Sayın Özay’a teşekkür borçluyuz

Başak Yasemin KUMAŞ
10 Ekim 2020

İklim dengelerinin alt üst olduğu şu günlerde astronomik sıcaklar üst üste geliyor. Son yılların en sıcak eylülünden sonra, oldukça sıcak bir ekim ayı yaşıyoruz. Termometrelerin 37 derecelere çıktığı ekimde 7 ay sonra ilk kez yağış gördük. Barajların suları kritik seviyeler altında. Yer altı su rezervlerimiz kritik seviyelerin altında.
İnsanlarımız dünya gündemleri, pandemi, günlük telaşlar ardında, çok hızla değişmekte olan ekosistemin farkına varamadılar. Bilim insanları beklenilenden çok daha önce ekolojik çöküş olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan tehditlere karşı uyarıyorlar.
Birleşmiş Milletler (BM) önderliğinde karbon salımı azaltmaya yönelik yaptırımlar çoğaltılsa da bazı kayıplar için artık çok geç kalınmış olabilir. Yediğimiz içtiğimiz ihtiyacımız olan gıda ürünlerinin büyük bölümü, iklim, sıcaklık yükselişi, susuzluk ve kirleten diğer faktörlerin etkisi ile yok olmanın eşiğinde çok önemli bir besin kaynağı olan bal bunların başında yer alıyor. Dünya üretiminin önemli kısmının tedarikçisi topraklarımızda bu yıl üretim genel ortalamanın yüzde 70 kadar azıyla yetinmek zorunda kalındı. Bu durumda hiç şüphesiz zehirli tarım ilaçlarının payı çok büyüktür.
Avrupa’nın birçok yerinde Amerika’da yasaklanmış Round-Up kanserojen maddeler içeren kimyasal zehir ve benzerleri ülkemizde kullanılmaya devam etmektedir. Round Up’a karşı tek başına bağımsız bir baro gibi çalışan çevre Avukatı Senih Özay’ın açmış ve kazanmış olduğu dava sanıyorum ki bunca kötü haber arasında güzel işlerinde yapıldığının örneğidir. Davanın firma aleyhine bitmiş olması yetmiyor. Piyasadan toplatılması ve kullanımın yasaklanması gerekecek. Yine de hukukun üstünlüğü altında yaşadığımızın göstergesi bu zafer için Sayın Özay’a bir kez daha teşekkür borçluyuz.

Bir kitap, bir çiçek, bir müzik

Çevre çevre diye diye…