış durumda. Tayvan olası Çin işgaline karşı hazırlıklarını sürdürürken Çin’den gözdağı olarak yorumlanabilir hamleler geldi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti ABD-Çin gerilimini artırdı. Adeta sıcak havada kaynar su döktü. Çin ordusu Tayvan Boğazı’nda büyük çaplı askeri tatbikat düzenlendi. Çin- Tayvan gerilimi dışına çıkınca biraz Kosova- Sırbistan gerilimi gözümüze çarpmaya başlıyor. Bu anlamda Kosova’nın kuzeyinde bulunan etnik Sırplar, Kosova hükümetinin Sırbistan tarafından verilen araç plakası ve kimlik belgelerine yönelik düzenleme yaptı. Düzenlemenin devreye girmesinden bir gün önce bölgede tansiyon yükseldi ve Sırbistan’la olan iki önemli sınır kapısı yakınındaki yollar kapatıldı. Kosova hükümeti, 1 Ağustos’tan itibaren Sırbistan’dan gelecek yolculara Sırbistan tarafından verilen belgelerin Priştine tarafından verilen ve üç ay geçerli olan yeni giriş-çıkış kimlikleriyle değiştirileceği açıklanmıştı. Bu gerilimler kripto borsalarının alışık olduğu gerilimler değil elbette. Hem dünyayı hem para piyasalarını geren gerilimler zorlayıcı duruyor.

Savaş etkilerini hisseden ve doğal olarak bu gerilim havasından etkilenen kripto para birimleri yeniden gerilemeye başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin yüzde 1.57 oranında düşüşle 23 bin 381 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin tarihi zirvesi olan 69 bin dolardan yüzde 66 geride işlem görüyor. Fakat tüm bunlara rağmen Paribu adına Akademetre Araştırma Şirketi’nin yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması-2022″nin sonuçları kripto para sektörüyle ilgili önemli veriler sundu. Araştırma yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılan ve tüm Türkiye’yi temsil eden bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştiriliyor. Sonuca göre kripto parayla işlem yapanların oranı, bir önceki yıla göre yüzde 74 arttı. Yatırım aracı olarak kârlı bulanların sayısı da geçen yıla göre yüksek. Her 10 kişiden 4’ü kripto para piyasalarını kârlı buluyor. 2021 yılında bu sayı 3’tü. En önemli motivasyon ise yüksek getiri olmuş.

CANLILIK GÖZ KIRPIYOR

Savaş gerilimlerinin etkisini izlemeye ve kriptonun düşüşünü gözlemlemeye her ne kadar devam edersek edelim araştırmada da görüyoruz ki düşüşlere, savaşlara rağmen kullanılmaya devam ediyor. Yüksek getiri motivasyonu tüm dünyada artan enflasyonun insan psikolojisindeki umut ışığı adeta. İhtiyaçlar, beklentiler, yaratılar ve simülasyonlar ne kadar artıyor ise kazanma isteğimiz o denli perçinleniyor. Bu nedenle savaş gerilimlerin piyasayı gereceğini öngörüyor olmama rağmen, ilerleyen dönemlerde yalnızca daha ilgililerin içinde bulunacağı, ilgilenmeyenlerin ise bankacılık sistemlerinden yararlanır gibi yararlanacağı bir sistem olarak devam edeceğini düşünüyorum. Ekim ayı itibarıyla kritik hamleler ise sanki kazanma motivasyonuna göz kırpıyor.

850-gramlik-birsen-asel-bebek-100-gunde-yasama-tutundu

Yeniden özgüven kazanmak (3)

cevre

Çevremiz, yapılarımız ve deprem