Sen ne güzel bir kültürsün “Ahilik”

ege-telgrafa-cifte-ahilik-haftasi-odulu
Yunus KARAKAYA
17 Eylül 2021

“Ahilik”,  bir diğer anlamı “Kardeşlik” olan bu kültürümüz aslında tüm dünyaya örnek olması gereken bir kültürümüzdür.
Arapça “kardeşim” mânasındaki “ahî” kelimesinden gelen bu adın Türkçe’deki akıdan (cömert) türetildiğini ileri sürenler de vardır. Temelde Kur’an’a ve Hz. Peygamber’in sünnetine dayandırılan prensipleriyle İslâmî anlayışa doğrudan bağlı olan Ahîliğin, tasavvufta önemli bir yeri bulunan “uhuvvet”i hatırlatmasından dolayı da kolayca yayılması ve kabul görmesi mümkün olmuştur.
Ahiler, güzel ahlâkı, dürüstlüğü, zekâsı, adaleti, hoşgörüsü, şefkati, merhameti ve ticari kabiliyeti ile “El-emin” olan Hz. Muhammed’in yolundan gitmektedir. Üretim ve ticareti bir kâr sağlama faaliyetinden öte bir maneviyat imtihanı olarak görmektedir.
Anadolu topraklarının İslamlaşmasında ve Osmanlı Devletinin kuruluşunda önemli görevler üstlenen Ahi Teşkilatı, mesleki yardımlaşma ve dayanışma sağlamanın ötesinde, maneviyatı maddi kazançtan üstün tutan felsefesi ile insanlığa yeni ufuklar kazandırmıştır.
Ahiliğin kurucusu Ahi Evran’ın esnaf ve sanatkârlarımıza verdiği “Ahinin eli, kapısı, sofrası açık olmalı; gözü, beli ve dili kapalı olmalı” öğüdü; güvenin, hoşgörünün, ticaret ahlâkının, vefanın ve kanaatkârlığın ifadesidir.

Günümüzde bu kültürden uzaklaşsak ta, Esnaf ve Sanatlar Odaları ”Ahilik” geleneğini  bir sonraki kuşaklara aktarmak için çaba sarf ediyor
İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ve ekibi “Ahilik” haftası kutlamaları çerçevesinde bir dizi etkin düzenledi.
Güzel bir organizasyon düzenleyen Zekeriya Mutlu ve komite üyelerini cani gönülden tebrik ederim.
Pandemiden dolayı yaşanılan sıkıntıların ardından bu kutlamalar güzel oldu.
Zekeriya Mutlu başkanın İzmir ve Sanatkar Odaları Birliğindeki kutlamalar ve ödül töreninde yaptığı konuşma beni çok etkiledi.
Hele hele o Zekeriya başkanın gözleri dolu dolu olarak anlattığı esnaf ve şehit ailesi arasında yaşanan olay yok mu ağlamamak için kendimi zor tuttum

KILIÇDAROĞLU’NU GAZETECİLERDEN KAÇIRAN GAZETECİ

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan sen nasıl bir gazetecisin anlamadım.
Hele hele Çeşme’de düzenlenen Basın Konseyi toplantısında  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gazetecilerden kaçırmak için gösterdiğin çabayı görünce nasıl bir gazeteci olduğunu tekrar sorguladım.
Bir taraftan Kılıçdaroğlu’nun diğer taraftan gazetecilerin kolundan çekiştirmene bir anlam veremedim.
Marmaris’te önümüzdeki aylarda CHP adına ”Yerel Medya” çalıştayı düzenlemişsin ama Genel Başkanın haberi bir yok. Kemal Beyi nasıl komik duruma düşürdüğünün farkındasındır inşallah Özkan.

turk-kahvesi-gunune-bahanesi-cok-kutlama

Kahvenin telvesi dünyanın cilvesi

 “Önemli olan eksikliklerin  kaynağını göstermektir…”