Saydık geriye 10’dan..

Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
2 Ocak 2021

Genelde birlikte oluruz evlerde, bugün ayrıyız, farklı yerlerde herkes. Ama bir şey diyeyim mi? Tuhaf bir şekilde de birlikte gibiyiz. O kadar alışmışız ki görüntülü konuşmalara, 10 kişi aynı anda aynı masada gibiyiz.
***
Televizyon da açık, geri sayımı yakalayalım diye, şarkılar da bir yerden yükseliyor, sokaklar bomboş…
2020 son dakikalarını yaşıyor ıssız ıssız, harika.
Saydık geriye 10’dan, gidiyor ya yıl, muhteşem heyecanlıyım. Daha kötüsü olabilir mi kaygıları da uçup gitmiş, yarın sabah 2021 danışanlarımı da almaya başlıyorum, başımıza gelenlerin içinden iyisini tutacağım göreceğim diye de çok çabalamışım.
Oh be!
Açtım sayfayı sıfırdan!
İnsanlığa açtım kendimi, yaşam döngülerine açtım.
***
Yapılmak istenenlere açtım, sınırların kaldırılmasına açtım, o – bu diye ayırt edilmemelere aynı olmaya açtım ben kendimi. Şiddetsiz, keyifli bir dünyaya açtım, kadınlığa erilliğe açtım. İnsanları dinlemeye açtım kendimi, bir de anlatmaya, ne olacağını hiç düşünmeden.
Yaşamaya açtım korkuları bırakıp. Bu ne ya artık! Daha neler! Demeyi bırakmaya açtım, bazen de akışına bırakabilmeye açtım.
***
Hep aralıkta düşünür, üzerine planlar kurardım. Plansız gitmeye açtım, öylece bir dakika içinde hissettiğim gibi yaşamaya açtım.
***
Bence ben harika açılımlar yaptım saat 12’de. Çok keyifliydi. 2020 için istiridyeleri ve incileri görmek başlıklı bir yazı yazmıştım. Saat 12’de ne istiridye kaldı elimde ne de inci. Bazen çok zorlamamak lazımmış, kendimizin de sırtını sıvazlamak gerek. Şöyle bir dost eli olmak gerek hadi yaparsın diyen.
Tamam, kendimizle çok baş başa kaldık, yerden yere vurulduğumuz çok an da oldu. En kötüsü insanın kendine çektirdiğidir ya hani. İşte ben o zorlamayı, vurmaları kırmaları bırakmaya da açtım kendimi. En zor bu olabilirdi bence. Kendine dost eli olmak, 2020 bana en büyük inci olarak bunu bırakmış sanırım. Daha çok öğretmiş gibi..
***
Hepimizin kendini durumlara açtığı, kabullendiği, büyük akış ile bir olduğu, yaşam döngüsüne sakince oturduğu, iç huzurun bol, bereketin çok olduğu, güvenli ve anlaşılabilir bir yıl diliyorum.
Mutluluk ve güzellik bizlerle olsun…

“Pandemi sonrası tahribat ancak imeceyle giderilir”

koronavirus-testi-ilk-etapta-negatif-cikabilir-ama

Salgın ve çevremizde uyanış